Niewydolność żylna – objawy, leczenie naturalne

się ten artykuł?
Przewlekła niewydolność żylna to problem, który dotyczy dziś blisko 30% mężczyzn i aż 60% kobiet w Polsce. Odpowiednia dieta, ziołowe mikstury, uprawianie sportu czy kompresjoterapia mogą skutecznie pomóc w walce z żylakami.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Objawy niewydolności żylnej w początkowym stadium są znikome. Pierwszym sygnałem może być uczucie „ciężkich nóg” pojawiające się pod koniec dnia. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z żylakami za pomocą domowych sposobów, które pozwolą skutecznie zmniejszyć przykre dolegliwości.
Niewydolność żylna – objawy
Kiedy niewydolność żylna jest już bardziej zaawansowana, mogą pojawić się ból i pieczenie. Widocznym objawem są poszerzone naczynia włosowate, czyli pajączki na nogach w kolorze ciemnego fioletu. Kolejne stadium to pojawienie się żylaków, czyli trwałych rozszerzeń żył. Przyjmują one postać sinych, krętych wybrzuszeń. W zaawansowanym stadium choroby problemem mogą stać się nocne skurcze mięśni w obrębie łydek, mrowienie, swędzenie i kłucie nóg. Charakterystycznym objawem przewlekłej niewydolności żylnej jest też obrzęk na stopach, łydkach i w obrębie kostek. Mogą pojawić się owrzodzenia podudzi czy też zapalenie, pęknięcie, krwawienia lub zmiany troficzne skóry.
Niewydolność żylna: leki i sposób leczenia
Leczenie niewydolności żylnej metodami farmakologicznymi zazwyczaj bazuje na lekach zawierających takie środki, jak: diosmina, hesperydyna, rutyna czy dobesylan wapnia. Warto wiedzieć, że lekarstwa na niewydolność żylną są w stanie jedynie złagodzić dolegliwość – nie mogą usunąć zaawansowanych zmian. W bardziej poważnych przypadkach chirurg naczyniowy może uznać, że konieczne jest leczenie operacyjne. Najbardziej znane metody usuwania żylaków to: skleroterapia, stripping czy operacje laserowe. Zabieg leczniczy stosowany w walce z żylakami to również krioterapia, czyli forma zimnolecznictwa, w której wykorzystywane są temperatury poniżej 0°C.
Leczenie zachowawcze przy przewlekłej niewydolności żylnej
Leki na niewydolność żylną to nie wszystko. Bardzo dużo zależy od stylu życia pacjenta. Istnieje wiele naturalnych metod i nawyków, które mogą skutecznie łagodzić objawy niewydolności żylnej. Są to:
- kompresjoterapia, czyli stosowanie kontrolowanego ucisku – noszenie pończoch uciskowych lub opasek elastycznych dobieranych wspólnie z lekarzem,
- odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca przez minimum 10 minut dziennie,
- stosowanie chłodnego prysznica po każdej kąpieli,
- unikanie wysokiej temperatury, tj. opalania się, sauny, ogrzewania podłogowego, gorących kąpieli itp. (żyły pod wpływem ciepła rozszerzają się),
- unikanie długotrwałego stania, siedzenia i zakładania nogi na nogę,
- rezygnacja z butów na wysokim obcasie.
Zobacz także
Niewydolność żylna kończyn dolnych: ćwiczenia
Ćwiczenia na niewydolność żylną to bardzo dobry pomysł. Wskazany jest wszelki ruch – spacery, jazda na rowerze, gimnastyka, taniec, pływanie czy nordic walking, które wspomagają utrzymanie właściwego krążenia żylnego. Niewskazane są jednak treningi z dużym obciążeniem, wycieńczający jogging czy wielokilometrowe wycieczki rowerowe, które nadmiernie zmęczą nogi. Osoby z zaawansowanym stadium niewydolności żylnej powinny poradzić się w kwestii ćwiczeń swojego lekarza.
Niewydolność żylna: dieta
Naturalnym sposobem walki z żylakami może być również odpowiednia dieta. Jakich zasad należy przestrzegać, aby poprawić stan swojego zdrowia?
- Zrzuć nadprogramowe kilogramy – dodatkowe obciążenie może powodować zwiększenie ciśnienia w żyłach.
- Pij 2–3 litry wody na dobę.
- Jedz dużo błonnika (w ten sposób zapobiegniesz zaparciom, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, przez co żyły są uciskane i przepuszczają mniej krwi).
- Wzbogać dietę o produkty fermentowane (kiszonki, kefiry, jogurty).
- Jedz ryby i inne produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które regulują ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia zatorów żylnych.
- Spożywaj owoce i warzywa bogate w witaminę C, która ma szczególne znaczenie dla kondycji żył.
- Zadbaj o to, by w diecie znalazły się produkty bogate we flawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, takie jak: jagody, jeżyny, śliwki, borówki, wiśnie, bakłażany, czerwona kapusta.
- Stosuj zioła, które mogą skutecznie łagodzić objawy i powstrzymywać dalszy rozwój żylaków. Są to: nostrzyk lekarski, borówka czarna, nasiona kasztanowca czy miłorząb japoński.
- Unikaj alkoholu.
- Ogranicz produkty zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych (tłuste mięsa, sery).
- Unikaj smażenia – wybieraj potrawy gotowane (również na parze) i duszone.
Polecamy

Troponina C, I, T – czy wysoki ich poziom jest powodem do niepokoju?

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem
