Poprawa krążenia w nogach. Skuteczne leki i domowe sposoby
Ciężkie, opuchnięte nogi, uciążliwe nocne skurcze i ból. Znasz te objawy? Wskazują one na zaburzenia krążenia w kończynach dolnych, które są częstym, nasilającym się z wiekiem problemem. Szacuje się, że doświadcza ich nawet 60% kobiet i 30% mężczyzn w Europie. Sprawdź, o czym mogą świadczyć takie dolegliwości oraz co na poprawę krążenia znajdziesz w aptece.
Z czego wynikają i jakie objawy dają problemy z krążeniem?
Zaburzenia krążenia najczęściej spowodowane są przewlekłą chorobą żylną. Rozwija się ona w wyniku osłabienia napięcia w ścianach żył oraz upośledzenia obecnych w nich zastawek. W normalnych warunkach odpowiadają one za transport krwi w stronę serca. Jeśli nie pracują prawidłowo, krew pod wpływem grawitacji cofa się i zalega w okolicy łydek i stóp. W pierwszych stadiach przewlekła choroba żylna nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawiają się przejściowe dolegliwości, takie jak:
- ciężkość nóg,
- ból, pieczenie i pulsowanie łydek,
- opuchnięte kostki,
- skurcze mięśni łydek, zwłaszcza w nocy,
- zespół niespokojnych nóg – drętwienie i mrowienie, które zmusza do wykonywania ruchów,
- pajączki naczyniowe.
Z czasem objawy się nasilają i utrwalają – powstają żylaki, skóra wokół nich staje się cienka i sucha. Nieleczona choroba prowadzi do rozwoju przebarwień, owrzodzeń i wyprysków żylakowych. Objawy niewydolności żylnej nasilają się podczas upałów oraz po długim przebywaniu w pozycji stojącej.
Inną, częstą przyczyną zaburzeń krążenia jest miażdżyca. Rozwija się w wyniku wysokiego poziomu cholesterolu LDL, który tworzy na ścianach tętnic tzw. blaszki miażdżycowe. Z czasem światło naczyń krwionośnych coraz bardziej się zwęża, co utrudnia przepływ krwi. Konsekwencją mogą być poważne schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu.
W żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej istnieją trzy główne czynniki, które do niej predysponują – to tzw. triada Virchowa. Jest to: uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego, zaburzenia przepływu krwi oraz zmiana składu krwi. Kiedy lecimy samolotem, przepływ krwi jest utrudniony, ponieważ przebywamy długo w pozycji siedzącej; zgięte kolana powodują ucisk na tylną powierzchnię ud i doły podkolanowe – dotyczy to zwłaszcza lotów powyżej 6 godzin, z tym że u niektórych podróżnych nawet krótsze loty mogą okazać się zbyt długie. Jest to jeden z elementów tzw. economy class syndrome. Dla porównania: podczas podróży pociągiem możemy wstać i pochodzić. W samolocie jest to utrudnione.
Doustne leki na poprawę krążenia obwodowego
Skuteczny lek na poprawę krążenia w nogach dostępny jest bez recepty. Opierają się na kilku składnikach pochodzenia roślinnego, które działają ochronnie na żyły i poprawiają ich pracę. Farmaceutyki te zwiększają napięcie ścian naczyń krwionośnych, uszczelniają je i działają przeciwzapalnie. Poprawiają krążenie krwi i chłonki, przez co mogą zmniejszyć obrzęki. Działanie takie wykazują np.:
- diosmina,
- hesperydyna,
- pochodne rutyny,
- escyna,
- eskulina.
Oprócz nich stosuje się też preparaty syntetyczne, które mają podobne właściwości, np. dobesylan wapnia czy tribenozyd. Leki na poprawę krążenia obwodowego powinny być stosowane przez co najmniej 2-3 miesiące – dopiero po takim czasie można ocenić ich efektywność.
