Przejdź do treści

6 błędów, które popełniamy, przyjmując lekarstwa. Zobacz, które nawyki lepiej zmienić

6 błędów, które popełniamy, przyjmując lekarstwa. Zobacz, które nawyki lepiej zmienić Kate Hliznitsova/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przechowywałaś swoje leki w nieodpowiednim miejscu lub przyjmowałaś nieodpowiednią dawkę? Nie jesteś sama. Tego typu błędy popełnia wiele osób. Może się wydawać, że to nic, ale musimy pamiętać, że te praktyki mogą mieć konsekwencje, których jednak wolelibyśmy uniknąć. 

Wydaje się, że przyjmowanie leków to banalna czynność. Wciąż jednak popełniamy błędy, które mają wpływ na działanie substancji czynnych. Jakie są nasze główne grzechy, na co zwracać uwagę?

Czas ma znaczenie

Niektóre leki mają to do siebie, że działają tylko wtedy, gdy są przyjęte o odpowiedniej porze. Ważne jest zatem zapoznać się z ulotką i dowiedzieć się, czy mamy przyjąć naszą dzienną dawkę o poranku, czy może lepiej zrobić to wieczorem. Na przykład leki na nadciśnienie powinniśmy przyjmować rano. Jeśli chcemy, aby stosowanie środków miało sens, powinniśmy wziąć pod uwagę te zalecenia. Zawsze warto dopytać lekarza, czy w przypadku medykamentu, który nam przepisuje, znaczenie ma pora dnia.

Na czczo czy na pełny żołądek?

To zalecenie poniekąd powiązane jest z pierwszym punktem – są leki, które musimy brać wcześnie rano, zanim jeszcze cokolwiek wyląduje w naszym żołądku. Tak jest na przykład z lekami na tarczycę, które muszą być przyjmowane na czczo, bo to zwiększa ich efektywność. Gdyby w żołądku znajdowałoby się jedzenie, mogłoby spowolnić i osłabić proces wchłaniania się substancji czynnej. Inaczej jest w przypadku antybiotyków czy niektórych środków przeciwbólowych – zaleca się je przyjmować po posiłku. Zawarte w nich substancje przyjęte na czczo mogłyby podrażniać nasz żołądek i wywoływać bóle brzucha. Dlatego ważne jest, aby, zanim sięgniemy po niektóre leki, zjeść cokolwiek, tak, aby rozpoczął się proces trawienia.

Dieta przy chorobach tarczycy. Rozmowa z dr Hanną Stolińską

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Gdy lekarz zaleci ci przyjmowanie lekarstwa po posiłku, zorientuj się, czy nie istnieją produkty, z którymi nie wolno nam go mieszać. Przykładowo grejpfrut niekorzystnie wpływa na niektóre leki przeciwhistaminowe, leki na nadciśnienie lub leki przeciwwirusowe wykorzystywane w walce z HIV oraz AIDS. W zależności od tego, z którą substancją czynną jest łączony, cytrus może obniżyć lub spotęgować siłę jej działania, a w następstwie wywołać szereg efektów ubocznych, takich jak np. niewydolność nerek. Jedzenie ma znaczenie także wtedy, gdy np. suplementujemy witaminy. Te rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) powinniśmy łączyć właśnie z nimi.

Systematyczność to klucz do sukcesu

Pacjenci bardzo często sami bez konsultacji z lekarzem zmieniają przepisaną im dawkę leku lub przerywają terapię. A regularne przyjmowanie lekarstwa w ustalonych dawkach jest bardzo ważne. Należy dokończyć leczenie, nawet jeśli wydaje nam się, że czujemy się lepiej. Ważne jest, aby nie pomijać żadnej dawki, zwracać uwagę na godziny przyjmowania medykamentów. Czasem nawet jeden dzień przerwy może skutkować powrotem do stanu pierwotnego, a kuracja będzie musiała zacząć się do nowa.

Gdzie trzymasz leki?

Miejsce przechowywania leków ma olbrzymie znaczenie, nie powinnyśmy rzucać ich gdzie popadnie. Musimy trzymać je w bezpiecznym miejscu, w odpowiedniej temperaturze, wilgotności, najlepiej z dala od źródeł światła. Czynniki zewnętrzne mają wpływ na efektywność działania substancji czynnych.

Wiele osób trzyma leki w łazience, gdzie kieruje rano pierwsze kroki i dzięki temu pamięta o ich przyjmowaniu. Jednak może być tam zbyt wilgotno. Pamiętaj także, że leki powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci – znajdź miejsce, które nie tylko będzie miało odpowiednie warunki do przechowywania medykamentów, ale i będzie niedostępne dla małych rączek.

Nie mieszaj lekarstw

Pamiętaj, że substancje zawarte w lekarstwach – czy to tych przepisanych na receptę, czy dostępnych bez niej – mogą wchodzić w interakcje ze sobą. Nawet niepozorne i bezpieczne substancje jak różnego rodzaju zioła mogą mieć wpływ na działanie leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek, konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródło: WomansDay

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.