Białe upławy a biała wydzielina – czym się różnią? Co oznaczają?
Zauważyłaś biały śluz na bieliźnie? A może niepokoją Cię jasne plamy? W takim razie chodzi o białe upławy lub wydzielinę o tej samej barwie. Co jednak mogą sygnalizować? Czym się od siebie różnią? Jakie choroby mogą zwiastować? Czy zawsze oznaczają, że coś jest nie tak? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.
- Czym są białe upławy? Czym się różnią od białej wydzieliny?
- Białe upławy o serowatej konsystencji
- Białoszare upławy o rybim zapachu
- Cuchnące, śluzowo-ropne upławy z pochwy
- Śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej
- Biała wydzielina w ciąży
- Biała wydzielina z pochwy po stosunku
- Jak dbać o dobrą kondycję pochwy?
Czym są białe upławy? Czym się różnią od białej wydzieliny?
Białe upławy to w definicji medycznej nieprawidłowa i nadmierna wydzielina z pochwy o białym zabarwieniu. Często jest mylona z fizjologicznym śluzem, który nie jest objawem choroby. Rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, to np. nietypowy odcień, konsystencja czy zapach – to one każdorazowo stanowią informację, że coś jest nie tak i są podstawą do wizyty u ginekologa oraz do przeprowadzenia diagnostyki specjalistycznej.
Standardowa biała wydzielina występuje naturalnie i wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie organizmu każdej kobiety. Podczas cyklu menstruacyjnego z czasem zwiększa się jej gęstości, lepkości i obfitości, do tego staje się coraz mniej przezroczysta, do momentu, aż przed miesiączką staje się wręcz mleczna, a nawet delikatnie żółta. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że jest ona lekko żółtawa, ale nie żółta – upławy w tym ciepłym kolorze sygnalizują już obecność infekcji intymnej, podczas gdy żółtawa wydzielina nie powinna być powodem do zmartwień.
Warto zaznaczyć także, że wygląd białej wydzieliny związany jest z wiekiem. U dziewczynek w okresie dojrzewania fizjologiczny wypływ z pochwy jest biały oraz bezwonny, natomiast u dojrzałych kobiet wygląda na bardziej obfitą. Po menopauzie przestaje być w ogóle produkowana. Występują także różnice indywidualne, dlatego, jeżeli twoja koleżanka mówi, że biała wydzielina z pochwy pojawia się u niej rzadziej, to nie oznacza od razu, że ty jesteś chora.
Białe upławy o serowatej konsystencji
Białe upławy z pochwy, które konsystencją przypominają twaróg, sygnalizują zazwyczaj zakażenie grzybicze pochwy, a konkretnie drożdżycę pochwy. Pojawia się ona w wyniku działania Candida albicans, a więc grzyba z rodziny drożdżaków. Białe, serowate upławy pojawiają się zwykle w parze z takimi objawami jak:
- pieczenie okolic intymnych,
- swędzenie okolic intymnych,
- bolesne oddawanie moczu,
- zaczerwienienie i linijne pęknięcia sromu,
- ból podczas stosunku.
Białe upławy o serowatej konsystencji to jeden z najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszają się kobiety do ginekologa. Jeśli chodzi o zapach tego typu wydzieliny, jest on neutralny lub drożdżowy. Niestety, to często zmniejsza czujność pacjentek. Tymczasem infekcja grzybicza pochwy to dolegliwość, którą trzeba leczyć, ponieważ może przekształcić się w poważny stan zapalny. Drożdżycę pochwy potwierdza się następującymi badaniami specjalistycznymi:
- badanie pH wydzieliny z pochwy,
- mikroskopowa analiza białych upławów,
- posiew w kierunku grzybów drożdżopodobnych.
W sytuacji, gdy zauważysz u siebie białą serowatą wydzielinę z pochwy, ale nie będą temu towarzyszyć dodatkowe objawy, możesz wdrożyć kurację probiotyczną ampułkami dopochwowymi, aby przywrócić naturalne pH pochwy. Jeżeli jednak w ciągu kilku dni symptomy nie ustąpią, najlepiej będzie skonsultować się z ginekologiem. Drożdżycy nie należy bagatelizować – zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w ciąży.
Leczenie drożdżycy polega najczęściej na aplikowaniu dopochwowych antybiotyków działających przeciwgrzybiczo. Dodatkowo lekarz może przepisać maść do stosowania zewnętrznego na okolice sromu, a w przypadku silnego zakażenia lub nawracających dolegliwości, konieczne może się okazać także doustne leczenie przeciwgrzybicze. Cała kuracja może trwać od kilku dni do nawet tygodni – wszystko zależy od leków, które otrzymasz, a także od twojego stanu. Na tę dolegliwość dostępne są także leki bez recepty, ale ich stosowanie również warto skonsultować ze specjalistą.
Białoszare upławy o rybim zapachu
Zauważyłaś u siebie białoszarą wydzielinę o rybim, nieprzyjemnym zapachu? Ma ona wodnistą, jednolitą konsystencję? Jeśli tak, najpewniej jest to infekcja bakteryjna lub potocznie waginoza bakteryjna. Mogą jej towarzyszyć następujące objawy, chociaż należy pamiętać, że rozwijają się raczej wolno, nie tak dynamicznie, jak ma to w przypadku grzybicy:
- pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- bóle w podbrzuszu,
- swędzenie pochwy i sromu,
- zaczerwienie i obrzęk miejsc intymnych.
