2 min.
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”

AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna"/ zdj. del Mazo/LightRocket via Getty Images
Do Polski 4 marca miało dotrzeć 62 tys. dawek specyfiku opracowanego przez szwedzko-brytyjski koncern AstraZeneca. Miały one być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero. „Czwartkowa dostawa została odwołana przez producenta” – poinformował prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
„Demolują harmonogram szczepień”
Podczas gdy nie milkną dyskusje o tym, czy Polska powinna zakupić chińską szczepionkę przeciw COVID-19, szwedzko-brytyjski koncern, od którego preparat zakupiliśmy, odwołał dostawę 65 tys. dawek. Informację przekazał prezes Agencji Rezerw Strategicznych:
„Dzisiejsza dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu” – oznajmił Michał Kuczmierowski.
Prezes Agencji dodał, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”.
„Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju” – zauważył.
Kuczmierowski wyjaśnił też, że według ustalonego harmonogramu w najbliższy poniedziałek, 8 marca, spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer.
„Dokładnej daty dostawy szczepionki Moderny jeszcze nie mamy” – zaznaczył.
Co wyróżnia szczepionkę wektorowa firmy AstraZeneca?
Szczepionka AstraZeneca ma inny mechanizm działania niż preparaty Pfizera i Moderny, które są oparte na technologii mRNA (zawierają mRNA kodujące białko znajdujące się w otoczce koronawirusa SARS-CoV-2). Środek opracowany przez szwedzko-brytyjski koncern do dostarczenia kodu genetycznego białka S wykorzystuje cząsteczki zmodyfikowanego adenowirusa. Nie powoduje on choroby u człowieka, nie namnaża się w organizmie, jest jedynie „środkiem transportu” dla kodu genetycznego, umożliwiającym mu przedostanie się do komórki – tak by wywołać reakcję układu immunologicznego.
Szczepionka stworzona przez firmę AstraZeneca jest tańsza niż specyfiki Pfizera i Moderny, a jej przechowywanie i transport są mniej wymagające. Podczas gdy szczepionka Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., a przechowywanie szczepionki Pfizera (Comirnaty) musi odbywać się w temperaturze minus 70 st. C., produktowi firmy Astra Zeneca wystarcza plus 2 do 8 st. C i może być on przechowywany w zwykłej lodówce co najmniej przez 6 miesięcy.
Poleć artykuł
Zobacz także

Szczepionka AstraZeneca nie jest skuteczna wobec jednego z wariantów COVID-19? „Rezultaty badania budzą grozę”

Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek

Mamy trzecią szczepionkę przeciw COVID-19. Preparat AstraZeneca dopuszczony do obrotu w UE
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023