Przejdź do treści

Silikonowe plastry na blizny – jakie dają efekty?

Silikonowe plastry na blizny – jakie dają efekty? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blizny – widoczne następstwa operacji, urazów, czy oparzeń powodują dyskomfort. Można temu zaradzić – silikonowe plastry zmniejszą widoczność i poprawią elastyczność blizn. Ich innowacyjna struktura – zawierająca żel silikonowy – posiada właściwości zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry.

Silikonowe plastry na blizny – jak działają?

 Blizna to widoczna zmiana w ciągłości skóry. Powstaje w naturalnym procesie gojenia się rany, w przypadku gdy doszło do uszkodzenia głębszych warstw skóry. Podczas gojenia skóra wytwarza zbitą i słabo unaczynioną tkankę łączną. To, jak widoczna będzie blizna, w znacznym stopniu uzależnione jest od zabliźniania się tkanki i całego procesu gojenia się rany. Silikonowe plastry na blizny wspierają regenerację tkanki bliznowatej. Po przyklejeniu podnoszą temperaturę skóry o 2 stopnie Celsjusza, w wyniku czego wzrasta aktywność kolagenazy odpowiedzialnej za regenerację tkanek. Kolagenaza zmniejsza produkcję kolagenu w procesie gojenia się rany, który przyczynia się do przerostu blizny. Na powierzchni skóry tworzą oddychającą i nieprzepuszczalną dla wody cienką warstwę, która pozwala utrzymać właściwą wilgotność skóry. Chronią gojącą się bliznę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie tylko usprawniają leczenie, ale również zmniejszają ryzyko powstawania blizn przerostowych. Plastry na bazie silikonu sprawiają, że blizna staje się mniej widoczna, bardzie elastyczna. Przynoszą ulgę i niwelują swędzenie. Są bezwonne i niebrudzące.

Maja Hyży pokazała rozległą bliznę na swoim ciele

Silikonowe plastry na blizny – zastosowanie

Plastry na blizny można stosowa od momentu, w którym rana zostanie zagojona i zabliźniona. Wykorzystywane są w leczeniu blizn przerostowych, jak i bliznowców. Co je rożni? Choć wyglądają bardzo podobnie, to blizna przerostowa powstaje dokładnie w granicach uszkodzenia skóry, a bliznowiec ją przekracza. Ponadto mogą być wykorzystywane w przypadku blizn po urazach, oparzeniach, jak i w pielęgnacji blizn pooperacyjnych. Plastry silikonowe cieszą się ogromną popularnością u kobiet z bliznami po cesarskim cięciu. Stosunkowo często wykorzystywane są u dzieci, u których po upadkach pojawiają się blizny. Terapia przy użyciu silikonowych plastrów trwa od dwóch do sześciu miesięcy, jednak ich skuteczność widoczna jest już po ośmiu tygodniach stosowania. Jak mówi mgr farmacji Magdalena Kręcik:

– Silikonowe plastry przeznaczone są dla dorosłych i dzieci od 6 m.ż. Mogą być wykorzystywane do leczenia wszelkiego rodzaju blizn – skutecznie poprawiają ich wygląd i elastyczność. W porównaniu do maści czy żeli na blizny cechują się łatwością w stosowaniu. Są ultra cienkie, przezroczyste i niewidoczne, co zapewnia dyskrecję. Dzięki swojej elastyczności dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała. Są bezpieczne na wszystkie obszary skóry, nawet wrażliwe czy alergiczne.

Silikonowe plastry na blizny po cesarce

Szacuje się, że niemal połowa porodów w Polsce odbywa się drogą cesarskiego cięcia. To operacja, po której na ciele kobiety, tuż nad wzgórkiem łonowym, pozostaje blizna. Choć dla części kobiet jest pamiątką po narodzinach dziecka, to większość chciałaby, aby była jak najmniej widoczna. Prawidłowa higiena, mobilizacja blizny i stosowanie plastrów silikonowych po kilku miesiącach pozwoli cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą. Terapeutyczne plastry na blizny po cesarskim cięciu, łączą w sobie skuteczność silikonu oraz witaminy E.

Silikonowe plastry na blizny – sposób użycia

Plastry stosujemy po całkowitym zagojeniu się rany, po zdjęciu szwów. Nie naklejamy ich na otwarte rany, ani rany z jakimkolwiek wysiękiem.

– Przed użyciem należy dokładnie oczyścić i osuszyć bliznę. Plastry docinamy do odpowiedniej wielkości blizny, pozostawiając 5mm z każdej strony. Choć producenci zalecają wymianę plastra średnio co 3-5 dni, to najlepsze efekty uzyskuje się zmieniając go co 24 godziny – dodaje Magdalena Kręcik.

Podczas codziennej pielęgnacji plaster odklejamy, bliznę oczyszczamy najlepiej naturalnym mydłem, przepłukujemy i dokładnie osuszamy. Następnie ten sam plaster możemy po raz kolejny nakleić. Plastry chronią skórę przed ocieraniem się o ubrania, przed kontaktem z bakteriami, jak i przesuszeniem.

Kiedy silikonowym plastrom na blizny mówimy STOP?

Silikonowych plastrów na blizny nie stosujemy na rany otwarte, sączące się i te, które nie są do końca zagojone. Nie można naklejać ich na świeże rany po oparzeniach. Co więcej, nie mogą być używane przez osoby, u których stwierdzono uczulenie na silikon.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.