30.10.2018
5 min.
Półpasiec jest infekcją wirusową, objawiającą się bólem i wysypką skórną. Występuje najczęściej jesienią i zimą, głównie u osób starszych. Leczenie ma charakter głównie objawowy, a więc z powodzeniem można zastosować również domowe sposoby leczenia.
Półpasiec jest wywoływany przez wirus ospy wietrznej. Większość z nas ma do czynienia z działaniem wirusa półpaśca we wczesnym dzieciństwie, gdy zapada na ospę wietrzną. Ogólnie rzecz biorąc, ospa wietrzna jest formą choroby występującą wtedy, gdy wirus po raz pierwszy dostaje się do organizmu. Nie ma znaczenia, czy jest to ciało dorosłego czy dziecka. Ponieważ jednak kontakt z wirusem mamy najczęściej w dzieciństwie, ospa wietrzna jest uważana za chorobę dziecięcą.
Na to jak długo trwa leczenie półpaśca, wpływa to, że przebiega on w kilku etapach:
Nie każdy wie, że po ospie wietrznej wirus często nie opuszcza ciała i pozostaje tam w stanie nieaktywnym. Wirus półpaśca wybiera na swoje schronienie najbardziej niedostępne miejsca, w których może pozostać uśpiony przez dziesięciolecia. Takie miejsca to komórki nerwowe, które istnieją przez całe życie człowieka.
Kiedy pojawiają się sprzyjające warunki, wirus półpaśca opuszcza swoje schronienie. Poruszając się wzdłuż włókien nerwowych, wirus dociera do skóry i atakuje ją. Na skórze zaczyna się proces zapalny, charakterystyczny głównie dla dorosłych. Półpasiec obserwuje się głównie w miejscach, w których włókna nerwowe dotykają skóry: na tułowiu (brzuch, żebra, klatka piersiowa) oraz na górnych i dolnych kończynach w okolicy pachwinowej.
Półpaścowi towarzyszy świąd i pieczenie, jak również ból typu neuralgicznego ‒ palący i nie do zniesienia. Na ogół nie ma bezpośredniego związku między intensywnością bólu a intensywnością objawów skórnych. Ból przy półpaścu często obserwuje się w nocy lub podczas odpoczynku. Zwykle jest odczuwany przy najmniejszym dotknięciu chorego obszaru, może się zwiększać podczas ruchu. W przypadku półpaśca leczenie bólu polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych w miarę potrzeb.
Leczenie półpaśca jest żmudnym procesem, często obejmującym środki farmaceutyczne, ale również leczenie domowym sposobem. Osoby chore sięgają po wszystkie dostępne metody łagodzenia przykrych objawów charakterystycznych dla tej choroby.
Leczenie choroby ma na celu:
przyspieszenie zdrowienia;
Leczenie półpaśca zwykle odbywa się w domu. Chorym nie zaleca się długotrwałych kąpieli, korzystania z basenu i zbyt częstego mycia chorobowo zmienionych części ciała. Za to powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej, często zmieniać pościel, bieliznę i ręczniki.
Mało kto wie, że półpasiec można leczyć ziołami. Stosowanie środków naturalnych nie eliminuje konieczności stosowania preparatów farmaceutycznych, ale może mieć działanie przeciwbólowe lub kojące. Rady medycyny tradycyjnej warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Skuteczne leczenie półpaśca wspomogą następujące zabiegi:
Warto także stosować napar z łopianu, który osłabia działanie wirusa ‒ półpasiec mija szybciej i łagodniej;
Jak widać, półpasiec można z powodzeniem leczyć domowymi metodami. Zmienioną chorobowo skórę dobrze jest regularnie przecierać roztworem zieleni brylantowej. Gdy pęcherzyki są już trochę podsuszone, można potraktować je domowymi środkami, które przyspieszają gojenie się skóry. Jednym z nich jest ocet jabłkowy. Czysty ręcznik należy zmoczyć nierozcieńczonym octem jabłkowym i nałożyć na skórę na kilka minut. Procedurę można powtarzać 4-5 razy na dzień. Kompres z octu jabłkowego skutecznie wyeliminuje swędzenie i pieczenie.
Aby skrócić czas leczenia półpaśca, a także chronić się przed jego wystąpieniem, warto dbać o swój układ immunologiczny. Odporność poprawi przyjmowanie imbiru, propolisu, kory wierzbowej, podbiału czy echinacei. W diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa bogate w witaminy, należy natomiast zrezygnować z dań smażonych i tłustych oraz ostrych przypraw. W przypadku półpaśca to, ile trwa leczenie, często zależy od samego chorego.