Przejdź do treści

Które objawy wskazują na niewydolność nerek? Leczenie ostrej i przewlekłej niewydolności

nerki
Fot. Davizro Photography/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie – oczyszczają go z toksyn. Zaburzenia w ich funkcjonowaniu mogą doprowadzić do zagrożenia życia. Występujące przy niewydolności nerek objawy tj. obrzęki, osłabienie i zmęczenie można leczyć farmakologicznie.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Niewydolność nerek może mieć charakter ostry lub przewlekły. O ile przy ostrej niewydolności nerek objawy są całkowicie odwracalne, przy przewlekłej dochodzi do trwałego uszkodzenia tego narządu. Chorych z przewlekłą niewydolnością nerek kieruje się na dializy albo kwalifikuje do przeszczepu.

Niewydolność nerek – co to jest?

Nerki, położone parzyście po obu stronach kręgosłupa, to niezwykle ważny narząd w organizmie. Odpowiadają one nie tylko za produkcję moczu, ale też sprawują funkcję oczyszczania organizmu z toksyn i uczestniczą w tworzeniu niektórych hormonów. Są zbudowane z nefronów, których spadek ilościowy świadczy o niewydolności nerek. Choć człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tylko jednej nerki, to i tak trwałe upośledzenie pracy tego narządu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Choroba może mieć charakter ostry, lub przewlekły i jest bardzo podstępna. Przy niewydolności nerek pierwsze objawy są mało charakterystyczne, ponieważ małą ilość oddawanego moczu, obrzęki, opuchliznę pod oczami i ból pleców można wytłumaczyć przemęczeniem. W ten sposób choroba może się bezkarnie rozwijać, czego skutkiem będzie nieodwracalne uszkodzenie nerek. Pracę nerek określa się za pomocą badań laboratoryjnych. Najważniejszym badaniem jest pomiar stężenia kreatyniny we krwi i ocena wskaźnika przesączania kłębuszkowego tzw. GFR (glomerular filtration rate).Dodatkowo wykonuje się analizę moczu i badanie ultrasonograficzne lub obrazowe.

Ostra niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie

Ostra niewydolność nerek jest stanem nagłym i odwracalnym. Przyczyny niewydolności w stanach ostrych można podzielić na:

  • przednerkowe (działanie leków), odwodnienie, duża utrata krwi,
  • nerkowe: uszkodzenie miąższu nerek,
  • pozanerkowe, które są skutkiem niedrożności przewodów moczowych spowodowanych zalegającymi kamieniami, chorobami gruczołu krokowego lub cewki moczowej.

Charakterystyczne objawy przy ostrej niewydolności nerek to:

  • ból o bardzo dużym natężeniu w dolnej części pleców, który promieniuje aż do pachwin i narządów płciowych,
  • bardzo mała ilość oddawanego moczu w ciągu doby, a nawet bezmocz (całkowity brak moczu lub jego minimalna ilość),
  • osłabienie, zmęczenie,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • krwiomocz,
  • obrzęki całego ciała,
  • złe samopoczucie ogólne.

U osób z ostrą niewydolnością nerek może dojść do zaburzeń elektrolitowych, których skutkiem będzie utrata świadomości, omamy, a nawet drgawki. Taka osoba musi być pilnie nawodniona. Proces zdrowienia w przypadku ostrej niewydolności nerek jest długotrwały. Powrót nerek do całkowitej sprawności trwa nawet kilka miesięcy. Ostra niewydolność nerek, która jest nieleczona, może doprowadzić do rozwoju przewlekłej postaci tej choroby.

Zobacz także

Przewlekła niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie

Przy przewlekłej niewydolności nerek objawy są niemal identyczne, co w ostrej postaci tej choroby. W porównaniu z niewydolnością o charakterze ostrym, postać przewlekła rozwija się stopniowo, czego skutkiem jest trwałe upośledzenie nerek i konieczność dializ lub przeszczepu tego narządu.

Najczęstsze przyczyny przewlekłej niewydolności nerek:

  • nefropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerek spowodowane cukrzycą jest uważane za główną przyczynę niewydolności nerek u dorosłych. Objawy to obrzęki, suchość skóry, świąd, odwodnienie,
  • nadciśnienie tętnicze złośliwe oporne na leczenie,
  • niewydolność serca,
  • uszkodzenie nerek,
  • nieprawidłowości w budowie nerek – bardzo częsta przyczyna przewlekłej niewydolności nerek u dzieci. Objawy to bardzo mała ilość oddawanego moczu, osłabienie, zwiększona podatność na infekcje, anemia.

U chorych z przewlekłą postacią choroby może rozwinąć się tzw. schyłkowa niewydolność nerek. Objawy mocznicy to metaliczny, lub lekko kwaśny zapach z ust. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek polega na łagodzeniu objawów i przyczyn, dzięki czemu możliwe będzie zahamowanie rozwoju choroby. Postać przewlekła niewydolności nerek jest nieodwracalna. Chorzy są skazani na dializy lub ratujący życie przeszczep. W leczeniu nerkozastępczym stosuje się nie tylko hemodializę, ale i dializę otrzewnową, która ułatwia życie dzieciom i osobom starszym. Jej niewątpliwą zaletą jest wspomaganie pracy nerek w trakcie snu, dzięki czemu chory nie musi rezygnować z codziennych zajęć. Choroby nerek mogą się pojawić także u zwierząt. Przy przewlekłej jak i ostrej niewydolności u psa (kota) objawy choroby manifestują się głównie utratą apetytu, spadkiem masy ciała i bardzo małą ilością oddawanego moczu.

Bibliografia

Kurnatowska I., Przewlekła choroba nerek, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, online: a.umed.pl
Lines S., Levington A., Ostre uszkodzenie nerek, Acute Kidney Injury Clinical Medicine 2008; 9,3:273–277
Myott M., Langston C., Różnicowanie ostrej i przewlekłej choroby nerek, Weterynaria po Dyplomie 02/2012, online:magwet.pl

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.