4 min.
Inhalacje na katar u dzieci. Jak je przygotować? Sól, zioła, olejki

Fot. ulza / stock.adobe.com
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek
01.03.2021
Nowy wirus, bliski krewny SARS-CoV-2, znaleziony w lodówce. Próbka przeleżała tam…10 lat
01.03.2021
Czym skutkuje zbyt wczesne odpieluchowie dziecka? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
01.03.2021
600 tysięcy szczepionek dotrze do Polski. To preparaty dwóch koncernów farmaceutycznych
Katar potrafi być bardzo męczący, szczególnie dla dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchiwać nosa. Na ratunek przychodzą domowe inhalacje na katar, które stosowały nasze ciocie i babcie. Dzięki temu, że zabiegi są bardzo proste, można przeprowadzać je u dzieci praktycznie w każdym wieku.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Inhalacje na katar polegają na wdychaniu aromatów oraz leczniczych substancji rozpuszczonych w wodzie. Można do nich wykorzystać olejki, zioła oraz sól fizjologiczną – każdy z tych składników ma wspaniałe, lecznicze działanie. Jak i kiedy je można zastosować?
Inhalacje z soli fizjologicznej na katar
Inhalacje z soli fizjologicznej to sprawdzony, domowy sposób na katar. Szczególnie często stosuje się go u dzieci. Aby poprawnie wykonać inhalację, należy zaopatrzyć się w nebulizator, czyli specjalne urządzenie, które można kupić w aptece. Składa się on z pojemnika, który przekształca sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę, oraz maseczki, którą należy przyłożyć do noska. Inhalacje z nebulizatorem trwają około 10 minut, powinno się je wykonywać około 3 razy dziennie. Kilka zabiegów spowoduje, że katar minie szybciej.
Warto wykonywać inhalacje z solą fizjologiczną zwłaszcza wtedy, gdy w domu panuje suche powietrze, które z kolei sprzyja infekcjom. Zabiegi spowodują nawilżenie nosa od wewnątrz, a jednocześnie hamują działanie bakterii.
Należy wspomnieć, że obecnie odchodzi się od inhalacji z soli kuchennej. Zwykła sól podrażnia błony śluzowe, dlatego o wiele bezpieczniejsze są inhalacje z solą fizjologiczną.
Inhalacje na katar u niemowlaka
Sól fizjologiczna sprawdzi się do wykonywania inhalacji na katar u niemowlaka, u którego gotowe preparaty z olejkami eterycznymi mogą powodować uczulenia lub odruchowe skurcze krtani. Zdrowotne działanie mają też inhalacje z pary wodnej – w tym celu należy nalać do wanny gorącej wody i zamknąć się z maluszkiem w łazience na kilka minut. Starszym niemowlętom można wykonywać z kolei inhalacje z ziół:
- rumianku,
- tymianku,
- macierzanki,
- pędów sosny,
- szałwii.
Ziołowe inhalacje należy wykonywać kilka razy dziennie.
Zobacz także
Jak przygotować inhalacje na katar?
Poniżej podajemy najprostszy sposób na przygotowanie inhalacji.
- Do płaskiego garnka wlej gorącą wodę.
- Do wody wlej napar, np. z rumianku lub kilka kropel olejku
- Posadź dziecko na kolanach – jeśli nie umie siedzieć samo, przytrzymaj je w taki sposób, aby było wyprostowane.
- Pod nosek dziecka postaw garnek – w takiej odległości, aby para nie oparzyła jednak dziecka.
Jeśli chcesz, możesz również rozpylać preparaty do inhalacji za pomocą nawilżacza powietrza. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy producent umieszcza na instrukcji informację o takim zastosowaniu.
Jaki olejek do inhalacji na katar i inne schorzenia?
Każdy olejek może się przydać na inną infekcję.
- Olejek eukaliptusowy
Można go wykorzystać do inhalacji na katar u dzieci, doskonale sprawdza się przy przeziębieniach, kaszlu, anginie, a także w leczeniu zatok. Wykazuje się działaniem antyseptycznym i antywirusowym, napotnym oraz przeciwgorączkowym. Jednocześnie powoduje, że odkrztuszanie staje się łatwiejsze, a kanały nosowe są lepiej udrożnione.
- Olejek tymiankowy
Olejek tymiankowy zalecany jest nie tylko w przypadku przeziębień, kaszlu czy kataru, ale także przy zapaleniu migdałków czy chorych zatokach. Zrezygnować z jego stosowania powinny jednak kobiety w ciąży, a także osoby mające problemy z nadciśnieniem. Aby wykonać taką inhalację, należy do gorącej wody dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego, a następnie wdychać całość przez kilka minut.
Jeśli katarowi towarzyszy uporczywy kaszel, zalecana jest inhalacja z 3 kroplami olejku tymiankowego, 1 kroplą olejku manuka oraz 1 kroplą olejku anyżowego. Tego typu kurację należy stosować przez 5 dni z rzędu.
- Olejek sosnowy
Do inhalacji na katar przyda się olejek sosnowy. Można wykorzystać go również przy bólach gardła, zatok oraz przy grypie. Ma on działanie antybakteryjne i ułatwia odkrztuszanie. W znacznym stopniu ułatwia oddychanie poprzez udrożnienie dróg oddechowych. Lekarze zalecają inhalację z olejkiem sosnowym 3 razy dziennie. Można ją dodatkowo uzupełnić o kilka kropel olejku eukaliptusowego.
W aptekach można obecnie dostać mieszanki olejków przygotowanych specjalnie do inhalacji.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021