Przejdź do treści

Jak dobrać odpowiednie preparaty do inhalacji na drogi oddechowe?

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas inhalacji specjalne urządzenie – nebulizator – rozbija roztwór w delikatną mgiełkę, czyli mikroskopijne cząsteczki płynu zawieszone w powietrzu. Wdychane w tej formie mogą z łatwością dotrzeć do dróg oddechowych. W zależności od tego, jakie ampułki do nebulizacji wybierzesz, zabieg ten przyniesie inne efekty. Sprawdź, z czego wykonać inhalację na zatoki i na katar, a także co pomoże na suchy oraz mokry kaszel.

Jak zrobić inhalację na zatoki?

Jak oddychać podczas inhalacji na zatoki? Wykorzystaj do tego maskę lub końcówkę donosową. Wciągaj powietrze przez nos, dzięki czemu substancje aktywne trafią bezpośrednio w miejsce działania. Zabieg ma na celu upłynnienie lepkiej wydzieliny, która zalega w zatokach i utrudnia oddychanie. 

Do inhalacji na zatoki zastosuj hipertoniczny roztwór chlorku sodu (NaCl). Zazwyczaj ma on stężenie 3% – jest ono wyższe niż stężenie płynów w komórkach śluzówki dróg oddechowych. W wyniku tej różnicy woda wypływa z nich do zatok, w których zalega wydzielina. W ten sposób zmienia się jej stan skupienia, przez co łatwiej usunąć ją mechanicznie. 

Oprócz inhalacji z solą hipertoniczną możesz skorzystać też z ampułek zawierających substancje dodatkowo rozrzedzające wydzielinę, np. N-acetylocysteinę. Rozcina ona wiązania utrzymujące gęstą konsystencję śluzu, dzięki czemu rozluźnia go i ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych. 

Inhalacja na katar – z czego będzie najlepsza? 

Na początku infekcji zwykle pojawia się wodnista wydzielina. Najlepiej sprawdzą się wtedy inhalacje z soli fizjologicznej (0,9% NaCl), które oczyszczą śluzówkę, nawilżą ją oraz złagodzą podrażnienia. A z czego inhalacje na zatkany nos dadzą najlepszy efekt? Kiedy katar się zagęści, warto zastosować te same preparaty, jak w przypadku zatkanych zatok. Hipertoniczny roztwór chlorku sodu zmniejszy obrzęk śluzówki i blokadę nosa, dzięki czemu ułatwi oddychanie. Inhalację na katar przeprowadź, oddychając przez nos. 

Inhalacje na kaszel zależą od jego rodzaju 

W zależności od rodzaju kaszlu leczenie powinno dawać inne efekty. Jeśli męczy cię suchy, duszący kaszel, chcesz go złagodzić i przyhamować. Z kolei przy kaszlu mokrym kluczowe jest odkrztuszanie wydzieliny. Jakie inhalacje na suchy kaszel, a jakie na mokry możesz wybrać? 

Z czego zrobić inhalację na suchy kaszel? 

Przy suchym kaszlu zastosuj inhalacje solą fizjologiczną, która nawilży wyschnięte drogi oddechowe. Dodatkowo złagodzi też podrażnienia wywołane częstym kasłaniem. Jeśli chcesz wzmocnić efekt nawilżenia, możesz wykorzystać inhalacje z soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego, który silnie wiąże wodę. 

Działanie nawilżające wykazuje też ektoina, która dodatkowo łagodzi stan zapalny i stabilizuje błony komórkowe, chroniąc je przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. Inhalacje na kaszel wykonuj przy pomocy ustnika. Substancje w nich zawarte mają się dostać głębiej do oskrzeli, dlatego ta droga podania będzie bardziej efektywna. 

