Ewa Wojciechowska Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi Brzmi jak motyw z filmu science fiction, a jednak dzięki elektronicznemu tatuażowi prawdopodobnie pożegnamy się z ciśnieniomierzami. Tatuaż przyklejony na skórę za pomocą grafenu można nosić przez wiele godzin, a w tym czasie… 24.06.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Hipotonia ortostatyczna – przyczyny, objawy i leczenie nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi 30.03.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Nadciąga antycyklon. Oliver i Peter podniosą Polakom ciśnienie? W najbliższy weekend 19 i 20 marca ciśnienie może wzrosnąć do prawie 1050 hPa. Tak wysokich wartości barometry nie rejestrowały od lat. Pogorszenia samopoczucia obawiają się nie tylko meteopaci. Ale czy rzeczywiście jest się czego bać? 18.03.2022 4 min.
Milena Marchewka Korzeń lukrecji – właściwości, działanie, skutki uboczne Korzeń lukrecji najczęściej kojarzy nam się z popularnymi w niektórych krajach europejskich czarnymi cukierkami i żelkami. Ta roślina może być stosowana jednak nie tylko jako składnik wpływający na smak produktu. Właściwości… 29.01.2022 5 min.
Julia Krupińska Podwyższone ciśnienie od temperatury w domu. Jak to się dzieje? Głównymi czynnikami ryzyka nadciśnienia są podeszły wiek, choroba w rodzinie, niezdrowa dieta, otyłość, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu. Do tego naukowcy proponują dorzucić jeszcze jeden - niską temperaturę w domu. 25.01.2022 3 min.
Zuzanna Kowalewska Ciśnienie krwi – prawidłowe, niskie, wysokie. Objawy Ciśnienie tętnicze jest to siła z jaką krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Ciśnienie tętnicy w ramieniu jest wyższe niż ciśnienie krwi wywierane na ścianki żył. Ten rodzaj ciśnienia kontrolowany jest przez układ nerwowo-hormonalny. 16.09.2021 6 min.
Milena Marchewka Omdlenia odruchowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie Omdlenia odruchowe powstają w odpowiedzi na czynniki wyzwalające, które mogą być związane m.in. ze stanem emocjonalnym lub pojawieniem się określonych bodźców (np. wysokiej temperatury, bólu). Stanowią najczęściej rozpoznawany… 03.08.2021 4 min.
Natalia Gregorowicz Używasz płynu do płukania zębów po ćwiczeniach? To nie jest bezpieczne Płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem, obok nitkowania i szczotkowania, jest codzienną czynnością, która wykonujemy w trosce o nasz piękny i zdrowy uśmiech. Czy płyn do płukania ust może nam zaszkodzić? Odpowiedź może być zaskakująca. 24.07.2021 4 min.
Magdalena Bury Całowanie się jest zdrowe. Jakie plusy dla organizmu za sobą niesie? Całuj się, przynajmniej przez 10 minut dziennie - mówi dr Marian Majchrzycki, osteopata. To samo zdrowie! - Całowanie wpływa na napięcie mięśniowe okolicy głowy i szyi najmocniej, ale też na wiele mięśni tułowia. Redukuje… 12.06.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Fotopletyzmografia – na czym polega i kiedy się ją stosuje? Fotopletyzmografia (PPG) to jedna z odmian pletyzmografii, stosowana w celu pomiaru krążenia krwi. PPG zaczęto wykorzystywać już w latach 30. XX wieku, a dziś z technologii tej korzysta się m.in. w smartwatchach, czyli… 01.06.2021 4 min.
Justyna Mazur Metody i zasady pomiaru ciśnienia tętniczego krwi Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań. Pomiar może być wykonany w warunkach domowych i stanowi istotny element samokontroli stanu zdrowia. Ponadto pomiaru ciśnienia krwi można dokonać w… 31.05.2021 5 min.
