3 min.
Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”/ Fot. iStock
„W ostatnich dwóch tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń (…) Ostatnie wyniki oscylują na poziomie 6 tys. zakażeń w ciągu doby” – poinformował w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, kto i od kiedy może zapisywać się na przyjęcie drugiej przypominającej dawki szczepionki na COVID-19.
Spis treści
Coraz więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w czwartek, 15 września, poinformował o znacznym wzroście liczby nowych zakażeń koronawirusem SRAS-CoV-2 w Polsce. Jak dodał, w dużej mierze spowodowane jest to zakończeniem wakacji i powrotem dzieci do szkół.
„W ostatnich dwóch tygodniach mamy do czynienia z przyspieszeniem, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń (…) Ostatnie wyniki oscylują na poziomie 6 tys. zakażeń w ciągu doby” – mówił.
Minister poinformował, że większość chorych nie potrzebuje hospitalizacji. Jak przekazał, około 40-kilku pacjentów w najcięższym stanie podłączonych jest do respiratorów.
„Bronią w walce z koronawirusem pozostają szczepienia” – przypomniał Niedzielski.
Druga dawka przypominająca szczepionki na COVID-19
„Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą” – poinformował szef resortu.
Szczepienie drugą dawką przypominającą dostępne będzie dla osób, które ukończyły 12. r.ż. i przyjęły pierwszy booster co najmniej 3 miesiące wcześniej. Do tej pory drugą dawkę preparatu przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 mogły przyjąć osoby powyżej 60. r. ż. oraz osoby z zaburzoną odpornością, które ukończyły 12 lat.
„Dotychczas wystawiliśmy ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln e-skierowań” – przekazał minister.
I dodał, że we wrześniu do naszego kraju dotrze ok. 4 mln szczepionek na COVID-19.
„Wprowadzamy szczepionki celowane w wariant Omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień” – wyjaśnił podczas konferencji Prezes URPL Grzegorz Cessak.
Jak tłumaczył, wszystkie szczepionki w obecnej sytuacji pandemicznej są równie skuteczne i bezpieczne, a pacjent nie wybiera, który rodzaj dostanie. W trakcie konferencji dodano również, by „nie traktować szczepionki jak nowej wersji telefonu”.
Szczepionka na COVID-19 celowana w Omikrona
Obecnie dostępne szczepionki są dostosowane do podstawowego szczepu koronawirusa. Preparaty celujące w Omikrona stworzono tak, by rozpoznawały określone mutacje w białku kolca wirusa. MZ przekonuje, że ochrona przed koronawirusem po drugiej dawce przypominającej wynosi ok. 80 proc. Jak wskazała EMA w oficjalnym komunikacie, preparat został zmodyfikowany tak, by zapewnić skuteczną ochronę również przed krążącymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2.
„Comirnaty Orginal/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych” – zaznaczono.
📢Minister @a_niedzielski: Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw #COVID19 drugą dawką przypominającą dla osób 12+, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej. pic.twitter.com/YRL7S3uF8C
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 15, 2022
Udostępnij!
Zobacz także

Koniec z kłuciem? Pierwsza wziewna szczepionka przeciw COVID-19 została zatwierdzona. Póki co w jednym kraju

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Tak rozsiewa się Omikron. Badacze odkryli tajemnicę szybkiego rozprzestrzeniania się jednego z wariantów koronawirusa
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023