4 min.
5 sposobów, jak rozpoznać anginę. Tych objawów nie bagatelizuj!
Kiedy na głowie masz projekty w pracy, zwiazek na głowie, może dzieci i teściów – łatwo zapomnieć o sobie i swoim zdrowiu. Przy kiepskiej pogodzie i codzienne gonitwie łatwo o anginę. To powszechna choroba i łatwo się nią zarazić. CCo warto wiedzieć o tej chorobie i – najważniejsze – jak ją rozpoznać?
Spis treści
Nazywana po prostu zapaleniem migdałów, nie dotyczy tylko ich. To ostry stan zapalny migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Angina jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez paciorkowce. Do jej wyleczenia niezbędna jest właściwa (i szybka) diagnostyka plus zwykle kuracja antybiotykowa. Zobacz najczęstsze objawy anginy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ostry ból gardła
Łatwo rozpoznać, że to nie jest zwykły, jak przy przeziębieniu ból gardła, tylko zwiastujący anginę ropną. Jest silny i ciężko go złagodzić, może promieniować w kierunku uszu. To taki ból, który uniemożliwia funkcjonowanie. Chorego gardło może tak mocno boleć, że nie będzie mógł mówić, z trudnością będzie przełykał. Po około 2-3 dobach na czerwonych powiększonych migdałkach pojawia się charakterystyczny nalot. On zwiastuje rozwój choroby, która w zaawansowanym stadium rozwoju objawia się ropnymi czopami w gardle.
Zobacz także
Wysoka gorączka
Sama podwyższona temperatura nie świadczy oczywiście o anginie, bo nagłą i wysoką gorączką może objawiać się też grypa. Jednak jest to stały i podstawowy element występujący u osoby chorującej na anginę. Temperatura może sięgać nawet do 40 stopni. Chory będzie też odczuwał dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. Już te dwa objawy razem – silny ból gardła i wysoka gorączka – które pojawiły się nagle, powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Zobacz także
Powiększone węzły chłonne
To też charakterystyczny dla anginy objaw. W trakcie choroby węzły chłonne szyjne i podżuchwowe wyraźnie się powiększają. Mogą też boleć. Jest to oznaką walki organizmu z chorobą. Węzły chłonne filtrują i wytwarzają przeciwciała. Ich powiększanie się powodują bakterie. Zdarza się, że stan zapalny węzłów chłonnych utrudnia poruszanie szyją. Domowym sposobem na złagodzenie tego objawu anginy jest picie naparu z mało znanej rośliny – przytulii. Zmniejsza obrzęki i stany zapalne oraz usuwa nadmiar śluzu z organizmu.
Brak kaszlu i kataru
W przypadku anginy wywołanej przez bakterie, raczej nie obserwuje się wśród objawów kaszlu i kataru. Te dolegliwości są częściej przypisane do przeziębienia i grypy. Zdarza się natomiast, że przyczyną anginy są wirusy – wtedy charakterystyczne – poza bólem gardła i gorączką – jest właśnie nieżyt nosa i kaszel.
Zobacz także
Nudności i wymioty
Te objawy raczej dopadają dzieci, a nie dorosłych. Chory na anginę kilkulatek poza gorączką i bólem gardła, może mieć mdłości i wymiotować. Wtedy jego organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie, więc bardzo ważne jest dawanie dziecku do picia dużej ilości płynów. Objawy te zwykle ustępują 2-3 dni od wdrożenia leczenia.
Inne objawy, które mogą wystąpić, ale nie muszą, to: drażliwość, brak apetytu, senność, ból głowy, bóle stawów i brzucha.
To warto wiedzieć o anginie:
– jest zakaźna i łatwo można się nią zarazić drogą kropelkową
– jej powikłania bywają groźne – może dojść do zapalenia zatok, zapalenia ucha, płuc, opon mózgowych
– nie należy przerywać leczenia antybiotykami, nawet po zauważeniu poprawy, bo paciorkowce mogą zaatakować stawy lub serce
– choroba lubi nawracać, zwłaszcza u dzieci, nawet co 2-3 tygodnie
Najnowsze w naszym serwisie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023