3 min.
Znalazłaś na skórze kleszcza? Wyciągnij go i prześlij naukowcom z UW. Każdy zostanie bezpłatnie zbadany

Wyślij swojego kleszcza na badanie / istock
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Znalazł_ś na swojej skórze kleszcza i chcesz sprawdzić, czy jest on zakażony krętkami wywołującymi boreliozę? Do końca września możesz to zrobić bezpłatnie. Wystarczy, że wyślesz wyciągniętego pajęczaka na adres naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Spis treści
Zbadaj swojego kleszcza
W ubiegłym roku w całej Polsce zanotowano 12 427 przypadków zachorowań na boreliozę – wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Eksperci szacują jednak, że oficjalne dane to jedynie niewielka część rzeczywistych zakażeń, a liczba chorych może sięgać nawet kilkuset tysięcy rocznie.
Oficjalne statystyki chcą zmienić naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW. We współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab Sp. z o.o. (spin-off UW i WUM) realizują w tym celu projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczącego występowania krętków Borrelia u kleszczy pospolitych.
„W ostatnich latach kleszcze stały się obiektem licznych badań ze względu na swoje znaczenie medyczne i weterynaryjne, jednak wciąż pojawiają się doniesienia o nowych patogenach przez nie przenoszonych, które wywołują tzw. szybko rozprzestrzeniające się choroby zakaźne.
Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz” – wyjaśnia dr hab. Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, kierująca projektem, cytowana w komunikacie na stronie internetowej uczelni.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak przesłać kleszcza do badań?
Dzięki projektowi naukowców, każda i każdy z nas może (bezpłatnie!) sprawdzić, czy kleszcz wyciągnięty z naszej skóry jest zakażony krętkami wywołującymi boreliozę.
„Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków powodujących boreliozę. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych” – czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak dodają naukowcy, kleszcza można wysłać przesyłką kurierską w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN” lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.
Kleszcze przyjmowane są do końca września.
Do tej pory przebadano niemal 900 kleszczy
W ubiegłym roku naukowcy z Wydziału Biologii zebrali prawie 900 kleszczy, a u ponad 20 proc. z nich potwierdzili obecność krętków Borrelia. Prawie 50 proc. kleszczy przekazanych do badania zostało usuniętych ze skóry po upływie 24 godzin od momentu rozpoczęcia żerowania, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponad 78 proc. osób, które przesłały materiał do badania zadeklarowało, że nie używało repelentów odstraszających kleszcze.
Źródło: http://parazytologia.biol.uw.edu.pl
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022