Przejdź do treści

10 rzeczy, które mogą mieć wpływ na kłopoty z cyklem

Kobieta
10 rzeczy, które mogą mieć wpływ na kłopoty z cyklem/ Pexels.com fot Rachel Claire
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czasami nieregularny cykl to jeden z pierwszych objawów zaburzeń w organizmie. Jest też kilka rzeczy, które mogą zakłócać cykl, wydłużać go, skracać lub bardzo uprzykrzać. Mamy listę podejrzanych. Wytypowaliśmy 10 rzeczy, które mogą stać za kłopotami z cyklem miesiączkowym. Rozregulowanie nie musi oznaczać poważnej choroby, ale zawsze warto być czujną.

Co jest normalne, a co powinno niepokoić w cyklu miesięcznym? ‒ to często zadawane pytanie na internetowych forach o zdrowiu kobiet. Norma w tym wypadku ma dość szeroki zakres, bo wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Ile kobiet, tyle schematów. Jedna ma wyjęte pięć dni z życia co miesiąc, inna prawie nie zauważa, że ma miesiączkę.

Przyjmuje się, że wszystko jest OK, gdy krwawienie występuje co 21‒35 dni (ideałem jest 28 dni), trwa 3‒7 dni, a w ciągu doby zużywasz 3‒10 szt. środków higienicznych (tampony, podpaski). A tak naprawdę normą jest to, co się u ciebie regularnie powtarza, a pojawiające się odstępstwa powinnaś wziąć pod lupę i omówić ze swoim lekarzem. Monitorowanie cyklu ułatwić mogą sprytne aplikacje na smartfony ‒ zaznaczasz w kalendarzu pierwszy dzień cyklu, czyli pierwszy dzień miesiączki, jej zakończenie oraz zapisujesz ewentualne dodatkowe obserwacje typu bóle brzucha, skurcze, zmiany nastroju, pojawianie się trądziku, intensywność krwawienia. Po kilku miesiącach będziesz miała pełną charakterystykę swojego cyklu. Twój ginekolog na pewno ci za to podziękuje!

Intensywne odchudzanie

Za szybka i za duża utrata wagi, drakońska dieta i wykańczające treningi bardzo często kończą się zanikiem miesiączek lub nieregularnymi miesiączkami. Gdy masz za mało tłuszczu w organizmie, hormony zaczynają wariować. Tłuszcz bierze bowiem udział w produkcji estrogenów.

Nieodpowiednia dieta

Częsty powód zaburzeń cyklu ‒ dieta Dukana, czyli za dużo białka, zero węglowodanów i bardzo mało tłuszczu. Odżywianie się według tych zasad może doprowadzić do rozregulowania pracy jajników. Dietetycy przestrzegają przed tą dietą! Oprócz kłopotów z jajnikami może ona zniszczyć nerki i wątrobę.

Otyłość

Za duża ilość tłuszczu (BMI powyżej 40) też nie robi dobrze układowi hormonalnemu, może bowiem przyczyniać się do nadmiernej produkcji insuliny, co z kolei pobudza do działania androgeny i zakłóca pracę jajników. Ale po zrzuceniu wagi (szczególnie tłuszczu trzewnego ‒ z okolicy brzucha) cykl powinien wrócić do normy.

Stres

Silny lub długotrwały stres, podróż, zmiana klimatu powodują zawirowania w układzie hormonalnym. Zaczynają się wydzielać prolaktyna i kortyzol, które mogą zaburzyć owulację i opóźnić wystąpienie miesiączki.

Pochwica

Leki

Miesiączka się spóźnia? Zastanów się, jakie leki ostatnio brałaś. Niektóre steroidowe, antyalergiczne, antydepresyjne mogą opóźniać owulację i zaburzać cykl.

Grypa

Grypa albo inna infekcja, która mocno angażuje organizm do walki z zarazkami, też może opóźnić miesiączkę.

Schorzenia tarczycy

Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy wpływa na cykl kobiety. Niedoczynność tarczycy spowodowana np. chorobą Hashimoto wiąże się ze spadkiem stężenia estradiolu, żeńskiego hormonu płciowego, podwyższeniem poziomu prolaktyny, a co za tym idzie, wydłużeniem cyklu miesięcznego. A w ekstremalnych sytuacjach zatrzymaniem miesiączkowania. Zatem jeśli oprócz nieregularnych i obfitych miesiączek tyjesz, wypadają ci włosy, jesteś ospała i ciągle zmęczona ‒ idź koniecznie do ginekologa-endokrynologa.

Źle funkcjonujące jajniki

Długotrwałe zaburzenia cyklu lub zanik miesiączki plus nadmierne owłosienie, trądzik i przetłuszczające się włosy to sygnał, że należy zbadać jajniki i poziom hormonów pod kątem PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. Nierównowaga hormonalna sprawia, że na jajnikach pojawiają się cysty powstałe z nieuwolnionych jajeczek, a cykle są zwykle bezowulacyjne.

Sandra Kubicka

Przysadka na zakręcie

Przysadka mózgowa produkuje m.in. hormon zwany prolaktyną (odpowiedzialny za powstawanie mleka w piersiach po porodzie). Gdy produkuje go za dużo, zaburza to funkcjonowanie pozostałych hormonów i prowadzi do ogólnego zamieszania w układzie hormonalnym ‒ nieregularnych cykli, kłopotów z wagą, trądzikiem, a nawet niepłodności. Hiperprolaktynemia może być czynnościowa ‒ czyli po prostu przysadka z nieznanych przyczyn wzmaga produkcję ‒ lub na przysadce może być gruczolak aktywny hormonalnie. Co oznacza, że oprócz przysadki guzek lub mikroguzek dodatkowo wytwarza prolaktynę. Niezbędna jest wizyta u lekarza i odpowiednia terapia zbijająca nadmiar prolaktyny. A jeśli guzek jest duży ‒ interwencja chirurga.

Przedwczesna menopauza

Co prawda jest to rzadkość, ale czasami się zdarza, że u kobiet przed 45. rokiem życia wygasa czynność jajników, zwykle w wyniku zmian hormonalnych lub z powodu obciążeń genetycznych. Objawia się to m.in. rzadszymi miesiączkami oraz pozostałymi objawami charakterystycznymi dla menopauzy (wahania nastrojów, uderzenia gorąca).

Jak zwykle ważne jest jedno: trzeba obserwować siebie i zapisywać informacje dotyczące kolejnych cykli. Chwilowe rozregulowanie cyklu zdarzyć się może i nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak sytuacja nie wraca do normy, trzeba odwiedzić ginekologa, zamiast na własną rękę szukać winowajcy nieregularnych cykli.

Zainteresował Cię WIMIN?

Zobacz więcej

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.