Przejdź do treści

Znalazłaś na skórze kleszcza? Wyciągnij go i prześlij naukowcom z UW. Każdy zostanie bezpłatnie zbadany

Wyślij swojego kleszcza na badanie / istock
Wyślij swojego kleszcza na badanie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znalazł_ś na swojej skórze kleszcza i chcesz sprawdzić, czy jest on zakażony krętkami wywołującymi boreliozę? Do końca września możesz to zrobić bezpłatnie. Wystarczy, że wyślesz wyciągniętego pajęczaka na adres naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zbadaj swojego kleszcza

W ubiegłym roku w całej Polsce zanotowano 12 427 przypadków zachorowań na boreliozę – wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Eksperci szacują jednak, że oficjalne dane to jedynie niewielka część rzeczywistych zakażeń, a liczba chorych może sięgać nawet kilkuset tysięcy rocznie.

Oficjalne statystyki chcą zmienić naukowcy z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW. We współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Laboratorium AmerLab Sp. z o.o. (spin-off UW i WUM) realizują w tym celu projekt OPUS Narodowego Centrum Nauki dotyczącego występowania krętków Borrelia u kleszczy pospolitych.

„W ostatnich latach kleszcze stały się obiektem licznych badań ze względu na swoje znaczenie medyczne i weterynaryjne, jednak wciąż pojawiają się doniesienia o nowych patogenach przez nie przenoszonych, które wywołują tzw. szybko rozprzestrzeniające się choroby zakaźne.

Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze pozostają aktywne niemal przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz” – wyjaśnia dr hab. Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, kierująca projektem, cytowana w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

pexels.com

Jak przesłać kleszcza do badań?

Dzięki projektowi naukowców, każda i każdy z nas może (bezpłatnie!) sprawdzić, czy kleszcz wyciągnięty z naszej skóry jest zakażony krętkami wywołującymi boreliozę.

„Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków powodujących boreliozę. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu 3 dni od usunięcia go ze skóry oraz wypełnienie dwóch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie 8 tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych” – czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodają naukowcy, kleszcza można wysłać przesyłką kurierską w szczelnie zamkniętym opakowaniu wraz ze zleceniem badania i zgodą na udział w badaniu na adres: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem „PROJEKT NCN” lub dostarczyć go osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00.

Kleszcze przyjmowane są do końca września.

Do tej pory przebadano niemal 900 kleszczy

W ubiegłym roku naukowcy z Wydziału Biologii zebrali prawie 900 kleszczy, a u ponad 20 proc. z nich potwierdzili obecność krętków Borrelia. Prawie 50 proc. kleszczy przekazanych do badania zostało usuniętych ze skóry po upływie 24 godzin od momentu rozpoczęcia żerowania, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponad 78 proc. osób, które przesłały materiał do badania zadeklarowało, że nie używało repelentów odstraszających kleszcze.

 

Źródło: http://parazytologia.biol.uw.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.