4 min.
Mętny mocz u dziecka i dorosłego – jakie są przyczyny?

Mętny mocz u dziecka i dorosłego - jakie są przyczyny?/ iStock
Najnowsze
15.04.2021
Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje
15.04.2021
„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka
15.04.2021
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”
15.04.2021
Czy koronawirus znajduje się w kurzu? „Byliśmy zaskoczeni” – mówią naukowcy o wynikach badań
15.04.2021
Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie
Mętny mocz może świadczyć o rozwijającej się chorobie czy zakażeniu bakteryjnym. Kiedy kolor moczu powinien zaniepokoić? Z czego wynika mętny mocz i co oznacza u dziecka, a z czego u osoby dorosłej czy u kobiety w ciąży? Jakie badanie wykonać? Do jakiego lekarza się zwrócić?
Spis treści
Mocz – składniki
Mocz jest płynem produkowanym przez nerki i wydalanym z organizmu. Składa się w 96% z wody, 2,5% stanowią azotowe produkty przemiany materii, natomiast pozostałe 1,5% to sole mineralne. Prawidłowa ilość moczu wydalanego przez zdrową osobę w ciągu doby waha się od 500 do 2500 ml. Jest oczywiście uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od ilości spożytych płynów, intensywności pocenia się itd.
Mocz powinien mieć kolor żółty, słomkowy. W razie zaobserwowania, że zmienił on kolor lub przejrzystość, należy jak najszybciej wykonać badanie, gdyż może to wskazywacćna problemy zdrowotne. Mętny mocz i bóle w podbrzuszu mogą świadczyć o infekcji dolnych dróg moczowych.
Mętny mocz – badanie
Regularna obserwacja moczu i jego badanie pozwala na wykrycie różnych nieprawidłowości, które mogą mieć rozmaite podłoże. Dzięki pobraniu próbki do analizy laboratoryjnej możliwe jest rozpoznanie np. chorób nerek, dróg moczowych, czy cukrzycy. Badanie moczu można wykonać w laboratorium analitycznym lub w przychodni zdrowia. Aby zostało zrealizowane na Narodowy Fundusz Zdrowia, konieczne jest skierowanie np. od lekarza rodzinnego. Oczywiście można je wykonać także prywatnie.
Badanie moczu polega na pobraniu jego próbki do specjalnego pojemnika, który jest do kupienia w każdej aptece. Wykonuje się tę czynność rano, na czczo, i niezwłocznie trzeba przekazać materiał do laboratorium (jeśli nie można tego zrobić natychmiast, próbkę należy przechować w lodówce – mając świadomość, że sprawą normalną jest mętny mocz po wyjęciu z lodówki).
Trzeba pamiętać, by próbkę pobrać starannie i z zachowaniem prawidłowej higieny miejsc intymnych. W innym przypadku może dojść do zafałszowania wyniku.
Mętny mocz – co jest przyczyną?
Mętny mocz (zwłaszcza taki, któremu towarzyszą bóle w podbrzuszu) może być rezultatem infekcji dróg moczowych, a także świadczyć o pojawieniu się kamieni nerkowych. Lekko mętny mocz w ciąży może wskazywać na ropne zapalenie dróg moczowych. Bardzo powszechną przyczyną zmiany koloru i przejrzystości płynu jest właśnie zapalne dróg moczowo-płciowych i obecność:
- bakterii,
- śluzu,
- białka,
- leukocytów.
Do przyczyn, które wpływają na mętny mocz, zalicza się także:
- zapalenie pęcherza,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- pojawienie się pasemek śluzu,
- kamicę nerek,
- kamicę pęcherza,
- zapalenie cewki moczowej,
- pojawienie się kryształów związków mineralnych, w tym: kwas moczowy, fosforany wapń,
- odwodnienie,
- choroby nowotworowe.
Mętny mocz u dziecka – co oznacza?
Ciemny, mętny, gęsty mocz u dziecka nie musi świadczyć o chorobie – przyczyna może być może odwodnienie malucha.
O infekcji dróg moczowych może natomiast świadczyć mętny, mleczny mocz u dziecka. Może wskazywać na obecność:
- bakterii (najczęściej są to bakterie E. coli, Proteus),
- śluzu, tłuszczu,
- białych,
- czerwonych krwinek.
Inną możliwą przyczyną zmiany zabarwienia i przejrzystości moczu u dziecka może być chyluria. To choroba polegająca na zwiększonym wydalanie chłonki wraz z moczem, zdarza się jednak bardzo rzadko.
Mętny mocz – objawy
O infekcji układu moczowego oprócz mętnego moczu mogą świadczyć takie objawy, jak m.in.:
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- częste korzystanie z toalety,
- ból podbrzusza,
- gorączka,
- krwiomocz.
Jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, należy zwrócić się do lekarza po skierowanie na badanie ogólne moczu.
Mętny mocz – konsultacja specjalistyczna
W przypadku, kiedy wyniki badań moczu odbiegają od normy i budzą niepokój lekarza rodzinnego, konieczne jest skierowanie do specjalisty. W tym przypadku jest to urolog. Zajmuje się on badaniem układu moczowego kobiet i mężczyzn, a także chorób, które są z nim związane.
Urolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu:
- stanów zapalnych w obrębie narządów płciowych obojga płci,
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza,
- zaburzeń erekcji,
- kamicy nerkowej,
- przerostu prostaty,
- nowotworów prostaty,
- zapalenia dróg moczowych,
- choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych,
- nowotworów jąder,
- nowotworów nerek.
Dla niektórych osób wizyta u urologa jest wstydliwa i krępująca, przez co często odkładana na później. Należy jednak mieć świadomość, że im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniejsze będzie leczenie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021