4 min.
Inhalacje na katar u dzieci. Jak je przygotować? Sól, zioła, olejki

Fot. ulza / stock.adobe.com
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Katar potrafi być bardzo męczący, szczególnie dla dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchiwać nosa. Na ratunek przychodzą domowe inhalacje na katar, które stosowały nasze ciocie i babcie. Dzięki temu, że zabiegi są bardzo proste, można przeprowadzać je u dzieci praktycznie w każdym wieku.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Inhalacje na katar polegają na wdychaniu aromatów oraz leczniczych substancji rozpuszczonych w wodzie. Można do nich wykorzystać olejki, zioła oraz sól fizjologiczną – każdy z tych składników ma wspaniałe, lecznicze działanie. Jak i kiedy je można zastosować?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Inhalacje z soli fizjologicznej na katar
Inhalacje z soli fizjologicznej to sprawdzony, domowy sposób na katar. Szczególnie często stosuje się go u dzieci. Aby poprawnie wykonać inhalację, należy zaopatrzyć się w nebulizator, czyli specjalne urządzenie, które można kupić w aptece. Składa się on z pojemnika, który przekształca sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę, oraz maseczki, którą należy przyłożyć do noska. Inhalacje z nebulizatorem trwają około 10 minut, powinno się je wykonywać około 3 razy dziennie. Kilka zabiegów spowoduje, że katar minie szybciej.
Warto wykonywać inhalacje z solą fizjologiczną zwłaszcza wtedy, gdy w domu panuje suche powietrze, które z kolei sprzyja infekcjom. Zabiegi spowodują nawilżenie nosa od wewnątrz, a jednocześnie hamują działanie bakterii.
Należy wspomnieć, że obecnie odchodzi się od inhalacji z soli kuchennej. Zwykła sól podrażnia błony śluzowe, dlatego o wiele bezpieczniejsze są inhalacje z solą fizjologiczną.
Inhalacje na katar u niemowlaka
Sól fizjologiczna sprawdzi się do wykonywania inhalacji na katar u niemowlaka, u którego gotowe preparaty z olejkami eterycznymi mogą powodować uczulenia lub odruchowe skurcze krtani. Zdrowotne działanie mają też inhalacje z pary wodnej – w tym celu należy nalać do wanny gorącej wody i zamknąć się z maluszkiem w łazience na kilka minut. Starszym niemowlętom można wykonywać z kolei inhalacje z ziół:
- rumianku,
- tymianku,
- macierzanki,
- pędów sosny,
- szałwii.
Ziołowe inhalacje należy wykonywać kilka razy dziennie.
Zobacz także
Jak przygotować inhalacje na katar?
Poniżej podajemy najprostszy sposób na przygotowanie inhalacji.
- Do płaskiego garnka wlej gorącą wodę.
- Do wody wlej napar, np. z rumianku lub kilka kropel olejku
- Posadź dziecko na kolanach – jeśli nie umie siedzieć samo, przytrzymaj je w taki sposób, aby było wyprostowane.
- Pod nosek dziecka postaw garnek – w takiej odległości, aby para nie oparzyła jednak dziecka.
Jeśli chcesz, możesz również rozpylać preparaty do inhalacji za pomocą nawilżacza powietrza. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy producent umieszcza na instrukcji informację o takim zastosowaniu.
Jaki olejek do inhalacji na katar i inne schorzenia?
Każdy olejek może się przydać na inną infekcję.
- Olejek eukaliptusowy
Można go wykorzystać do inhalacji na katar u dzieci, doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, kaszlu, anginie, a także w leczeniu zatok. Wykazuje się działaniem antyseptycznym i antywirusowym, napotnym oraz przeciwgorączkowym. Jednocześnie powoduje, że odkrztuszanie staje się łatwiejsze, a kanały nosowe są lepiej udrożnione.
- Olejek tymiankowy
Olejek tymiankowy zalecany jest nie tylko w przypadku przeziębień, kaszlu czy kataru, ale także przy zapaleniu migdałków czy chorych zatokach. Zrezygnować z jego stosowania powinny jednak kobiety w ciąży, a także osoby mające problemy z nadciśnieniem. Aby wykonać taką inhalację, należy do gorącej wody dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego, a następnie wdychać całość przez kilka minut.
Jeśli katarowi towarzyszy uporczywy kaszel, zalecana jest inhalacja z 3 kroplami olejku tymiankowego, 1 kroplą olejku manuka oraz 1 kroplą olejku anyżowego. Tego typu kurację należy stosować przez 5 dni z rzędu.
- Olejek sosnowy
Do inhalacji na katar przyda się olejek sosnowy. Można wykorzystać go również przy bólach gardła, zatok oraz przy grypie. Ma on działanie antybakteryjne i ułatwia odkrztuszanie. W znacznym stopniu ułatwia oddychanie poprzez udrożnienie dróg oddechowych. Lekarze zalecają inhalację z olejkiem sosnowym 3 razy dziennie. Można ją dodatkowo uzupełnić o kilka kropel olejku eukaliptusowego.
W aptekach można obecnie dostać mieszanki olejków przygotowanych specjalnie do inhalacji.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022