Przejdź do treści

AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”

szczepionki AstraZeneca/ Getty
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna"/ zdj. del Mazo/LightRocket via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do Polski 4 marca miało dotrzeć 62 tys. dawek specyfiku opracowanego przez szwedzko-brytyjski koncern AstraZeneca. Miały one być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero. „Czwartkowa dostawa została odwołana przez producenta” – poinformował prezes Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.  

„Demolują harmonogram szczepień”

Podczas gdy nie milkną dyskusje o tym, czy Polska powinna zakupić chińską szczepionkę przeciw COVID-19, szwedzko-brytyjski koncern, od którego preparat zakupiliśmy, odwołał dostawę 65 tys. dawek. Informację przekazał prezes Agencji Rezerw Strategicznych:

Dzisiejsza dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu” – oznajmił Michał Kuczmierowski.

Prezes Agencji dodał, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”.

„Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju” – zauważył.

Kuczmierowski wyjaśnił też, że według ustalonego harmonogramu w najbliższy poniedziałek, 8 marca, spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer.

„Dokładnej daty dostawy szczepionki Moderny jeszcze nie mamy” – zaznaczył.

Co wyróżnia szczepionkę wektorowa firmy AstraZeneca?

Szczepionka AstraZeneca ma inny mechanizm działania niż preparaty Pfizera i Moderny, które są oparte na technologii mRNA (zawierają mRNA kodujące białko znajdujące się w otoczce koronawirusa SARS-CoV-2). Środek opracowany przez szwedzko-brytyjski koncern do dostarczenia kodu genetycznego białka S wykorzystuje cząsteczki zmodyfikowanego adenowirusa. Nie powoduje on choroby u człowieka, nie namnaża się w organizmie, jest jedynie „środkiem transportu” dla kodu genetycznego, umożliwiającym mu przedostanie się do komórki – tak by wywołać reakcję układu immunologicznego.

Szczepionka stworzona przez firmę AstraZeneca jest tańsza niż specyfiki Pfizera i Moderny, a jej przechowywanie i transport są mniej wymagające. Podczas gdy szczepionka Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., a przechowywanie szczepionki Pfizera (Comirnaty) musi odbywać się w temperaturze minus 70 st. C., produktowi firmy Astra Zeneca wystarcza plus 2 do 8 st. C i może być on przechowywany w zwykłej lodówce co najmniej przez 6 miesięcy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.