Przejdź do treści

Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Kobieta w jeansach z kwiatami
Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza? Wyjaśnia Pani Fizjotrener/ Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W trakcie porodu wiele kobiet ma nacinane krocze a zabieg taki nazywa się epizjotomią. Powstałą w tym miejscu bliznę należy mobilizować. Jak to robić? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.

Nacięcie krocza – co powinnaś wiedzieć?

Zabieg nacięcia krocza w trakcie porodu, czyli epizjotomię, wykonuje się u wielu kobiet.

To zabieg w którym nożyczkami położna przecina skórę, ścianę pochwy, mięsień opuszkowo – gąbczasty i poprzeczny powierzchowny krocza. Zakładane są szwy a w miejscu wygojonej rany powstaje blizna – wyjaśnia Włodarczyk.

O ile sam zabieg nie powinien być bolesny, to już samo gojenie się rany może być dla kobiety dużym dyskomfortem. Dlatego ważne jest, aby ranę i powstałą bliznę odpowiednio pielęgnować.

Jak dbać o bliznę po nacięciu krocza?

Tkanka regeneruje się ok. 6 tygodni. Przez ten czas należy ranę wietrzyć i dbać o odpowiednią higienę. Po każdym skorzystaniu z toalety należy ją przemyć. Warto zrobić to także po każdym karmieniu dziecka, ponieważ w pierwszych tygodniach po porodzie w trakcie ssania sutka dochodzi do zwiększenia obkurczania macicy. Lepiej również wybierać prysznic zamiast kąpieli.

Ważne jest gojenie rany i by przebiegało ono sprawnie należy ranę wietrzyć, dbać i jej higienę i nie przeciążać: nie siedzieć dużo i już na pewno nie siedzieć na kółkach z dziurką – wyjaśnia ekspertka. 

Włodarczyk dodaje, że warto skorzystać w tym czasie z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże nam w mobilizacji blizny po nacięciu krocza. Specjalista dobierze także odpowiedni trening, by wzmocnić osłabione po ciąży i porodzie mięśnie dna miednicy.

Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza w domu?

Fizjoterapeutka wyjaśnia, w jaki sposób należy mobilizować bliznę samej w domu. Masaż, który zaleca, można wykonać ok. 6 tygodni po porodzie, kiedy rana się zagoi i powstanie blizna. Co należy zrobić?

  • Połóż opuszkę palca na bliźnie i wykonuj ruch przesuwania do boków i do góry, następnie przesuń palec punkt wyżej i powtórz ruchy przez cała długość blizny,
  • możesz wykonywać ruchy okrężne,
  • uciskaj punkt na 3 sekundy i na 3 sekundy zdejmij nacisk, powtórz kilka razy i przesuwaj się punkt po punkcie wyżej

– tłumaczy Pani Fizjotrener.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)


Specjalistka dodaje, że mobilizacja blizny jest ważna ze względu na to, że może ona zaburzać pracę mięśni dna miednicy. Może również być przyczyną bólu krocza oraz bolesnych stosunków.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.