Justyna Mazur Test pochyleniowy – wskazania, przygotowanie, przebieg Test pochyleniowy (próba pionizacyjna, test Tilt) to procedura wykonywana w celu określenia przyczyny omdleń. Gdy nie jest znana przyczyna utraty przytomności, test pochyleniowy pozwala na rozpoznanie omdleń wazowagalnych. Takie… 27.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Aorta – funkcje, budowa. Koarktacja i rozwarstwienie aorty Aorta to największe naczynie krwionośne w ludzkim organizmie. W zależności od jej części, jej grubość wynosi od dwóch do trzech centymetrów. W wyniku rozmaitych chorób oraz urazów może dojść do różnych zmian w jej obrębie,… 04.02.2021 7 min.
Karolina Twardowska Młodzi z nadciśnieniem Podwyższone wartości ciśnienia kojarzymy zwykle z osobami starszymi. Jednak nadciśnienie tętnicze może rozwinąć się niemal w każdym wieku. Dlaczego dopada ludzi młodych, a nawet dzieci? 19.01.2021 6 min.
Natalia Suchocka Zespół dziadka do orzechów – przyczyny, objawy, leczenie Zespół dziadka do orzechów, zwany też zespołem ucisku żyły nerkowej, to anatomiczna wada, która występuje dość rzadko. Zalicza się ją do naczyniowych zespołów uciskowych. Może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.… 02.12.2020 5 min.
Natalia Suchocka Zanik wieloukładowy – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania Zanik wieloukładowy to schorzenie, które występuje rzadko, jednak związane jest z szybkim nasilaniem się objawów. Jest to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego, będąca odmianą parkinsonizmu… 05.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska Anafilaksja (wstrząs anafilaktyczny) – objawy i leczenie Anafilaksja to reakcja alergiczna powstająca w odpowiedzi na alergeny obecne m.in w jadzie owadów, lekach i pożywieniu. Objawy wstrząsu anafilaktycznego są zagrożeniem dla życia, dlatego konieczna jest szybka pomoc medyczna.… 19.10.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji? Saturacja to podstawowa miara nasycenia krwi tętniczej tlenem. Jest częstym badaniem wykorzystywanym przez lekarzy szczególnie podczas przeprowadzania operacji lub różnego typu zabiegów. Dlaczego saturacja jest ważna? Jakie… 12.05.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie? Często słyszy się, szczególnie u starszych osób, że ktoś się kiepsko czuje, bo idzie zmiana pogody. I faktycznie coś w tym jest, że wraz z pogorszeniem warunków za oknem, ludzie także mają gorsze samopoczucie i narzekają na… 16.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Ciśnieniomierz nadgarstkowy – czy jest skuteczny? Ciśnieniomierz nadgarstkowy to jedno z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych urządzeń medycznych. Pozwala on prosto i w krótkim czasie zmierzyć ciśnienie tętnicze w każdych warunkach. Czym zatem są ciśnieniomierze… 03.11.2019 3 min.
Julia Krupińska Nadciśnienie ‒ ważne pytania i odpowiedzi Co trzeci Polak ma nadciśnienie. A ponad 30 proc. z nich o tym nie wie. I to wcale nie jest choroba wyłącznie ludzi starszych, lecz coraz częściej młodych. Tu znajdziecie wszystko, co każdy z nas wiedzieć powinien. Bez względu na… 09.07.2019 7 min.
Katarzyna Ogrodziec Kilka prostych patentów na poprawę krążenia. Twój organizm ci za nie podziękuje Dzięki nim krew w twoich żyłach popłynie raźniej. A razem z nią składniki odżywcze dotrą we wszystkie zakątki organizmu, który odwdzięczy się lepszym zdrowiem! Oto 5 patentów na poprawę krążenia. 25.05.2019 6 min.
Julia Krupińska Wiadomo, że gorzka czekolada jest zdrowsza. Ale czy na pewno znasz wszystkie jej zalety? Czekolada, jak wiemy, zwiększa produkcję serotoniny i poprawia humor. Sprawdźcie, dlaczego jeszcze warto przestać walczyć ze słabością do kakaowej tabliczki, i dlaczego powinniśmy jeść ją po kawałku codziennie. 05.03.2019 5 min.
Julia Krupińska Jak ćwiczyć, by mieć dobre ciśnienie? W Polsce na nadciśnienie choruje około jedna trzecia dorosłych. Drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem. Nie ma rady. Trzeba się ruszać. Z tym że więcej wcale nie musi oznaczać lepiej! 22.09.2018 2 min.