Przejdź do treści

Co oznacza plamienie zamiast miesiączki?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Plamienie, czyli niewielka ilość śluzu zabarwionego krwią, może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych, ale może też zwiastować ciążę. Zwykle nie jest oznaką poważnej choroby, jednak warto ten stan skonsultować z ginekologiem. Co oznacza plamienie zamiast okresu? Jakie są jego przyczyny?

Czy plamienie zamiast okresu zawsze jest groźne?

Niemal każda miesiączkująca kobieta przynajmniej raz w życiu miała do czynienia z plamieniem zamiast okresu. Pojawiająca się wydzielina o konsystencji śluzu może przybierać barwę różową lub brązową. Zwykle nie jest oznaką poważnej choroby, natomiast może być przejawem zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety. Czasem plamienie zamiast okresu jest oznaką ciąży i towarzyszy kobiecie w pierwszym trymestrze.

U zdrowych kobiet brązowe plamienie zamiast okresu lub też różowe plamienie zamiast okresu mogą oznaczać tzw. plamienia okołoowulacyjne, które wiążą się z uwolnieniem komórki jajowej. O ile sporadyczne plamienia nie są powodem do niepokoju, o tyle regularnie powtarzające się powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza. Utrzymujące się kilka miesięcy plamienie może być oznaką problemów hormonalnych lub oznaką toczącej się w drogach rodnych infekcji lub stanu zapalnego.

Zadbaj o swoje zdrowie intymne z produktami Wimin. Suplement SOS PMS i majtki menstruacyjne kupisz w sklepie Hello Zdrowie!

Plamienie zamiast okresu – przyczyny

Lekkie plamienie zamiast okresu może być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego, które przekłada się na zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dodatkowo za plamienia odpowiedzialny jest progesteron, którego stężenie spada. Hormon ten w ciele kobiety odpowiedzialny jest m.in. za zagnieżdżanie się zarodka i przygotowanie macicy. Zbyt niski jego poziom sprzyja pojawieniu się plamienia. Brązowe lub różowe plamienie zamiast okresu może być również następstwem:

  • zbyt długiego przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub leków hormonalnych – powodują one zahamowanie wzrostu endometrium, co przekłada się na bardzo skąpe krwawienie;
  • rozwijającego się w organizmie procesie chorobowegomięśniaku macicy, torbieli na jajnikach lub polipach, a nawet o choroby nowotworowej;
  • pierwszych oznak wkraczania w okres menopauzy;
  • nagłego odchudzania się lub anoreksji, której skutkiem jest drastyczny spadek ciężaru ciała;
  • długotrwałego, nadmiernego wysiłku fizycznego.

Czym charakteryzuje się plamienie zamiast okresu?

Plamienie zamiast okresu oznacza pojawienie się wydzieliny zabarwionej krwią lub plamek krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Niekiedy plamienie określane jest przez kobiety jako brązowe upławy lub jako brązowy okres. Co istotne, bardzo często plamienie mylone jest ze skąpym krwawieniem miesiączkowym – dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, które wcześniej miały obfite i regularne menstruacje. Skąpe miesiączki trwają 1-2 dni i wiążą się z utratą zaledwie ok. 30 ml krwi.

Brązowe plamienie zamiast okresu – objawy

Brązowe plamienie może pojawiać się regularnie bądź nie. Może ono trwać kilka dni, a w przypadku ciąży – nawet do 3 miesięcy od momentu implantacji zarodka. Brązowe plamienie zamiast okresu może być skąpe bądź dość obfite. Może mu także towarzyszyć ból podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty – wówczas sugeruje ciążę. Jeśli w organizmie pojawił się proces zapalny, może pojawić się gorączka oraz zmiany nastroju.

kobieta z pierwszymi objawami ciąży

Plamienie zamiast okresu a ciąża

Brązowe plamienie zamiast okresu najczęściej towarzyszą początkom ciąży, wiążą się bowiem z zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Plamienie może towarzyszyć ciąży przez pierwszy trymestr ale pacjentka powinna skonsultować się wtedy z ginekologiem. Wiele kobiet nie jest świadomych swojej ciąży i często myli plamienia ze skąpym okresem, tym bardziej że plamienie występuje przez 2–3 miesiące. Plamienie może być jednak groźne dla płodu, dlatego kobiety planujące dziecko powinny obserwować wszelkie zmiany zachodzące w ich ciele i dodatkowo zgłosić się do ginekologa.

Niekiedy plamienie we wczesnym okresie ciąży może być oznaką poronienia. Często kobiety nie są świadome poronienia. Dochodzi do niego np. z powodu wady rozwojowej. Zwykle nie ma to również wpływu na późniejsze powodzenie w zajściu w ciążę. Plamienia będące oznaką poronienia, które następują po sobie cyklicznie, przy każdej ciąży mogą być powiązane z zakażeniami dróg rodnych, problemami hormonalnymi lub chorobami powodującymi problemy z krzepnięciem krwi.

Plamienie zamiast miesiączki – diagnostyka i leczenie

Gdy pojawi się plamienie zamiast okresu, najlepiej udać się do ginekologa, który stwierdzi przyczynę plamienia i zleci ewentualne leczenie.

Diagnostyka plamienia odbywa się za pomocą badania USG, które pozwoli na wykluczenie ewentualnych stanów zapalnych lub ciąży. Dodatkowo badane są również hormony. Plamienie spowodowane niedoborem progesteronu leczone jest za pomocą farmakologii. Kobiety w ciąży, u których występuje stale powtarzające się plamienie, również poddawane są badaniu USG i kontroli hormonów. Zbyt niski poziom progesteronu podwyższany jest preparatami zawierającymi progestageny, a czas przyjmowania lekarstw uzależniony jest od przypadku klinicznego.

Jeśli jednak pojawianie się brązowego plamienia zamiast okresu jest symptomem powiązanym ze zmianami chorobowymi macicy, wówczas należy usunąć zmianę, np. mięśniaka czy polipa. Muszą być one jednak odpowiedniej wielkości, małe zmiany wymagają jedynie obserwacji. Brązowe plamienie zamiast okresu może być także oznaką ciąży pozamacicznej, co determinuje konieczność usunięcia zarodka, który zagnieździł się w niewłaściwym miejscu.

Źródła:
1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia. Tom 1 i 2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012

2. Z. Słomko, Ginekologia. TOM 1 i 2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2008

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.