Przejdź do treści

Żółtaczka pokarmowa, odra czy świnka. Choroby zakaźne nadal groźne. Kraska apeluje

Ochronę przed WZW A dają szczepienia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nawet najdokładniejsza higiena rąk, a także mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem, nie uchronią nas przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Jedyną gwarancją na to, że nie dotknie nas tzw. żółtaczka pokarmowa, są szczepienia. O to, żeby szczepić dzieci na choroby zakaźne, zaapelował wiceminister Waldemar Kraska.

Ognisko w Polsce

Na zorganizowanym w tym tygodniu posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie wysłuchali informacji o realizacji pomocy medycznej dla Ukraińców. Wiceszef resortu Waldemar Kraska podał, że w naszym kraju hospitalizowanych jest ponad 700 ukraińskich dzieci. – Trafiają do nas dzieci z objawami zapalenia płuc, przeziębieniami. Kilkoro wymaga dializ. Trafiają też dzieci onkologiczne – wymieniał Kraska. Niestety, jak przyznał, jest już pierwsze ognisko wirusowego zapalenia wątroby typu A. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zachęca opiekunów dzieci z Ukrainy, aby poddali je obowiązkowym szczepieniom. To jedyna metoda, żeby chronić się przed chorobami zakaźnymi.

Czym jest WZW A?

Najpierw zwykle pojawiają się: ból brzucha, nudności, wymioty i świąd skóry. Później dochodzi brak apetytu, gorączka, biegunka, osłabienie i ból stawów.  Ciemny mocz i jasne stolce świadczą o tym, że uszkodzone zostały komórki wątroby. Pojawia się żółtaczka. Bywa, że powrót do zdrowia zajmuje nawet 12 miesięcy.  Wirusowe zapalenie wątroby typu A, bo o nim mowa, potocznie nazywane także chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową, pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży.  Dorośli chorują natomiast ciężej i dłużej. Szacuje się, że w około 95 proc. wszystkich przypadków do zakażenia wirusem dochodzi drogą pokarmową poprzez spożywanie skażonej wody lub żywności.  Choroba łatwo się szerzy w zbiorowiskach dzieci typu przedszkola, szkoły oraz pomiędzy domownikami.

Walka z żółtaczką

Jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku zapalenie wątroby typu A było bardzo powszechne. Później społeczeństwo nabyło odporność w sposób naturalny.  Poprawiły się także warunki sanitarno-bytowe. Współcześnie  zachorowania zdarzają się rzadko (ok. 100 rocznie), dlatego ryzyko zakażenia jest niewielkie.

Najskuteczniejszą ochroną są szczepienia.

  • już 15 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki ochronne przeciwciała stwierdza się u 80–98 proc. osób, a po miesiącu u 96–100 proc. osób;
  • po kompletnym cyklu szczepienia przeciwciała ochronne stwierdza się u 100 proc. szczepionych;
  • po kompletnym szczepieniu aż 94–100 proc.  osób nie zachoruje na WZW typu A.

Ochrona po szczepieniu jest długotrwała, prawdopodobnie utrzymuje się przez całe życie.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas Sejmowej Komisji Zdrowia wskazał, że problemem jest niska wyszczepialność uchodźców przybyłych do Polski. Jego zdaniem priorytetem jest zaszczepienie ukraińskich dzieci przeciw podstawowym chorobom wieku dziecięcego.

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, minister zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień.

Szczepionka

Jakie szczepienia dla ukraińskich dzieci?

Minister Zdrowia prosi, aby zachęcać rodziców lub opiekunów dzieci z Ukrainy do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r. Według wytycznych resortu zdrowia za priorytetowe działania należy przyjąć:

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem,
  • szczepienie przeciw COVID-19 (poza PSO).

Osoby, które pozostaną na terenie Polski ponad trzy miesiące, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r. Jeśli dziecko takiej dokumentacji nie posiada, według wytycznych resortu zdrowia należy je traktować jak dziecko nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień.

Źródło: mz.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.