Przejdź do treści

Wypadanie włosów – przyczyny. Co stosować na wypadające włosy?

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!
Wypadanie włosów - ustal przyczynę. Zdjęcie: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
ciałopozytywnośc a operacje plastyczne
Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”
Mleko, czyli napój do zadań specjalnych. Co o nim wiesz?
Czy wiesz, jak prawidłowo sikać? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną
Leczenie biologiczne – gdy „zwykłe” leki nie działają. Na co pomaga? Komu przysługuje?
Nie oceniaj, wspieraj” – apeluje psycholożka Karla Orban. Tłumaczy, dlaczego krytyka nie motywuje do zmiany
„Nie oceniaj, wspieraj” – apeluje psycholożka Karla Orban. Tłumaczy, dlaczego krytyka nie motywuje do zmiany

Wypadanie włosów to coraz częstszy problem, nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, podobnie jak sposoby na ich wzmocnienie. Szampon na wypadanie włosów, doustne preparaty na wypadanie włosów, odpowiednia dieta – która metoda jest najbardziej godna polecenia?

Nadmierne wypadanie włosów – kiedy występuje?

Życie włosa dzieli się na trzy etapy ‒ fazę wzrostu (anagen), zamierania (katogen) i spoczynku (telogen). Rosnący w anagenie włos jest mocny i dobrze zakorzeniony w skórze. Po fazie wzrostu (zwykle trwa ona od dwóch do sześciu lat) przechodzi w katagen, co oznacza, że zaczyna być wypychany z mieszka włosowego, a następnie wchodzi w telogen ‒ jest blisko powierzchni skóry, szybciej i łatwiej wypada. Ile dziennie wypada włosów? Zazwyczaj jest to około 100-150 włosów.  Jeśli tracisz więcej niż 150 włosów dziennie i trwa to dłużej niż trzy miesiące, wówczas można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów. Przyczyny osłabienia włosów są bardzo zróżnicowane, a sposób postępowania zależy od podłoża problemu. Dlatego konieczne jest określenie przyczyny wypadania włosów, wyeliminowanie jej – o ile to możliwe – i zastosowanie terapii wzmacniających włosy.

Stres jako przyczyna wypadania włosów

Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów należy wymienić stres. Stresujące, traumatyczne wydarzenia życiowe, takie jak rozwód, śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby czy nagła strata pracy osłabiają włosy. Ale gdy uporamy się z trudną sytuacją życiową, fryzura też wróci do normy. Oczywiście z odpowiednim, najczęściej kilkumiesięcznym poślizgiem. Gorzej, gdy stres jest przewlekły i trwa miesiącami. Podniesiony poziom hormonów ‒ kortyzolu i adrenaliny ‒ na stałe wydłuża fazę spoczynku i skraca fazę wzrostu włosa. To spowalnia proces regeneracji i w efekcie włosów jest coraz mniej. Poza tym, ciągle podniesiony poziom kortyzolu przekłada się na gorsze wchłanianie substancji odżywczych, z których włosy także czerpią budulec. Dlatego oprócz wypadania stają się matowe, cieńsze i łamliwe. Stresowi towarzyszy częstsze sięganie po używki, niewłaściwe zbilansowanie diety, kłopoty ze snem – to także przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Co ciekawe – także intensywny wysiłek fizyczny sprzyja wydzielaniu wysokich ilości kortyzolu i testosteronu. Przez to bywalczynie siłowni mogą zaobserwować u siebie nadmiernie wypadające włosy.

Marta Klowan

Wypadanie włosów – zaburzenia hormonalne

Hormony to główni sprawcy kłopotów z włosami. Kobiety tracą włosy w okresach dużych zmian hormonalnych, m.in. podczas menopauzy i po urodzeniu dziecka, a także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Powód to spadek poziomu estrogenów. W przypadku połogu i zmian w antykoncepcji po trzech-czterech miesiącach estrogeny powinny wrócić do normy. Lekkie przerzedzenie fryzury u kobiet w okresie menopauzy jest raczej nieodwracalne, bo wiąże się ze zmianami w mieszkach włosowych i ich miniaturyzacją (przez mniej estrogenów i progesteronu, a więcej testosteronu), ale jeżeli jest nasilone i gwałtowne, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem endokrynologiem.

