3 min.
Czy można żuć gumę przed operacją? Wyjaśnia anestezjolog

Zdarzyło ci się żuć gumę przed zabiegiem? O tym, czy jest to bezpieczne, mówi anestezjolog / zdjęcie: iStockphoto.com
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
– Niezależnie od rodzaju operacji, żołądek powinien być pusty – to złota zasada, którą pewnie wielokrotnie słyszałaś. A czy można żuć gumę przez zabiegiem? Zapytałyśmy o to anestezjolog Joannę Janowicz.
Kilka godzin przed planowanym zabiegiem musisz pozostać na czczo. Dla wielu z nas nie jest to problem, bo ze stresu żołądek kurczy się i o apetycie ani mowy. Najprawdopodobniej otrzymasz znieczulenie miejscowe lub ogólne. Środek znieczulający miejscowo sprawi, że w danym obszarze ciała nie będziesz odczuwać bólu. Natomiast przy znieczuleniu ogólnym – będziesz nieprzytomna.
Urszula Gruszka: Dlaczego przed zabiegiem powinnyśmy być na czczo?
Joanna Janowicz: Niezależnie od rodzaju operacji, żołądek przed zabiegiem powinien być pusty. Znieczulenie zmniejsza zdolność organizmu do ochrony i zapobiegania przedostaniu się jedzenia lub kwasów z żołądka do płuc. Jest to rzadkie, ale jeśli do tego dojdzie, może być niebezpieczne. Określa się to „aspiracją”, czyli wprowadzeniem do dróg oddechowych substancji z gardła.
Należy wiedzieć, że stałe pokarmy i płyny w różnym tempie opuszczają żołądek. Pokarmom stałym zajmuje to więcej czasu, więc należy je odstawić sześć godzin przed planowanym zabiegiem. W przypadku napojów – dwie godziny.
Zakładając jednak, że złamałyśmy zasadę i zjadłyśmy małą przekąskę. Czy operacja zostanie przełożona?
Pozostanie na czczo kilka godzin przed zabiegiem jest ważne. Jeśli pacjent ma pełny żołądek, jego zawartość może łatwo przemieszczać się pod wpływem pompowanego powietrza. Może wówczas dojść do wymiocin, których nie będzie się w stanie pozbyć z ust, ponieważ jesteśmy w pozycji leżącej. Trafiają wtedy do tchawicy i płuc. A to grozi poważnym zapaleniem płuc.
Jeśli pacjent nie przestrzega wytycznych dotyczących bycia na czczo, operacja najprawdopodobniej zostanie przełożona na inny termin z powodu zwiększonego ryzyka komplikacji podczas zabiegu. Wyjątkiem byłaby operacja w nagłych wypadkach, której nie można opóźnić.
A czy zasada ta dotyczy również gumy do żucia?
Guma do żucia pobudza produkcję śliny, a tym samym zwiększa objętość soków żołądkowych. Ale to nie wpływa na poziom kwasowości żołądka w stopniu, który mógłby podwyższyć ryzyko powikłań, dlatego nie ma przeciwskazań. To samo dotyczy pastylek do ssania.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Należy wiedzieć, że stałe pokarmy i płyny w różnym tempie opuszczają żołądek. Pokarmom stałym zajmuje to więcej czasu, więc należy je odstawić sześć godzin przed planowanym zabiegiem. W przypadku napojów - dwie godziny.
Jakie są jeszcze inne przedoperacyjne zalecenia?
Należy przestrzegać wszystkich instrukcji udzielanych przed operacją. Wszystkie informacje od lekarza mają konkretne przyczyny medyczne, które zostały opracowane z myślą o bezpieczeństwie – aby zminimalizować ryzyko, zmniejszyć komplikacje, takie jak infekcje i usprawnić proces regeneracji. Ponadto wielu pacjentów pyta, czy powinni kontynuować przyjmowanie leków przed zabiegiem. Odpowiedź brzmi: to zależy. Należy powiadomić lekarza lub pielęgniarkę o tym, jakie leki się przyjmuje. Wówczas zostanie podjęta decyzja, czy można je przyjmować, czy należy odstawić.
Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń personalu medycznego. Przed operacją, nie spożywaj posiłków przez określony czas z powodu ryzyka aspiracji płucnej. Jest to poważne powikłanie, podczas którego zawartość żołądka przedostaje się do dróg oddechowych w trakcie oddychania. Pozostanie na czczo pomaga zapobiec zakrztuszeniu, utrzymuje niski poziom zawartości żołądka i kwasowości.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022