Inhalacje na mokry kaszel 

Przy mokrym kaszlu dochodzi do nadprodukcji wydzieliny, która zalega w oskrzelach i upośledza naturalne mechanizmy ich oczyszczania. Dlatego inhalacja powinna skupiać się na rozrzedzeniu śluzu, żeby można go było odkrztusić bez niepotrzebnego wysiłku. W tym przypadku również warto nawilżać drogi oddechowe, dzięki czemu zostaną zachowane ich fizjologiczne funkcje. 

Wydzielinę w oskrzelach upłynni sól hipertoniczna do inhalacji, której mechanizm działania jest identyczny, jak w przypadku śluzu w zatokach. Także tutaj pomocna będzie N-acetylocysteina, którą możesz kojarzyć z syropów na mokry kaszel. Podana w formie inhalacji ma tę przewagę, że trafia bezpośrednio do oskrzeli, omijając drogę przez przewód pokarmowy, wątrobę i krew.

Inhalacje dla dziecka na katar i kaszel 

Inhalacje to świetna metoda na złagodzenie uciążliwych dolegliwości u dzieci. Jedynym problemem może być utrzymanie malucha w bezruchu przez ok. 10 minut, bo tyle zwykle trwa zabieg. Pomóc mogą w tym inhalatory w kształcie zwierzątek, które mają uprzyjemnić cały proces. U małych dzieci wykorzystaj maskę zarówno do inhalacji na zatoki, jak i kaszel. 

Większość ampułek do nebulizacji nie ma szczególnych ograniczeń wiekowych, może więc być stosowana u maluchów w każdym wieku. Dotyczy to soli fizjologicznej oraz hipertonicznej, a także ich połączeń z ektoiną i kwasem hialuronowym. Zachowaj ostrożność przy preparatach, które zawierają dodatkowe składniki – przykładowo N-acetylocysteina może być stosowana u dzieci od 2. roku życia.

chłopiec podczas inhalacji

Najczęstsze pytania o inhalację 

  • Czy można robić inhalacje na noc? 

Zaleca się, żeby inhalacje były przeprowadzane najpóźniej 4 godziny przed snem. Stosowane w nich substancje mogą nasilić katar i kaszel, który zaburzy nocny odpoczynek. 

  • Ile razy dziennie można robić inhalacje? 

Częstotliwość inhalacji zależy od tego, jakie ampułki do nich wykorzystasz. Zwykle zabieg wykonuje się 2-4 razy dziennie, chyba że w ulotce producent podał inne dawkowanie. 

  • Czy inhalacje w ciąży są bezpieczne? 

Tak – inhalacje w ciąży to bezpieczna metoda łagodzenia objawów przeziębienia. Większość preparatów do nebulizacji jest dopuszczona do stosowania przez przyszłe mamy, jednak zawsze poszukaj takiej informacji w ulotce lub na opakowaniu. 

  • Przez ile dni można robić inhalacje? 

Jeśli stosujesz roztwory chlorku sodu, wykonuj inhalacje aż do ustąpienia objawów. Preparaty wzbogacone w dodatkowe substancje mogą mieć inne ograniczenia czasowe. Gdyby leczenie przez tydzień nie dało poprawy, udaj się do lekarza. 

  • Czy po inhalacji można jeść? 

Zjedzenie posiłku tuż po nebulizacji nie jest zalecane, zwłaszcza u małych dzieci. Inhalacja w połączeniu z jedzeniem może sprowokować mdłości i odruch wymiotny. Dlatego zachowaj co najmniej 30 minut odstępu. 

 

Bibliografia: 

  1. Krenke K., Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Mazurek H., Bieńkowski P., Jackowska T., Kulus M., Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci – aktualizacja, Lekarz POZ 2022, 8(3): 173-192. 
  2. Mrówka-Kata K., Kata D., Namysłowski G., Banert K., Mrówka-Kata P. N., Namysłowski P., Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, 4(1): 59-64. 
  3. Tran B. H., Dao V. A., Bilstein A., Unfried K., Shah-Hosseini K., Mösges, R., Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study, BioMed research international 2019, 2019. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.