Nadmiar androgenów, czyli tzw. męskich hormonów – testosteronu i jego pochodnych ‒ powoduje  łysienie u mężczyzn oraz wypadanie włosów u kobiet w okresie menopauzy. Pojawia się  także przy chorobach jajników (zespół policystycznych jajników ‒ PCOS, guzkach jajników, przeroście komórek osłonki jajnika) i nadnerczy (guzy, przerost, hyperandrogenizm nadnerczowy) oraz zaburzeniach wydzielania prolaktyny przez przysadkę mózgową (hyperprolaktynemia). Samo wypadanie włosów nie świadczy jeszcze o żadnej z tych chorób. Ale jeśli masz także nadmierne owłosienie na ciele i twarzy (hirsutyzm), trądzik, łojotok, nadwagę lub nieregularne miesiączki, koniecznie idź do lekarza! To może być łysienie androgenowe. Odpowiednia kuracja hormonalna złagodzi te objawy. Efektów niestety nie można się spodziewać zbyt szybko, minimum po kilku miesiącach. Przyjmowanie leków hormonalnych można uzupełnić wcieraniem preparatów pobudzających porost włosów (minoksydyl) i mezoterapią skóry głowy.

Gdy tarczyca produkuje za mało tyroksyny, włosy zaczynają wypadać. A oprócz tego robią się suche i łamliwe. Proces wypadania włosów przy tym schorzeniu jest powolny, ale nieuchronny. Zatem gdy zauważysz dodatkowe objawy – tycie, senność, szorstką skórę, częste marznięcie ‒ nie zwlekaj z konsultacją u endokrynologa.

Agnieszka Kobyłka-Dziki

Wypadanie włosów po ciąży

Wiele kobiet doświadcza nasilonego wypadania włosów po porodzie. W okresie ciąży włosy bardzo często stają się gęstsze, grubsze i bardziej lśniące, co jest zasługą działania estrogenu. Natomiast po porodzie wiele kobiet doświadcza nadmiernego wypadania włosów. Dlaczego wypadają włosy po porodzie? Wynika to ze współoddziaływania takich czynników jak:

  • stres,
  • zmęczenie i brak snu,
  • zwiększone zapotrzebowanie na związki odżywcze, wynikające z karmienia piersią,
  • spadek poziomu estrogenów.

Wypadanie włosów po ciąży trwa kilka miesięcy i powinno samoistnie ustąpić.

Wypadanie włosów spowodowane lekami

Niektóre lekarstwa mogą powodować polekowe wypadanie włosów. Są wśród nich leki rozrzedzające krew, na arytmię i leki na nadciśnienie znane jako beta-blokery. Do nasilonego wypadania włosów mogą przyczynić się także leki stosowane w leczeniu chorób reumatycznych i niektórych chorób skóry, lit (używany w afektywnej chorobie dwubiegunowej), niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektóre leki przeciwdepresyjne. Sytuacja powinna wrócić do normy po odstawieniu lub zmianie lekarstwa.

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, bo jakakolwiek kuracja, niezależnie od przyczyny utraty włosów może trwać pół roku, a nawet dłużej. Do tego czasu warto wspomagać się kosmetykami przeznaczonymi do wypadających włosów, masażami skóry głowy, dostępnymi bez recepty preparatami do wcierania pobudzającymi rośnięcie włosów.

Wypadanie włosów – choroby autoimmunologiczne

Łysienie plackowate powodują najczęściej nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego. Od czego wypadają włosy w przebiegu takiego łysienia? Mieszki włosowe są uznawane za coś obcego, a na skórze głowy powstaje stan zapalny. Nadgorliwe limfocyty T zgromadzone wokół mieszka włosowego uniemożliwiają wyrośnięcie włosa. Zmiany pojawiają się nagle, a ogniska zapalne mogą się łączyć, tworząc placki. Objawy choroby są na tyle charakterystyczne, że dermatolog zazwyczaj nie ma problemu z postawieniem diagnozy. Choremu najczęściej podaje się miejscowo zastrzyki steroidowe, leki immunosupresyjne i przeciwzapalne oraz preparaty stymulujące wzrost włosa. Choroba niestety może nawracać. Utrata włosów wiąże się z też kilkoma innymi chorobami autoimmunologicznymi (Hashimoto, toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów), ale nie jest ich głównym objawem.

Wypadanie włosów – nieodpowiednia dieta

  • Za dużo węglowodanów, za mało białka

Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym powodują wzrost cukru we krwi i co za tym idzie, wystrzał insuliny, która ma poziom cukru obniżyć. Insulina stymuluje jajniki do produkcji testosteronu, który w nadmiarze powoduje wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Za to białko sprzyja odbudowie włosów. Zatem lepiej jeść mniej pączków i pieczywa, więcej jaj, chudego mięsa i roślin strączkowych.

