Przejdź do treści

Zwichnięcie kostki — objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Zwichnięcie kostki — objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Zwichnięcie kostki — objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często mylone ze skręceniem kostki i przez to źle leczone. Zwichnięcie stawu skokowego jest urazem znacznie poważniejszym i wymaga natychmiastowego nastawienia. Zbagatelizowanie uszkodzenia niesie za sobą poważne konsekwencje. Na czym polega zwichnięcie kostki? Jak je leczyć?

Co to jest zwichnięcie kostki?

Niebezpieczny, lecz bardzo częsty uraz, który polega na niewłaściwym przemieszczeniu się względem siebie kości, a także pozostałych elementów, które tworzą staw skokowy. Przez większość ludzi jest mylony ze skręceniem kostki, co oczywiście jest błędem. Skręcenie jest łagodniejszym urazem, gdyż polega jedynie na naderwaniu mięśni zlokalizowanych w okolicach kostki.

Natomiast przy zwichnięciu kości ulegają przemieszczeniu, a co więcej, więzadła odpowiedzialne za stabilizację stopy oraz torebka stawowa zostają uszkodzone.

Do najczęstszych przyczyn zwichnięcia kostki można zaliczyć:

  • nieprawidłowe ustawienie stopy podczas ruchu (spacer, podskoki, chodzenie w butach na wysokim obcasie, bieganie),
  • wzmożona aktywność po dłuższym czasie bezruchu,
  • działanie czynnika zewnętrznego (nadepnięcie na stopę przez inną osobę).

Główne objawy zwichnięcia kostki:

  • silny ból w stopie, który uniemożliwia chodzenie,
  • brak możliwości poruszania kontuzjowaną stopą,
  • opuchlizna w okolicach kostki,
  • widoczny krwiak na powierzchni stawu skokowego,
  • odkształcenie stawu skokowego.

Pierwsza pomoc przy zwichnięciu kostki

Jeśli uraz miał miejsce, liczy się każda minuta, by nie uszkodzić dodatkowo nogi. Bardzo ważne jest szybkie unieruchomienie kostki i ułożenie jej na pewnej wysokości. Oprócz tego warto zastosować zimne okłady, które po pierwsze uśmierzą ból, a po drugie zmniejszają obrzęk.

Jak wygląda badanie przy zwichnięciu kostki?

Punktem wyjścia do postawienia diagnozy są 3 elementy. Pierwszy to wywiad z pacjentem. Bardzo ważne jest przedstawienie sytuacji, w której doszło do wypadku i opisanie dolegliwości, które się pojawiły. Drugi krok to badanie fizykalne uszkodzonego stawu skokowego. Polega ono na tym, iż lekarz porusza stopą i dotyka jej w różnych miejscach, by wykryć miejsce bólu. Ostatnim etapem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu można wykluczyć poważniejsze uszkodzenia, np. złamanie.

Jak wygląda leczenie przy zwichnięciu kostki?

Pierwszym krokiem przy tego typu urazie jest nastawienie zwichniętej kostki. Następnie konieczne jest unieruchomienie stawu, co może trwać do kilku tygodni. W tym czasie kostkę można smarować maściami lub żelami, które mają działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Dopiero po tym czasie lekarz może wyrazić zgodę na rehabilitację. W momencie, kiedy oprócz zwichnięcia kostki zdiagnozowane zostały większe uszkodzenia (np. zerwanie ścięgien), może być konieczna operacja. Właśnie dlatego tak ważnym etapem jest profesjonalna diagnostyka.

Zwichnięcie kostki — rehabilitacja

Działania związane z powrotem do pełnej sprawności można rozpocząć w momencie, kiedy ból nie jest tak silny, jak na początku. Niektóre ćwiczenia są możliwe do wykonania już w chwili, kiedy założony jest opatrunek stabilizujący. Rehabilitację po zwichnięciu kostki można wykonywać samodzielnie w domu. Warto jednak skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej, by uniknąć błędów i pogorszenia stanu zdrowia.

Należy mieć świadomość, że raz zwichnięta kostka ma tendencję do ponownych uszkodzeń. Stąd tak ważne jest, by dokładnie wykonywać zalecania lekarza dotyczące leczenia i późniejszej rehabilitacji. Jest to długotrwałe i może się wydawać uciążliwe, ale ma ogromne znaczenie. Lekceważenie stanu zdrowia i kondycji stopy może doprowadzić do systematycznego zużywania stawu, co w konsekwencji prowadzi do poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.