Przejdź do treści

Jaki magnez wybrać w ciąży i jaka jest bezpieczna dawka? Dlaczego niedobór magnezu jest niebezpieczny?

Kobieta w ciąży z odkrytym brzuchem stoi za stołem i kroi warzywa.
Fot. yanlev/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Preparaty magnezu w ciąży są bezpieczne. Niebezpieczny może być natomiast niedobór lub brak magnezu w ciąży. Objawy niedoboru magnezu w ciąży są wielokierunkowe i bardzo uciążliwe.

Ciąża jest bardzo szczególnym czasem w życiu kobiety. To, jaki prowadzi tryb życia, jak się odżywia, ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i przebieg ciąży. Zapotrzebowanie na substancje odżywcze w czasie ciąży wzrasta. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama ma jeść za dwoje. Ważne jest przede wszystkim dostarczanie witamin i składników mineralnych, których w ciąży w organizmie matki istotnie brakuje. Jednym z nich jest magnez. Magnez w ciąży bierze aktywny udział w rozwoju płodu, m.in. ośrodkowego układu nerwowego. Uczestniczy w wielu przemianach metabolicznych, pozwala na regulowanie temperatury ciała. Niedobór magnezu w ciąży nie tylko ma negatywny wpływ na dziecko, ale również na matkę, która odczuwa zawroty głowy, kurcze mięśni, cierpi z powodu bezsenności i ma zwiększoną skłonność do depresji.

Ile magnezu w ciąży – dawka

Ogólne spożycie magnezu w ciągu dnia dla człowieka dorosłego oscyluje w granicach 4–12 mg na kilogram masy ciała. W ciąży to zapotrzebowanie wzrasta nawet o 35%, narastając głównie w drugim i trzecim trymestrze ciąży, kiedy też wzrasta ogólne zapotrzebowanie na składniki odżywcze diety. Tym samym dawka magnezu dla ciężarnej kobiety wynosi 500–600 mg magnezu w ciągu dnia. Oczywiście częściowo to zapotrzebowanie może być pokrywane z dietą, jednak odpowiednia suplementacja zapobiega niedoborom magnezu w ciąży.

Jaki wybrać magnez dla dzieci i kiedy warto go podawać?; na zdjęciu jedzące dziecko- Hello Zdrowie

Jaki magnez w ciąży wybrać?

Jest bardzo szeroki asortyment suplementów z magnezem. Kobiety w ciąży często decydują się na preparaty łączone, zwracając uwagę przede wszystkim na zawartość kwasu foliowego, żelaza, jodu. Warto poradzić się farmaceuty w aptece, czy skład danego preparatu zawiera związki wysoko przyswajalne. Większość suplementów posiada słabo przyswajalną formę magnezu. Dobrze jest nie tylko prowadzić zdrową dietę gwarantującą dostarczenie magnezu w ciąży w odpowiedniej dawce, ale również używać specjalnych preparatów z magnezem gwarantujących jego wchłanianie. Zawsze wcześniej należy zasięgnąć opinii lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Na opakowaniach suplementów magnezu można spotkać się z takimi związkami jak tlenek, węglan czy chlorek. Są to jednak związki słabo przyswajalne. Lepiej przyswajalny jest między innymi cytrynian magnezu. Aby magnez został właściwie wchłonięta, istotną rolę odgrywa dieta. Spożywanie sporych ilości fosforanów ogranicza bowiem wchłanianie magnezu. Warto wybierać preparaty będące połączeniem magnezu i witaminy B6. Zwiększa ona jego wchłanianie z przewodu pokarmowego i utrzymuje zapasy magnezu na właściwym poziomie.

Zobacz także

MagneB6 w ciąży, czyli preparaty z cytrynianem magnezu i witaminą B6

Suplementy z magnezem i witaminą B6 typu MegneB6 mogą być bez przeszkód stosowane w ciąży. Magnez stymuluje procesy kostnienia, wpływając na rozwój układu kostnego w życiu prenatalnym. Właściwa podaż magnezu jest jednym z elementów profilaktyki nadciśnienia w ciąży. Siarczan magnezu jest często stosowany w ramach leczenia przedwczesnych skurczy macicy czy stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Działa bowiem tokolitycznie, hamując czynność skurczową macicy jak i mięśni gładkich m.in. naczyń krwionośnych. Niedobór magnezu w ciąży jest przyczyną nasilonych kurczy mięśni i ich osłabienia. Niedobór magnezu w ciąży sprzyja stanom depresyjnym, wahaniom nastroju. Magnez działa neuroprotekcyjnie, wobec czego również ochronnie na komórki nerwowe. Magnez w ciąży nie powinien być pozyskiwany wyłącznie z suplementów. Należy również pamiętać, że bogatym źródłem może być kakao, migdały, orzechy, ryż, rośliny strączkowe, kasza gryczana.

Skutki niedoboru magnezu w ciąży

Jak już wcześniej wspomniano, niedobór magnezu w ciąży sprzyja nadciśnieniu tętniczemu, porodom przedwczesnym, niskiej masie urodzeniowej dziecka. Ponadto kobieta ma znaczną tendencję do skurczy mięśni. Istnieją doniesienia, że niedobór magnezu w ciąży może wpłynąć na wzrost ryzyka śmierci łóżeczkowej. Objawy niedoboru magnezu są wyczuwane przez kobietę i mogą być bardzo uciążliwe.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.