  • Za mało żelaza i witaminy B (anemia)

Prawie jedna na dziesięć kobiet w wieku od 20 do 49 lat ma za mało żelaza. I z tego powodu traci włosy. Jeśli wypadaniu włosów towarzyszą zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, blada skóra, zimne dłonie i stopy, trzeba iść do lekarza. Morfologia i badanie poziomu żelaza oraz ferrytyny (białka, które magazynuje żelazo w organizmie) wiele wyjaśni. Inna przyczyna anemii to brak witaminy B. Zmiany w diecie i ewentualne leki zapisane przez lekarza wyrównujące te braki i poprawiające wchłanianie żelaza po kilku miesiącach powinny być widoczne także na głowie.

Może i witamina A jest dobra dla skóry, ale nie wolno z nią przesadzać! Długotrwały jej nadmiar w organizmie nasila wypadanie włosów (a także podnosi ryzyko uszkodzenia wątroby i szkodzi oczom). Zgodnie z wytycznymi American Academy of Dermatology dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 3000‒5000 jednostek (µg), a suplementy mogą zawierać od 2500 do nawet 10 000 µg. Pamiętaj, że przecież przyjmujesz ją także z pożywieniem (najwięcej jest w wątróbce, pomarańczowych i żółtych warzywach). Na szczęście wypadanie włosów spowodowane nadmiarem witaminy A jest przejściowe. Wystarczy odstawić suplementy i jeść wątróbkę nie częściej niż raz w tygodniu.

Witamina D reguluje cykl odnowy naskórka, ogranicza nadmierne rogowacenie naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych. Ponadto witamina ta łagodzi stany zapalne i reguluje cykl wzrostu włosów. Niedobór witaminy D to możliwa przyczyna wypadania włosów. Aby zapobiec wypadaniu włosów spowodowanemu niedoborem witaminy D, należy spożywać jak najwięcej ryb morskich oraz sięgać po suplementy diety z witaminą D.

Nieodpowiednia stylizacja jako przyczyna wypadania włosów

Źle dobrany szampon, pianka, za dużo lakieru czy nawet tapirowanie nie spowodują przerzedzeń na głowie. Natomiast długo noszone ciasne warkoczyki i dredy, chemiczne prostowanie włosów i wysoka temperatura mogą się do tego przyczynić – osłabiając mieszki włosowe. Co robić? Nie przesadzać z fryzurami napinającymi włosy i używaniem lokówki. Starać się suszyć włosy suszarką z włączonym niezbyt gorącym strumieniem powietrza lub pozwalać im wyschnąć naturalnie. Stylizacja nie jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów. Ale jeśli masz osłabione włosy, po prostu dodatkowo je obciąży.

Choroby skóry głowy a wypadanie włosów

Za wypadanie włosów odpowiada np. przewlekłe zapalenie ropne mieszków włosowych, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty czy grzybice skóry owłosionej. Łysieją także chorzy na łojotokowe zapalenie skóry, półpasiec czy tzw. łupież łojotokowy. Np. w przewlekłym zapaleniu ropnym mieszków włosowych pacjent zmaga się z wykwitami, które wyglądają jak miękkie, rozpływające się na skórze głowy ropne guzy.

Co na wypadanie włosów – tabletki na wypadanie włosów

Na wypadanie włosów można stosować suplementy diety zawierające witaminy, składniki mineralne oraz ekstrakty ziołowe. Zadowalające efekty przynosi zażywanie takich tabletek na wypadanie włosów jak witamina B, cynk, selen, żelazo, ekstrakt z palmy sabałowej (idealny jako wsparcie terapii łysienia androgenowego). Takie preparaty na wypadanie włosów pozwalają kompleksowo wzmocnić włosy i mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i wówczas, gdy pojawia się wypadanie włosów po ciąży, podczas odchudzania, łysienie spowodowane stresem. Tabletki na wypadanie włosów należy stosować co najmniej kilka miesięcy – efekt nie pojawi się natychmiast.

Niekiedy istnieje konieczność stosowania leków na receptę. W przebiegu łysienia androgenowego u kobiet stosowana jest doustna antykoncepcja hormonalna, a u mężczyzn – leki o działaniu androgennym, m. in. finasteryd oraz spironolakton. Leczenie łysienia plackowatego wymagać może stosowania doustnych glikokortykosteroidów oraz cyklosporyny A.

