Przejdź do treści

Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Badanie SHBG - kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

SHBG jest białkiem, które odpowiada za transport estradiolu czy testosteronu – hormonów płciowych. Nieodpowiednie stężenie SHBG w organizmie może przyczyniać się do wielu problemów związanych z gospodarką hormonalną. Może też przyczyniać się do problemów z płodnością. Kto powinien wykonać to badanie i na czym ono dokładnie polega?

Co to jest SHBG? 

SHBG to skrót od „sex hormone binding globulin”. Jest to białko, które wiąże hormony płciowe. U kobiet jest ono wytwarzane przez endometrium, gruczoły płciowe i jajowody, z kolei u mężczyzn przez wątrobę i gruczoł sterczowy. SHBG łączy się z androgenami oraz estrogenami. To sprawia, że hormony płciowe mogą być transportowane we krwi. 

Warto wiedzieć, że nawet 60% testosteronu w organizmie jest w formie związanej przez białko SHBG, tzw. „wolnego testosteronu”, czyli wolnego dla komórek jest zaledwie 2%.

SHBG – badanie 

Badanie poziomu SHBG polega na pobraniu krwi z żyły. Osoba, u której jest wykonywane, musi być na czczo. Latem zaleca się jednak, by pół godziny przed pobraniem krwi wypić szklankę wody – warto jednak upewnić się w laboratorium pobierającym krew do badania. Badanie może być wykonywane dowolnego dnia. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych kobiet lekarz może zalecić pobranie krwi do badania poziomu białka między 2-4 dniem cyklu.  

Dość rzadko wykonuje się badanie SHBG. Dzieje się tak, ponieważ lekarz często ma wystarczająco dużo informacji o stanie zdrowia pacjenta, na podstawie badania określającego poziom testosteronu wolnego i całkowitego. Bardzo często też, gdy pacjent wykonuje badanie poziomu SHBG, to lekarz zaleca także oznaczenie poziomu testosteronu.

9 objawów, których nie powinnaś ignorować. Jeśli je masz, zrób badania

Kiedy warto wykonać badanie poziomu SHBG? 

Badanie poziomu SHBG należy wykonać w przypadku kobiet, w momencie jeśli pojawią się: 

  • brak menstruacji,  
  • zaburzenia miesiączki, 
  • łysienie, 
  • nadmierne owłosienie, 
  • nadmierne umięśnienie, 

U mężczyzn warto sprawdzić stężenie SHBG, jeśli pojawią się: 

  • zaburzenia erekcji, 
  • problemy z potencją, 
  • zanik mięśni. 

Jaka jest norma SHBG? 

To, ile powinno wynosić SHGB zależy od kilku czynników, takich jak: 

  • wiek, 
  • płeć, 
  • metoda pobierania krwi.

Należy wiedzieć, że SHBG zmniejsza się u nastolatków, w okresie dojrzewania. U dzieci norma jest często przekroczona, co jest normalnym zjawiskiem i nie należy się tym zbytnio przejmować. Na stałym poziomie SHGB utrzymuje się dopiero u osób dorosłych.  

W laboratoriach są różne normy stężenia SHBG, najczęściej wynosi ono od 20 do 110 nanomoli na litr.  Warto jednak pamiętać, że pracownie analityczne mogą stosować nie tylko różne normy, ale i różne jednostki miary. Warto się z nimi zapoznać, by później prawidłowo rozpoznać wynik.  

Ocenę poziomu białka powinien dokonać lekarz, biorąc pod uwagę także inne badania pacjenta.

Kiedy pojawia się podwyższone stężenie SHBG? 

Podwyższone SHBG może świadczyć o wielu chorobach. Taka sytuacja zdarza się w przypadku: 

Zbyt wysokie SHBG występuje wówczas, gdy wytwarza się zbyt mała ilość hormonów płciowych.  

Kiedy pojawia się obniżone stężenie SHBG? 

Obniżone SHBG pojawia się podczas: 

  • zespołu policystycznych jajników, 
  • niedoczynności tarczycy, 
  • hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia u kobiet), 
  • otyłości, 
  • choroby Cushinga, 
  • akromegalii. 

Jak obniżyć SHBG? 

Aby obniżyć SHBG, należy zacząć przyjmować odpowiednie suplementy. Dawkę zawsze ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. U niektórych wystarczającą ilością jest 6 mg dziennie, u innych nawet 10 mg.  Suplementacja zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Po upływie 2 miesięcy powinna być zauważalna poprawa.  

Jak ponieść SHBG? 

Aby podwyższyć SHGB konieczna jest zmiana sposobu odżywiania. Dieta powinna być niskotłuszczowa i bogata w błonnik. Istotny jest też styl życia. Kluczowa jest aktywność fizyczna. Dzięki tym czynnikom stężenie białka powinno się podnieść. W innym przypadku lekarz może zadecydować o podjęciu właściwego leczenia.  

SHBG a ciąża 

U kobiet w ciąży SHBG jest podwyższone. Jest to naturalne i nie ma powodu do obaw. Oczywiście wynik powinien być omówiony z lekarzem prowadzącym.

Ile kosztuje badanie stężenia SHBG? 

Cena badania białka, które wiąże hormony płciowe, jest zależna przede wszystkim od miejsca, w którym jest wykonywane.  W mniejszych miastach cena powinna wynosić około 50 zł, w dużych cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Średnio jest to jednak koszt kilkudziesięciu złotych.  

Wynik zazwyczaj jest dostępny już następnego dnia po pobraniu krwi. Czas jest ten uzależniony od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie.  

Źródła: 

  1. https://diag.pl/sklep/badania/shbg/ – dostęp: 18.02.2023 r.  
  2. https://www.synevo.pl/shbg/ – dostęp: 18.02.20223 r.  
  3. https://blog.revitalclinic.pl/shgb-objawy-badania-i-sposoby-na-obnizenie-podniesienie-poziomu-we-krwi/ – dostęp: 18.02.2023 r. 
  4. https://www.labtestsonline.pl/test/shbg – dostęp: 18.02.2023 r.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.