Przejdź do treści

Biorytm – biologiczny zegar naszego organizmu

Biorytm - biologiczny zegar naszego organizmu
Biorytm - biologiczny zegar naszego organizmu
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biorytm, inaczej nazywany zegarem biologicznym, to nasz wewnętrzny mechanizm, który reguluje naszą aktywność fizyczną. Jednego dnia jesteśmy pełni energii, drugiego dnia ospali, bez chęci do wykonywania czegokolwiek. Od czego to zależy?

Biorytm – o zegarze biologicznym słów kilka

Nasz biorytm określany jest w dużej mierze przez panującą porę roku. Jest to zegar biologiczny, któremu nie tylko podlega nasza sprawność fizyczna, ale również sprawność intelektualna, umysłowa, emocjonalna.

Nasilanie i zmniejszanie się procesów życiowych zależne jest również od zjawisk astronomicznych, powodujących następstwo dnia i nocy – ruch obrotowy Ziemi. Wpływ Księżyca na Ziemię, czyli inaczej mówiąc pływy morskie, również oddziaływuje na nasz zegar biologiczny.

Człowiek, tak samo jak natura, podlega cyklom. Możemy mówić o cyklach krótkich – dobowych, przebiegających w ciągu 24h. Są również cykle długie – miesięczne, do których zaliczamy właśnie biorytm. Przykładem cyklu miesięcznego może być chociażby menstruacja u kobiet.

Biorytmy w medycynie

Berliński lekarz – Wilhelm Fliess, który przyjaźnił się z Freudem, odpowiedzialny jest za wprowadzenie pojęcia biorytmów – rytmów określających indywidualne cykle aktywności fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej.

Z kolei medycyna chińska uważa za coś całkiem oczywistego, że organizm człowieka podlega różnym cyklom, natężeniu i spadkiem aktywności.

Własny biorytm

Każdy człowiek ma własny biorytm warunkujący jego późniejsze działania w życiu. Biorytm uaktywnia się w dniu narodzin i z biegiem lat mocno się zmienia.

Naukowcy mówią, że dopiero u człowieka dorosłego można mówić o w miarę stałych porach aktywności – natężenia i spadków energii.

Poznanie własnego biorytmu, obserwacja swojego organizmu pozwoli nam lepiej zaplanować poszczególne zadania, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze więcej wykonać. Przykładem może być nauka do ważnego egzaminu lub przygotowanie konspektu do pracy. Wszystkie takie pracy wymagające od nas wysiłku umysłowego lepiej planować w fazie dodatniej. Podobnie jest z przechodzeniem na dietę i odchudzanie się.

Jeżeli będziemy wiedzieli, że zbliża się faza ujemna, to pozwólmy sobie na odpoczynek i relaks w zaciszu własnego domu lub nawet na wyjeździe.

Biorytm – rodzaje

Biorytmy można podzielić na:

  • biorytm intelektualny ściśle związany z mózgiem – odpowiada za myślenie, kojarzenie, koncentrację, pamięć. Bardzo często w fazie ujemnej tego biorytmy nie jesteśmy w stanie podjąć rzetelnej decyzji
  • biorytm emocjonalny – odpowiedzialny za emocje, kreatywność, za sposób postrzegania świata
  • biorytm fizyczny bezpośrednio związany z naszym szkieletem – odpowiedzialny za naszą siłę, energię, chęć do wykonywania różnych zadań.

Biorytm – fazy:

Biodiagramy wyróżniają trzy fazy biorytmów:

  • faza dodatnia – wyżowa, kiedy nasza aktywność jest bardzo wysoka, aż do osiągnięcia maksimum swojej energii
  • faza ujemna – niżowa,  kiedy nasze zdolności maleją; inaczej nazywana fazą regeneracyjną
  • dni zerowe/krytyczne – najbardziej niekorzystne dni, kiedy jeden cykl przechodzi w drugi.

Chronobiologia jest nauką zajmująca się badaniem rytmów biologicznych.

Biorytm a pory roku

Obserwuje się, że większość ludzi najwięcej energii do działania ma wczesną wiosną. Marzec i kwiecień to dobre pory roku na podejmowanie nowych wyzwań. Lato sprawia, że z reguły czujemy się dobrze, chorujemy o wiele mniej.

Z kolei jesienią, kiedy nasza szyszynka wydziela mniej melatoniny, czujemy się senni i bez energii. Do tego ilość serotoniny w naszym organizmie spada, dlatego nie czujemy się tak radośni. Zima jest porą roku, kiedy bardzo dużo chorujemy. Jak widać biorytm człowieka jest bardzo mocno zależny od pór roku i panujących temperatur.

Ciekawostką jest fakt, że organizm ludzki od samego rana ma małą odporność psychiczną, co jest bardzo ważne w przypadku u osób o słabej psychice podatnych na stany nerwicowe i depresyjne.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.