Przejdź do treści

Badanie IgE całkowitego – dowiedz się, jakie są wskazania do wykonania oraz jak interpretować wyniki pomiaru

alergia i antygeny 3D
Fot. Christoph Burgstedt / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet
pexels.com
Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre
Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Istnieje kilka rodzajów testów, które mają wykazać alergię wziewną lub pokarmową. Jedną z metod jest oznaczenie IgE całkowitego lub swoistego z krwi. IgE to immunoglobulina klasy E, czyli białko, którego podwyższone stężenie jest wykładnikiem reakcji na alergen, a zatem wskazuje nam, czy dana osoba jest uczulona.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Alergie wziewne i pokarmowe to choroby cywilizacyjne naszych czasów. Coraz więcej osób boryka się z nimi w związku z dużą ilością czynników uczulających w środowisku zewnętrznym. Pojawiają się także u najmłodszych, często mają burzliwy przebieg i mogą prowadzić do wczesnodziecięcej astmy.

Oznaczanie IgE całkowitego w diagnostyce alergii

W diagnostyce alergii stosowane są różne techniki. Jedną z nich jest oznaczanie IgE całkowitego. IgE to immunoglobulina klasy E, czyli białko, którego stężenie zwiększa się jako wyraz kontaktu z alergenem. Możemy oznaczać IgE całkowite u dziecka i jest to traktowane jako badanie dokładniejsze niż testy punktowe. Badanie IgE całkowitego z krwi jest szybkie, nie wymaga specjalnego przygotowania, a wyniki dostępne są w krótkim czasie. Wynik IgE całkowitego może być prawidłowy, podwyższony lub obniżony. Interpretacji wyniku IgE całkowitego zawsze powinien dokonywać lekarz, który w korelacji z obrazem klinicznym, zaleci dodatkową diagnostykę lub ustali odpowiednią strategię leczenia.

IgE całkowite – co to za badanie?

Testy mogą badać dwie wartości – IgE całkowite, które ogólnie wskazuje na alergię i IgE swoiste będące wykładnikiem uczulenia na konkretny alergen. Immunoglobulina klasy E jest przeciwciałem, którego główną funkcją jest obrona organizmu przed pasożytami. Działanie tego białka polega na zneutralizowaniu różnego rodzaju patogenów i aktywacji mechanizmów ochronnych układu immunologicznego. W przypadku istnienia nadwrażliwości na dany antygen produkcja IgE znacząco zwiększa się i obserwujemy IgE całkowite podwyższone, czasem nawet stwierdzamy IgE całkowite bardzo wysokie. Aby określić przy IgE całkowitym wynik, konieczna jest wiedza jaka, jest przy IgE całkowitym norma i czy wyniki zależą od wieku pacjenta. Normy badania zależą od wieku i płci, czasem również inne schorzenia wpływają na ostateczny wynik badania.

Normy laboratoryjne dla IgE to:

  • noworodki: 5–10 j./ml,
  • dzieci do 1. roku życia: 30 j./ml,
  • dzieci w wieku 7–10 lat: około 300 j./ml.

Norma IgE całkowitego u dorosłych zaś to poniżej 100 j./ml. W trakcie diagnostyki alergologicznej zalecana jest kontrola poziomu IgE całkowitego, ważne jest jednoczesne oznaczanie eozynofili we krwi. Przy IgE całkowitym interpretacja wyników pozwala określić, czy objawy kliniczne są związane z reakcją alergiczną.

Zobacz także

Wskazania do badania IgE całkowitego

Jest to badanie, którego podwyższony wynik wskazuje na obecność przeciwciał alergicznych we krwi. Wskazaniami do wykonania badania są:

  • podejrzenie alergii wziewnych i pokarmowych,
  • przewlekłe stany zapalne o niejasnej etiologii,
  • podejrzenie chorób autoimmunologicznych,
  • podejrzenie niedoborów odporności.

Badanie IgE może też stanowić alternatywę, gdy z różnych przyczyn nie mogą być wykonane testy skórne. Należy jednak pamiętać, że IgE całkowite powyżej normy nie jest charakterystyczne jedynie dla alergii. Zdarza się, że podwyższone IgE całkowite, a nawet bardzo wysokie IgE całkowite może towarzyszyć zakażeniom pasożytniczym, infekcjom wirusowym i grzybiczym, celiakii, zespołowi nerczycowemu i wielu innym schorzeniom.

Przeciwieństwem do IgE całkowitego wysokiego jest IgE całkowite niskie, jednakże w praktyce nie ma ono żadnego znaczenia klinicznego.

Wynik całkowitego IgE i jego interpretacja

Wynik badania przeciwciał klasy IgE może być przedstawiony w postaci ilościowej. Na wyniku otrzymujemy wówczas dokładną liczbę jednostek przeciwciał w skali właściwej dla wykonującego badanie laboratorium. Popularną formą jest także interpretacja wyników metodą półilościową, kiedy stężenie immunoglobuliny podawane jest w 5- lub 6- (w zależności od laboratorium) stopniowej skali. Im wyższa numeracja, tym większe stężenie przeciwciał we krwi. Należy pamiętać, że wyniki IgE są zależne od płci i wieku, a zatem podwyższone IgE całkowite u dziecka może wcale nie być podwyższeniem miana przeciwciał u dorosłych. W związku z tym wskazane jest interpretowanie wyników przez lekarza. W przypadku wartości wątpliwych może on przeprowadzić wywiad lekarski, który może wskazać inne niż alergiczne przyczyny podwyższonego IgE. Wysokie stężenie IgE całkowitego u dziecka może być np. wykładnikiem chorób pasożytniczych (owsicy, glistnicy), które często spotykane są u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Należy pamiętać, że poza IgE całkowitym możemy określać IgE swoiste związane z konkretnym alergenem. Podwyższony wynik z objawami klinicznymi daje wówczas o wiele pewniejszą diagnostykę choroby alergicznej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

pexels.com

5 faktów o odczulaniu

Katar sienny czy przeziębienie

Katar sienny czy przeziębienie – jak je odróżnić i jak leczyć?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Unsplash

Co twoje mieszkanie zdradza o tobie i o twoim zdrowiu?

dziewczyna z liściem monstery

Bez wyraźnej przyczyny kręci cię w nosie? To może być alergia. Sprawdź, co najczęściej ją wyzwala. Mamy aż 8 podejrzanych

Masz alergię na pleśń? Zobacz, czego powinnaś unikać we własnym domu

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

Istockphoto

7 problemów zdrowotnych, które częściej atakują latem

6 zaskakujących rzeczy, na które możesz mieć uczulenie

Najleosza pogoda dla alergika

Najlepsza i najgorsza pogoda dla alergika. Kiedy i gdzie najlepiej zaplanować wyjazd?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Dwie dziewczyny trzymają arbuzy przy twarzy

Wiesz, czego nie powinnaś jeść, jeśli jesteś uczulona na trawy? O alergiach krzyżowych pisze lekarka Joanna Jamroz-Brzeska

Czy stres ma wpływ na alergię?

leki a alkohol

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co mówi alergolog

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

9 nawyków nasilających objawy alergii. Może niektóre dotyczą ciebie?

kobieta czyta etykietę

„Diagnozowanie na własną rękę jest niebezpieczne”. O słuszności wykonywania testów alergicznych mówi alergolog

Nie tylko katar i swędzenie gardła. Jakie jeszcze inne objawy daje alergia wczesnym latem?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?