3 min.
Palisz i leczysz się przewlekle lub doraźnie? Sprawdź, jak papierosy działają na leki

iStock
Zarówno czynne, jak i bierne palenie może wpływać na działanie leków. Jeśli rzucasz lub rzuciłaś papierosy, uważaj jeszcze bardziej. Dlaczego i jakie leki wchodzą w interakcję z dymem papierosowym?
Polacy wypalają rocznie 40 miliardów papierosów – wynika z raportu WHO. Choć to o ponad połowę mniej niż w latach 90. ubiegłego wieku, to jednak nadal statystyki są smutne. Palisz? Bierzesz leki na stałe lub od czasu do czasu? Uważaj. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że składniki dymu papierosowego wchodzą w interakcję z lekami. Mogą powodować wzrost ich stężenia w organizmie lub – odwrotnie – osłabiać ich działanie.
Cytochrom P450
Pod tą tajemniczą dla większości z nas nazwą kryje się białko z grupy enzymów, które jest najbardziej aktywne w wątrobie i rdzeniu nadnerczy, bierze udział w metabolizmie leków, i jeśli jakaś substancja ma na nie wpływ, to ma wpływ także na metabolizm. Badania naukowe potwierdzają, że zawarte w dymie papierosowym policykliczne węglowodory aromatyczne oddziałują właśnie m.in. na cytochrom P450. Mogą przyspieszać metabolizm, przez co lek jest szybciej wydalany z organizmu, a jego działanie staje się słabsze. Mają wpływ również na dystrybucję, wchłanianie, a także wydalanie leków z organizmu.
Gdy rzucasz palenie…
Wydawałoby się, że jeśli kończysz z nałogiem, to może być tylko lepiej. Owszem, ale niekoniecznie jeśli mowa o działaniu leków. Jeżeli bierzesz jakieś farmaceutyki na stałe, poinformuj lekarza o rzuceniu palenia – może się zdarzyć, że pozbawienie organizmu dostarczanych od tej pory substancji z dymu papierosowego spowoduje osłabienie enzymów, a stężenie leku (który do tej pory działał dobrze) niebezpiecznie wzrośnie. Narażasz się wówczas na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a leki zamiast leczyć, mogą okazać się dla ciebie toksyczne. Na interakcje dymu z lekami narażeni są także bierni palacze, w tym dzieci!

Ilustracja: shutterstock
Jakie leki?
Najpopularniejszym przykładem jest kofeina. Palacze szybciej ją wydalają, dlatego jej działanie jest słabsze niż u osób niepalących. W gronie leków „wrażliwych” na papierosy wymienia się także leki stosowane w psychiatrii – ich działanie może być na tyle słabsze, że przestają działać. To np. klozapiny i olanzapiny, przeciwdepresyjna fluwoksamina, duloksetyna, mirtazapiny, leki nasenne z grupy benzodiazepin. Ponadto: klopidogrel (miażdżyca), naproksen (lek przeciwzapalny), propranolol (nadciśnienie, choroby serca), ropinirol (choroba Parkinsona), teofilina (astma, POChP). Ale nie tylko.
Wiadomo też, że u osób palących należy zastosować większą dawkę insuliny (w leczeniu cukrzycy) i warfaryny (leczenie przeciwzakrzepowe), aby uzyskać odpowiednią skuteczność. Słabiej mogą działać również kortykosteroidy wziewne stosowane przez astmatyków. Na baczności powinny mieć się palące kobiety stosujące dwuskładnikowe pigułki hormonalne – u tych pań wzrasta ryzyko chorób układu krążenia. Zwłaszcza kobiety po 35 r.ż., palące co najmniej 15 papierosów dziennie, są narażone na groźne działania niepożądane.
Leków, które wchodzą w interakcję z papierosami, jest więcej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023