Jakie są przyczyny tego typu infekcji? Zazwyczaj chodzi o nieodpowiednie nawyki higieniczne, obniżenie liczby pałeczek kwasu mlekowego oraz częste irygacje pochwy. Na infekcje bakteryjne są także narażone kobiety, które regularnie zmieniają partnerów seksualnych i nie stosują odpowiednich zabezpieczeń w postaci prezerwatywy.
Aby wyleczyć waginozę bakteryjną, najczęściej stosowane są takie substancje czynne, jak metronidazol lub klindamycyna. Jeżeli jednak leczenie nie przynosi efektów, konieczne jest wykonanie posiewu, a następie antybiogramu, który pozwoli sprawdzić, na jakie antybiotyki są wrażliwe patogenne bakterie żyjące w pochwie.
Infekcje bakteryjne każdorazowo wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ podobne objawy mogą się pojawić przy niektórych chorobach wenerycznych. Dodatkowo, leczenie zakażeń o takim podłożu jest raczej trudne i długotrwałe, a zastosowanie niepełnej terapii lub nieodpowiednie postępowanie już po przyjęciu leków może skutkować nawrotem choroby, ale również tym, że bakterie staną się odporne na substancje czynne zastosowanych terapeutyków. W efekcie braku leczenia może dojść np. do zapalenia szyjki macicy oraz do stanu zapalnego obejmującego narządy miednicy.
Cuchnące, śluzowo-ropne upławy z pochwy
Cuchnące, śluzowo-ropne upławy z pochwy są najczęściej sygnałem chlamydiozy. W większości przypadków jest to zakażenie, które nie daje żadnych objawów, zdarza się jednak, że jedynym jego symptomem są właśnie upławy. Do ich pojawienia się dochodzi w ciągu tygodnia lub dwóch od momentu kontaktu z patogenem. Chlamydioza wiąże się czasem również z:
- bólem podczas oddawania moczu,
- krwawieniem z pochwy,
- bólem w okolicach lędźwiowej części kręgosłupa.
W ramach leczenia tej choroby stosuje się antybiotykoterapię, która zazwyczaj trwa 7 dni. Odpowiednie leki trzeba przyjmować wówczas kilka razy na dzień. Absolutnie nie można ignorować tego rodzaju infekcji bakteryjnej, ponieważ może się to wiązać z poważnymi powikłaniami:
- stanem zapalnym dróg rodnych,
- zmniejszeniem odporności,
- zapaleniem stawów,
- zmianami w obrębie układu nerwowego,
- niepłodnością.
Śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej
Śluzowa lub śluzowo-ropna wydzielina może być również sygnałem zapalenia cewki moczowej. W tym przypadku wyjątkowo stosuje się określenie „wydzielina” zamiast upławy, mimo że absolutnie nie jest ona naturalna. Przybiera różne kolory – nie tylko biały, ale też żółtawy, zielonawy, brązowawy. W przypadku takiej wydzieliny może pojawić się także odrobina krwi. Leczenie zapalenia cewki moczowej odbywa się poprzez podawanie odpowiednich antybiotyków, natomiast jego diagnostyką zajmuje się urolog.
Biała wydzielina w ciąży
Mlecznobiała wydzielina pojawia się fizjologiczne w przebiegu ciąży, aż do porodu. Najczęściej sygnalizuje zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, a bezpośrednią przyczyną jej pojawienia się jest działanie estrogenu. Zwiększa przepływ krwi do okolic miednicy, pobudzając przy tym tkanki śluzowe. Warto zaznaczyć, że biała wydzielina w ciąży jest bardzo podobna do tej, która występuje w trakcie cyklu menstruacyjnego. W ciąży jest jej jednak o wiele więcej.
Biała wydzielina z pochwy po stosunku
Po stosunku kobiety często zauważają białą wydzielinę z pochwy. Jest ona wytwarzana w gruczołach zlokalizowanych w drogach rodnych i ułatwia kopulację. Nie powinna cię martwić, o ile nie towarzyszy jej nieprzyjemna woń, ból, pieczenie czy swędzenie okolic intymnych.
Jak dbać o dobrą kondycję pochwy?
W przypadku schorzeń pochwy bardzo ważna jest profilaktyka, obejmująca m.in.:
- zmianę diety – unikaj jedzenia słodyczy i przetworzonej żywności, często sięgaj po jogurty naturalne, kefiry, kiszonki i wszystko to, co zakwasi twój organizm, a także dostarczy do niego mnóstwo dobrych bakterii,
- odpowiednią higienę – do mycia okolic intymnych używaj nieperfumowanych kosmetyków o odpowiednim pH lub samej wody, nie myj ich nadmiernie i nie szoruj; często zmieniaj bieliznę, wybieraj naturalną bawełnę; często wymieniaj tampony czy podpaski podczas miesiączki;
- wietrzenie – w miarę możliwości śpij bez bielizny, noś przewiewne i luźne ubrania, to wszystko sprzyja zachowaniu odpowiednich warunków środowiskowych dla fizjologicznie występujących w pochwie bakterii.
Bibliografia
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK281/ [dostęp 16.03.2023].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK572663/ [dostęp 16.03.2023].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7905126/ [dostęp 16.03.2023].
Polecamy
się ten artykuł?