Przejdź do treści

Badanie trzustki – sposoby i informacje praktyczne

Badanie trzustki - sposoby i informacje praktyczne
Badanie trzustki - sposoby i informacje praktyczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obserwujesz u siebie ból zlokalizowany z lewej strony brzucha, w jego górnej części? Ból ten często promieniujące w kierunku pleców, w okolicę żeber? Dodatkowo towarzyszą temu objawy takie jak nudności, wymioty czy też ból w nadbrzuszu? Symptomy te często sygnalizują zaburzenia w obrębie trzustki, których nie wolno bagatelizować. Podpowiemy jakie badania trzustki powinnaś wykonać aby zadbać o swoje zdrowie. 

Zapalenie trzustki badania, rodzaje, objawy

Zapalenie trzustki może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Ostre zapalenie trzustki często wywołane jest kamicą pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych (40%). Może też być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu (40%). Choroba ta objawia się silnymi, uporczywymi bólami brzucha w jego lewej lub środkowej części, promieniującymi do pleców. Dodatkowe oznaki to nudności, wymioty, wzdęcia oraz gorączka.

W przewlekłym zapaleniu trzustki lokalizacja objawów bólowych jest podobna jak w przypadku ostrego zapalenia. Jednak dolegliwości nasilają się bezpośrednio po spożyciu posiłku lub wypiciu alkoholu. Bóle mogą trwać kilka godzin, czasem kilka dni. Mogą też być okresowe lub stałe. Dodatkowe objawy to wzdęcie brzucha, uczucie pełności, rzadziej biegunka czy wymioty. Nieleczone przewlekłe zapalenie trzustki powoduje nieodwracalne zmiany, które w konsekwencji mogą doprowadzić do niewydolności tego narządu.

Jeżeli obserwujesz u siebie powyższe symptomów  skontaktuj się z lekarzem. Być może konieczne będzie  wykonanie  badania z krwi na trzustkę lub przeprowadzenie badania endoskopowego trzustki.

Jedzenie na wynos / istock

Jakie badania wykonać aby potwierdzić zapalenie trzustki?

W celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia lekarz może poprosić Cię o wykonanie kilku ważnych badań. Trzustka jest narządem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania , dlatego też powinnaś wykonać wszystkie konieczne badania.

  • Badanie trzustki z krwi, które warto wykonać to oznaczenie poziomu aktywności amylazy oraz lipazy. Na chorobę wskazują 3-4 krotne podwyższone wartości powyżej normy.
  • Warto także wykonać dodatkowe badania krwi. Przydatna będzie morfologia, stężenie mocznika, glukozy czy też elektrolitów. Wyniki te pozwolą ocenić stan ogólny organizmu.
  • Kolejnym ważnym badaniem, ułatwiającym diagnozę ostrego zapalenia trzustki są badania obrazowe. Lekarz może zaproponować badanie trzustki metodą USG. Powiększenie badanego narządu lub jego części może świadczyć o istnieniu choroby.
  • Duże znaczenie diagnostyczne ma także badanie trzustki metoda EUS. Ultrasonografia endoskopowa cechuje się duża czułością, co pozwala na wykrycie wczesnych postaci choroby.
  • Inne pomocne badania trzustki to RTG jamy brzusznej oraz klatki piersiowej, EKG czy też Tomografia Komputerowa brzucha.
zastanawiająca się kobieta

Rak trzustki badania oraz objawy

Rak trzustki jest bardzo agresywnym nowotworem. W szybkim tempie rozprzestrzenia się na sąsiadujące tkanki, atakując  węzły chłonne czy też wątrobę. Na raka Trzustki chorują najczęściej osoby  po 50 roku życia. Głównym czynnikiem ryzyka raka trzustki jest palenie papierosów. Nie bez znaczenia pozostaje także czynnik genetyczny czy też dieta bogata w tłuszcze zwierzęce. Wczesne objawy raka trzustki są niespecyficzne, co oznacza, iż mogą zostać błędnie przypisane innym jednostkom chorobowym. Pierwsze dolegliwości zgłaszane przez chorych to dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, brak apetytu oraz utrata masy ciała. Trzustka jest kluczowym narządem Twojego organizmu dlatego wskazane jest odpowiednie dobranie badań.

Rak trzustki – jakie badania warto wykonać?

Chora trzustka negatywnie wpływa na działanie całego układu pokarmowego. Dzięki dużej dostępności do badań laboratoryjnych oraz obrazowych możliwe jest przeprowadzenie szeregu działań w kierunku wczesnego zdiagnozowania choroby. Podobnie jak w przypadku zapalenia trzustki priorytetowym działaniem jest wykonanie badań potwierdzających wystąpienie choroby oraz rozpoczęcie leczenia.

  • Badania trzustki z krwi w początkowym okresie choroby nowotworowej nie wykazują odchyleń od normy. Jednak z biegiem czasu może rozwinąć się cholestaza oraz niedokrwistość.
  • Często stosowane w diagnostyce trzustki badanie USG, pozwala jedynie na zlokalizowanie stosunkowo dużych guzów. W związku z tym, prawidłowy wynik USG w początkowym okresie choroby nie wyklucza jednoznacznie występowania raka trzustki.
  • Tomografia Komputerowa z podaniem środka cieniującego, umożliwia w znacznym stopniu uwidacznianie guza i pozwala na jego lokalizację. Dzięki temu łatwiejsze staje się wykrycie stosunkowo niewielkich zmian nowotworowych.
  • Badanie trzustki metoda EUS umożliwia ocenę pobliskich węzłów chłonnych oraz naczyń. Jest to bardzo czułe badanie trzustki, które sprawdza się we wczesnych stadiach choroby.
Badanie urodynamiczne - na czym polega i czy masz się czego obawiać?

Badania trzustki – Informacje praktyczne

Przed przystąpieniem do badań, pozwalających zdiagnozować choroby trzustki, powinnaś się do nich odpowiednio przygotować.  Konkretne czynności wykonane przed badaniem pozwolą Ci otrzymać wiarygodne wyniki badań.

  • Jak przygotować się do badania USG trzustki? Kilka dni przed wizytą zminimalizuj ilość gazów w jelitach. Dodatkowo w dniu badania unikaj pokarmów ciężkostrawnych oraz napojów gazowanych. Ostatni posiłek zjedz około godziny 19. W dniu badania powstrzymaj się od spożywania pokarmów oraz kawy. Koniecznie wypij 1litr wody aby mieć pełny pęcherz.
  • Badanie EUS trzustki. Co warto wiedzieć? W dniu wykonania badania powinnaś być na czczo. Nie pij taż wody. Jeżeli badanie zostanie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, może zaistnieć konieczność hospitalizacji.

 

Bibliografia:

  1. Daniluk J., Jurkowska G., Zarys chorób wewnętrznych., Lublin 2005
  2. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2017, Kraków 2017
  3. Latkowski J.B., Lukas W., Godycki- Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Warszawa 2017
  4. http://www.szpitalonkologiczny.pl/pdf/usg.pdf
  5. https://spcsk.pl/sites/default/files/documents/ULOTKA-INFORMACYJNA-O-EUS.pdf.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.