Trudnością w diagnostyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest m.in. dostęp do diagnostyki refundowanej. Koleją kwestią jest fakt, że pacjent z zakrzepicą do lekarza często trafia zbyt późno ze względu np. na skąpoobjawowy przebieg choroby. Pierwszym etapem diagnostyki jest gabinet lekarza POZ. Korzysta on ze skali Wellsa, w której określa się prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy. Może zalecić wykonanie d-dimerów lub badanie USG Doppler – jednak badań tych nie ma w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych POZ, co oznacza, że pacjent musi wykonać je we własnym zakresie.
Czy maść na poprawę krążenia w nogach jest skuteczna?
W aptekach znajdziesz wiele maści na poprawę krążenia w nogach, z których większość bazuje na wyciągach roślinnych, np. z kasztanowca czy ruszczyka. Najwyższą skuteczność wykazują żele na bazie heparyny, która działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie, a także poprawia krążenie, przez co może zredukować obrzęki.
Maści mogą przynieść pewną ulgę, zwłaszcza jeśli będą przechowywane w lodówce – sam efekt chłodzenia zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Jednak pamiętaj, że zawarte w nich substancje aktywne działają jedynie w wierzchnich warstwach skóry, nie zastąpią więc doustnych leków na poprawę krążenia.
Jak poprawić krążenie w nogach domowymi sposobami?
Poprawę krążenia w nogach możesz uzyskać za pomocą drobnych zmian w stylu życia. Przede wszystkim unikaj długiego siedzenia w jednej pozycji. Rób sobie krótkie przerwy na rozciąganie czy spacer, dzięki czemu pobudzisz przepływ krwi. Dodatkowo przyda się także regularna aktywność fizyczna. Wybierz taką, która sprawi ci przyjemność, np. bieganie, jazda na rowerze czy pływanie.
Masaż nóg na poprawę krążenia to świetny sposób na stymulację przepływu krwi. Możesz wykonać go ręcznie lub przy pomocy specjalnej rolki. Oprócz tego pomocna będzie hydroterapia, którą wykonasz samodzielnie w domu – wystarczy polewać łydki naprzemiennie strumieniem ciepłej i zimnej wody.
A jakie naturalne produkty i zioła na poprawę krążenia w nogach znajdziesz w kuchni?
- Czosnek – działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, wykazał skuteczność także w łagodzeniu objawów miażdżycy tętnic.
- Ostre przyprawy – np. papryczka chili, imbir czy pieprz wzmacniają przepływ krwi.
- Owoce jagodowe – są bogate w antyoksydanty, które wspierają zdrowie naczyń krwionośnych i przyczyniają się do poprawy krążenia.
- Kwasy omega-3 – obecne przede wszystkim w rybach, wykazują właściwości przeciwzapalne i obniżają cholesterol.
- Miłorząb japoński – to popularne zioło na poprawę krążenia w mózgu i kończynach.
- Woda – odpowiednia ilość płynów wypijana w ciągu dnia ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy układu krwionośnego. Zapobiega zagęszczeniu krwi, przez co wzmacnia jej przepływ, reguluje ciśnienie i wspiera funkcje ścian naczyń krwionośnych.
Skutecznym sposobem na poprawę krążenia jest też kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe. Specjalne pończochy elastyczne mają różne stopnie ucisku, dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór. Jeśli objawy niewydolności żylnej występują u ciebie często, porozmawiaj o nich z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.
O ekspertce:
Sylwia Barańska – chirurg, Humana Medica OMEDA w Białymstoku. Link do rozmowy: https://www.hellozdrowie.pl/zylna-choroba-zakrzepowo-zatorowa-jest-podstepna-i-dosc-tajemnicza-mowi-chirurzka-ogolna-lek-sylwia-baranska/.
Bibliografia:
- Barański K., Chudek J., Samoleczenie w przewlekłej chorobie żylnej, Family Medicine & Primary Care Review 2011, (4): 577-581.
- Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Przewlekła choroba żylna – patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2009, 6(3): 135-141.
- Tuszyński P. K. (red.), Leki pierwszego wyboru, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Zatrzymanie krążenie, temperatura ciała 22 st. C. Polscy lekarze ocalili życie pacjenta w głębokiej hipotermii
Młodsza córka Dawida Kubackiego ma tę samą wadę genetyczną co jego żona. „Leki trzeba brać do końca życia”
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
się ten artykuł?