Szampon na wypadanie włosów – czy to działa?

W celu zahamowania nadmiernego wypadania włosów, można stosować odpowiednie kosmetyki. Szampon przeciw wypadaniu włosów może pobudzić krążenie skóry głowy, odżywić cebulki włosów i złagodzić stany zapalne skóry głowy. Jakie składniki powinien zawierać szampon na wypadanie włosów? Dobrze, by zawierał substancje pochodzenia naturalnego, takie jak, np. sok z aloesu, ekstrakt z żeń-szenia lub rzepę. Biotyna, czyli witamina H, również pozytywnie wpływa na porost włosów. Odpowiednio reguluje metabolizm skóry i przyspiesza tempo wzrostu włosów. W spisie składników szamponu może znaleźć się też kofeina oraz prebiotyki, które odpowiadają za prawidłową mikroflorę skóry głowy. Co na wypadające włosy można jeszcze zastosować? Doskonałe efekty przynosi stosowanie wcierek do włosów, zakupionych w drogerii czy aptece lub wykonanych samodzielnie w domu. Za najskuteczniejsze wcierki uznawane są te z soku z czarnej rzepy, soku z cebuli, pokrzywy i skrzypu czy kozieradki.

Włosy należy myć ciepłą wodą, unikając zbyt gorących kąpieli. Do minimum warto ograniczyć zabiegi stylizujące, a także farbowanie włosów. Na wypadanie włosów doskonale wpływają także masaże skóry głowy, które dzięki pobudzeniu krążenia krwi zapewniają dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych.

 

Bibliografia:

  1. Phillips T. i in., Hair loss: common causes and treatment; Am Fam Physican, 2017, Sep, 15, 96(6)
  2. Almohanna H. i in., The role of vitamins and minerals in hair loss: A review; Dermatol Ther, 2019, Mar, 9(1)
  3. Dhariwala M., Ravikumar P., An overview of herbal alternatives in androgenic alopecia; J Cosmet Dermatol, 2019, Aug, 18(4)
  4. Adil A., Godwin M., The effectiveness of treatments for androgenic alopecia: a systematc review and meta – analysis; J Am Acad Dermatol, 2017, Jul, 77(1)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Włosy – każdy je ma. Nawet kobiety”. Nowa reklama maszynek Billie pokazuje prawdziwe kobiece, owłosione ciała

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Codziennie masz ”bad hair day”? Czas przyjrzeć się pielęgnacji. Nie popełniasz błędów?

Derma roller

Derma roller – dlaczego nie powinnaś używać go sama w domu?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Wygląd języka – co popękany lub żółty mówi o zdrowiu?

Kobieta czesząca włosy

Problemy z włosami: łupież, wypadanie włosów, przetłuszczanie się. Co robić?

Oczyszczanie twarzy - jak to robić dobrze? Największe błędy i sposoby na prawidłowe mycie twarzy wylicza dermatolożka

Oczyszczanie twarzy – jak to robić dobrze? Dermatolożka wymienia największe błędy i sposoby na prawidłowe mycie skóry

Sucha skóra? Nie pij wody!

Sucha skóra głowy, twarzy, na nogach. Przyczyny, jak nawilżyć

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Kobieta w basenie pływa na pontonie

Poparzona skóra od słońca nie stanowi dla ciebie problemu? „Każde poparzenie to krok bliżej do czerniaka” – piszą Dermatolook

Pieprzyki na twarzy kobiety, która leży

Czerwony pieprzyk – czy jest groźny, jak usunąć pieprzyk?

Dynia i pestki

Żelazo – skutki niedoboru i przedawkowania, produkty bogate w żelazo

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?

Jak dbać o skórę w czasie epidemii? Sprawdź, co radzą specjaliści – dermatolog i chirurg

Kobieta gładzi się po twarzy, ma zamknięte oczy.

Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można zarazić się gronkowcem?

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach

Dłonie z łuszczycą skóry

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Tatuaż

Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć?

Miksujemy: koktajl na anemię

Soki na anemię. Przepis na koktajl bogaty w żelazo

Mezoterapia igłowa – co to jest, jakie są efekty i skutki uboczne?

Fiolka z krwią do leczenia anemii

Anemia – rodzaje, przyczyny, objawy i dieta wspomagająca leczenie

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – przyczyny i sposoby, żeby się ich pozbyć

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?

młoda kobieta zadowolona po usunięciu trądziku

Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami