Przejdź do treści

Zespół Otella – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby?

Lampka wina i kobieta patrząca się przez okno
Fot. kieferpix / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety na zajęciach fitness
Kiedy zajęcia fitness mogą być niebezpieczne? O tym, jaki trening będzie najlepszy na start, pozmawialiśmy z fizjoterapeutką i trenerem personalnym
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji?
Gosia Włodarczyk
„Presja, by jak najszybciej wrócić do formy, jest dla kobiet krzywdząca. Ciału trzeba dać czas na regenerację”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką Gosią Włodarczyk
facet patrzy na tyłek kobiety
„Niezła dupa”, „fajne cycki” – kampania „To nie komplement!” pokazuje, że te zwroty nie mają nic wspólnego z pochwałami
Sex coach – kto to taki?
Pod lupę bierze seksualność i relacje intymne. Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

Zespół Otella występuje u osób uzależnionych od alkoholu. Określany jest także jako alkoholowy obłęd zazdrości lub paranoja alkoholowa. Nazwa choroby nawiązuje do bohatera dramatu Szekspira, Otella, który – zaślepiony zazdrością – zabija swoją małżonkę Desdemonę.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zespół Otella występuje u osób, które przez długie lata uzależnione są od picia alkoholu. W większości przypadków są to mężczyźni. Nie wyklucza to jednak kobiet, chociaż syndrom Otella dotyczy ich w mniejszym stopniu. Schorzenie występuje również u ludzi w podeszłym wieku, u których obserwuje się objawy otępienne i psychozy starcze, spowodowane procesem neurodegeneracji ośrodkowego układu nerwowego.

Kobieta pijąca wino

Przyczyny zespołu Otella

Objawy zespołu Otella pojawiają się w przebiegu choroby alkoholowej. Nie jest to jednak reguła, ponieważ osoba uzależniona od alkoholu może nie wykształcić w sobie tego schorzenia. Choroba Otella należy do obłędów alkoholowych, które powiązane są z obniżoną samooceną oraz lękiem przed odrzuceniem. Chory obawia się przede wszystkim porzucenia przez partnerkę. Zespół Otella może występować również bez alkoholu, u ludzi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ryzyko pojawienia się objawów choroby rośnie u osób mających osobowość psychopatyczną, tendencje do podejrzeń i teorii spiskowych.

Objawy zespołu Otella

Osoba cierpiąca na zespół Otella jest przekonana o zdradzie swojego partnera, często wielokrotnej. Chory bywa podejrzliwy, opryskliwy, a nawet agresywny. W momencie, gdy emocje wymykają się spod kontroli, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ukochanej osoby. Przy kompleksie Otella osoba chora stara się za wszelką cenę szukać dowodów zdrady partnerki, nawet jeśli ich w rzeczywistości nie ma. Poszukiwania te przyjmują postać chorobliwej obsesji. Chory dopatruje się kochanka partnerki w przypadkowo spotkanych osobach: listonoszu, kierowcy taksówki czy sprzedawca w piekarni. Zazwyczaj takie „dowody zdrady” mają charakter absurdalny. Urojenia mężczyzny napędzają cały system inwigilacji i podejrzeń. Potrafi on zadręczać swoją partnerkę ciągłym wypytywaniem, przeglądaniem jej telefonu komórkowego, śledzeniem każdego kroku kobiety oraz filmowanie jej w najmniej oczekiwanych momentach. Co więcej, jeśli osoba chora nie natrafi na żadne dowody zdrady, nabiera przekonania o wyjątkowej przebiegłości partnerki. Wówczas namawia ją do przyznania się do winy, notorycznie wmawiając jej swoje teorie. Nie trudno się domyślić, że takie zachowanie jest przyczyną eskalacji negatywnych emocji i kłótni między partnerami. Nierzadko choroba Otella prowadzi do rozwodu. Jeśli jednak partnerka postanawia pozostać w związku z chorym mężczyzną, często musi borykać się z przemocą psychiczną, a czasami nawet fizyczną. Alkohol nie sprzyja samokontroli i może jeszcze bardziej „nakręcać” zachowania mężczyzny. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zabójstwa partnerki. Chory całą swoją uwagę skupia na chęci udowodnienia zdrady i tym samym całkowicie odcina się od dotychczasowego życia towarzyskiego, rezygnując z kontaktów z przyjaciółmi i rodziną.

Zobacz także

Jak leczyć zespół Otella?

