2 min.
Red flag: ból głowy

Ilustracja: Julia Szostak
Najnowsze
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
06.03.2021
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
06.03.2021
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia diagnozy. Sprawdź, kiedy możesz spać spokojnie, a kiedy konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.
Nie każdy ból głowy wymaga spotkania z lekarzem, ale dolegliwość może być istotnym sygnałem ostrzegawczym.
Natychmiast wzywaj pogotowie, gdy odczuwasz ból, któremu towarzyszy wysoka gorączka, światłowstręt lub wymioty – rozwijać się może zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu.
O stanie absolutnego zagrożenia twojego życia może świadczyć także bardzo silny i nagły, wręcz piorunujący ból głowy, który uniemożliwia funkcjonowanie. To najczęstszy objaw krwawienia domózgowego wywołanego pękniętym tętniakiem.
Gdy ból nie jest bardzo silny, ale częsty i trwa ponad tydzień albo wciąż powraca – warto byłoby zbadać wzrok albo wybrać się do neurologa. Najprawdopodobniej to po prostu wina pośpiechu, stresu, braku snu, złej diety lub wszystkiego jednocześnie, ale warto wykluczyć poważniejsze problemy.
W żadnym wypadku nie możemy oczywiście bagatelizować bólu po urazie głowy – może oznaczać wstrząs mózgu, pęknięcie czaszki lub krwotok wewnętrzny.
Występujący głównie w nocy i rano, trudny do zlokalizowania „rozsadzający” ból głowy charakteryzuje zbyt wysokie ciśnienie śródczaszkowe.
Choroby nerwu wzrokowego objawiają się bólem przy poruszaniu gałką oczną.
Depresji towarzyszy ból napięciowy w okolicy czoła, a guz mózgu powoduje liczne „tępe” i umiejscowione w konkretnej okolicy napady bólowe, często połączone z wymiotami i zaburzeniami widzenia lub równowagi.
Specyficzny charakter mają także pulsujące bóle alergiczne, które występują sezonowo i zawsze w towarzystwie kataru, łzawienia lub innego alergicznego objawu.
Przyczyną nietypowego bólu głowy może być także niegroźny nerwoból spowodowany intensywnym stresem. Minie po np. relaksującej kąpieli lub krótkiej drzemce.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021