Przejdź do treści

Tak rozsiewa się Omikron. Badacze odkryli tajemnicę szybkiego rozprzestrzeniania się jednego z wariantów koronawirusa

Na czas wystąpienia niepokojących objawów, powinniśmy się odizolować od innych\ pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aż 56 proc. osób zakażonych wariantem Omikron koronawirusa nie wiedziało o swojej infekcji.  Takie dane płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Los Angeles. „Niski poziom świadomości infekcji prawdopodobnie przyczynił się do tak szybkiego rozprzestrzeniania się Omikrona”- skomentowała dr Sandy Y. Joung, główna autorka publikacji.

Omikron: jakie objawy o nim świadczą?

Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „JAMA Network Open”. Wynika z nich, że co druga osoba nie wiedząc, że jest zarażona Omikronem, roznosiła tę infekcję dalej. Jedni mylili ten wariant wirusa SARS-CoV-2 z przeziębieniem, inni nie odczuwali żadnych objawów, co potwierdzają wcześniejsze badania (nawet u 80 proc. osób przebieg wirusa był bezobjawowy)

Omikron to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto 11 listopada 2021 r. w Botswanie. Charakteryzuje ją dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz rekordowa liczba mutacji.  Wywołuje ona jednak łagodniejsze objawy niż wariant Delta. Najpopularniejsze z nich to:

Takie objawy chorzy mogą bagatelizować albo mylić z innymi infekcjami. Niestety to powoduje błędne koło: chorzy zamiast się izolować i pozostać w domach, przenoszą wirusa na innych.

Badania jasno dowodzą, że niezdiagnozowane infekcje mogą zwiększać przenoszenie wirusa – mówi główna autorka publikacji dr Sandy Y. Joung. – Niski poziom świadomości infekcji prawdopodobnie przyczynił się do tak szybkiego rozprzestrzeniania się Omikrona”.

Jak przebiegały badania?

Naukowcy swoje badania oparli na próbkach krwi pochodzących zarówno od pracowników ochrony zdrowia, jak i od pacjentów: w sumie było ich 2479. Próbki pochodziły z początków pandemii koronawirusa oraz okresu, kiedy Omikron stał się wariantem dominującym. Testy sprawdzające poziomy przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 wychwyciły 210 osób zakażonych Omikronem.

Kolejnym krokiem były ankiety i wywiady. Na prośbę naukowców, uczestnicy badania podzielili się aktualnymi informacjami o stanie swojego zdrowia.

Jakie wnioski płyną z badania?

  • Jedynie 44 proc. z nich z przeciwciałami przeciw wariantowi Omikron było świadomymi zakażenia.

  • Aż  56 proc. nie wiedziało o niedawno przebytej infekcji COVID-19.

  • Spośród osób z tej ostatniej grupy tylko 10 proc. odczuwało jakiekolwiek objawy, które jednak mylnie przypisywały je zwykłemu przeziębieniu lub innej infekcji.

„Im lepiej zrozumiemy ryzyko, tym skuteczniej będziemy chronić zdrowie społeczeństwa i nas samych”

Autorzy publikacji proponują, aby tego typu badanie zostało przeprowadzone także na większej grupie osób, zróżnicowanej etnicznie i demograficznie. To pomogłoby odkryć, co najbardziej wpływa na brak świadomości infekcji Omikronem.

„Mamy nadzieję, że ludzie dowiedzą się o naszym odkryciu i pomyślą: „byłem właśnie na spotkaniu, na którym ktoś uzyskał wynik pozytywny. Może powinienem zrobić test” albo „zacząłem czuć się trochę przeziębiony. Może powinienem wykonać szybki test”. Im lepiej zrozumiemy ryzyko, tym skuteczniej będziemy chronić zdrowie społeczeństwa i nas samych” – sugerują naukowcy.

Teraz badacze zamierzają zbadań wzorce oraz zmienne objaśniające reinfekcje. Chce także sprawdzić, jaki jest potencjał budowania odporności na SARS-CoV-2. Celem ma być zwiększenie świadomości na ten temat w społeczeństwie jak również pomoc w zarządzaniu indywidualnym ryzykiem.

 

źródło:www.msn.com

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.