Przy leczeniu zespołu Otella, należy zdawać sobie sprawę, że problemy tkwią nie tylko w patologicznej zazdrości, ale również w poważnym uzależnieniu od alkoholu. Zlekceważenie objawów tej choroby przez partnerkę czy najbliższą rodzinę pary może mieć poważne konsekwencje, takie jak: rozpad rodziny, rozwód, akty przemocy, depresja, a nawet zabójstwo. Zespół Otella należy bezwzględnie leczyć za pomocą terapii. Jednak skłonienie osoby chorej do podjęcia leczenia nie jest proste. Często sądzi ona, że wszyscy wokół wmawiają jej chorobę, a konieczność terapii odbiera jako osobisty atak. Zazwyczaj do podjęcia leczenia chory na zespół Otella zostaje zmuszony przez rodzinę albo sąd (jeśli doszło do przemocy fizycznej). Zanim jednak przystąpi się do leczenia, musi zostać spełniony jeden warunek – osoba chora musi znajdować się w abstynencji. Z tego powodu często pierwszym krokiem jest skierowanie chorego na leczenie uzależnienia. Dopiero później może on przyjąć leki przeciwpsychotyczne i uczestniczyć w terapii poznawczo-behawioralnej. Ponadto zaleca się uczestniczenie obojga partnerów w terapii małżeńskiej/dla par. Rokowania w przypadku zespołu Otella najczęściej nie są pomyślne, gdyż leczenie może trwać do końca życia. Dużo zależy od tego, na jakim etapie rozpoczęto leczenie – im wcześniej, tym lepsze rokowanie.

Profilaktyka w zespole Otella powinna obejmować rezygnację ze spożywania alkoholu, nawet w niewielkich ilościach. Kluczowe jest także budowanie relacji opartej na zaufaniu, wzajemnego szacunku oraz uczciwości.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

Zainteresują cię również:

Kobieta w dwóch warkoczach siedzi na fotelu ginekologicznym

Wskazania do zabiegu konizacji szyjki macicy, jego przebieg i rekonwalescencja

Kobieta w białej bluzce wstaje od biurka i trzyma się za plecy

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czyli życie z postępującą chorobą – przebieg ZZSK, objawy, sposoby leczenia

Kobieta w białej bluzce trzyma się za brzuch w okolicy wątroby

Co to jest encefalopatia wątrobowa? Objawy i leczenie choroby

Kobieta w ciąży w szarej koszuli nocnej

Czym grozi stan przedrzucawkowy w ostatnim trymestrze ciąży? Przyczyny, objawy i leczenie zatrucia ciążowego

Krwiak na oku starszej osoby

Krwiak w badaniu obrazowym – czy będą coś robić?

Kobiecie wykonywane jest badanie na cukier przy użyciu urządzenia

Jakie są objawy hipoglikemii? Jak pomóc osobie z niedocukrzeniem?

Uśmiechnięta lekarz balneolog.

Czym zajmuje się lekarz balneolog? Czy leczenie minerałami jest skuteczne?

Kobieta z chorobą Beheceta podczas wizyty lekarskiej.

Czym jest choroba Behceta? Jakie są przyczyny jej powstania, objawy, diagnostyka oraz metody leczenia?

Chirurdzy podczas torakotomii.

Torakotomia – przebieg, wskazania i rekonwalescencja po zabiegu

choroba kawasaki i leki

Choroba Kawasaki u dorosłych i dzieci – objawy, przyczyny, powikłania

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

badanie ANA - fiolka

ANA – z czym związany jest dodatni wynik przeciwciał przeciwjądrowych?

krwinki w 3D

Fibrynoliza – na czym polega? Jakie jest jej zastosowanie?

Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.

Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży

kobieta, którą boli kolano

Sklerotyzacja podchrzęstna jako objaw choroby zwyrodnieniowej stawów

smutne dziecko

Mutyzm wybiórczy i zaburzenia lękowe u dzieci – objawy, leczenie

kobieta mająca problemy z pęcherzem

Czym jest nykturia? W jakich chorobach występuje? Czy da się ją wyleczyć?

nerki w 3D

Mocznica – co to jest? Kiedy może dojść do mocznicy?

bolący nadgarstek

Choroba i rak Pageta – różnice, objawy, leczenie

sprzęt do lewatywy

Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

Kobieta podczas pobierania krwi.

Jonogram – co to za badanie? Normy i interpretacja wyników

kobieta z bólem pleców

Czym jest termolezja? Wskazania do zabiegu oraz jego skutki uboczne

problemy skórne

Czym jest atrofia i których narządów może dotyczyć? Przyczyny oraz leczenie zaniku tkanek

uzależniające substancje

Epidermolysis bullosa i inne choroby pęcherzowe skóry. Przyczyny, objawy i leczenie