Przejdź do treści

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań / istock
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Firmy Pfizer i Valneva rozpoczynają kluczowy etap testów szczepionki VLA15 przeciwko boreliozie – informuje agencja Associated Press. Jeśli testy przejdą pomyślnie, preparat w ciągu kilku lat trafi do akceptacji władz medycznych.

Szczepionka przeciw boreliozie coraz bliżej

Jesteśmy coraz bliżej wprowadzenia na rynek szczepionki przeciw boreliozie. Koncerny Pfizer i Valneva przeprowadziły już z powodzeniem pierwsze testy bezpieczeństwa i reakcji immunologicznej. Jak podaje agencja AP, teraz poszukiwani są ochotnicy do decydującego etapu badań, który ma na celu sprawdzenie, czy preparat jest całkowicie bezpieczny i rzeczywiście zapewnia ochronę przed zakażeniem.

Mają to być osoby m.in. z USA, Niemiec, Holandii, Szwecji, Finlandii i Polski, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, np. w lesie. W sumie w badaniach weźmie udział 6 tys. pacjentów powyżej 5 r.ż. Dostaną oni trzy dawki szczepionki (albo tyle samo dawek placebo), a potem, w kolejnym roku, dawkę przypominającą.

Jak działa testowana szczepionka? Przeciwciała osoby, która ją przyjęła, przedostają się do organizmu już po ugryzieniu przez kleszcza, atakując białko otoczki bakterii. Tam unieszkodliwiają groźne patogeny, zanim dojdzie do zarażenia.

To nie pierwsza szczepionka przeciw boreliozie, która została stworzona. Do początku XXI w. był już dostępny podobny preparat. Jednak ze względu na jego małą skuteczność i duże skutki uboczne został wycofany z obiegu. Producenci szczepionki VLA15 zapewniają, że ich preparat ma być znacznie skuteczniejszy i bezpieczniejszy.

repelenty

Bolerioza – co to jest?

Borelioza (inaczej krętkowica kleszczowa), to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki borrelii. Jest przenoszona przede wszystkim przez kleszcze, ale mogą ją roznosić też niektóre gzy, bąki, wszy i komary. Rejony najbardziej zagrożone zarażeniem to Ameryka Północna i północna Europa.

Objawy boleriozy

Borelioza jest trudna do zdiagnozowania ze względu na to, że wywołuje wiele różnych objawów, które mogą wskazywać na mnóstwo innych schorzeń. Najbardziej charakterystycznym symptomem świadczącym o zarażeniu boreliozą jest rumień wędrujący. Może pojawić się on zaraz po ukąszeniu, ale również nawet kilka tygodni później. To dosyć duża czerwona plama, która występuje w dowolnym miejscu na skórze i przemieszcza się po całym ciele. Rzadszym skórnym objawem boreliozy jest limfocytoma. To niewielki, trochę ciemniejszy od reszty ciała guzek, który pojawia się najczęściej w uchu lub na gruczole piersiowym.

Warto jednak wiedzieć o tym, że brak zmian skórnych nie wyklucza występowania choroby. Oprócz nich w początkowym okresie rozwoju boreliozy osoba zakażona może zgłaszać także objawy, które można pomylić z oznakami grypy. Chorzy często mają gorączkę, bolą ich mięśnie i stawy.

Chorobę tą powinno się podejrzewać wtedy, kiedy występują objawy z kilku układów jednocześnie (np. kostnego i nerwowego), a badania laboratoryjne nie wykazują większych odchyleń od normy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.