3 min.
Metryka a wiek metaboliczny. Sprawdź, jak cofnąć wskazówki zegara twojego organizmu

Metryka a wiek metaboliczny Pexels.com
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
27.05.2022
Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?
27.05.2022
Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK
27.05.2022
Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”
27.05.2022
Nimfy kleszczy – chociaż wyglądają jak niegroźne pieprzyki, mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób
Sprawdzaliście kiedyś, jaki jest wasz wiek metaboliczny? Można to zrobić poprzez analizę składu ciała. A liczby na wydruku mogą dać wiele do myślenia.
Spis treści
Jak obliczyć wiek metaboliczny?
Jakie parametry składają się na obliczenie wieku metabolicznego? Są to podstawowa przemiana materii, waga mięśni oraz ilość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak to sprawdzić? Za pomocą specjalnie skonstruowanej wagi. Analiza bio-impedancji ciała (BIA – Body Impedance Analysis) opiera się na zasadzie, która mówi, że tkanka mięśniowa, kości i woda przewodzą elektryczność znacznie lepiej niż tkanka tłuszczowa, która ma dużo mniej wody niż one. Podczas badania przez ciało przepływa prąd o niskim natężeniu. Tłuszcz stawia większy opór niż mięśnie czy kości i łatwo można go od nich odróżnić.
Od razu zaznaczymy, badanie nie jest w 100 proc. dokładne, ale daje już jakiś obraz sytuacji. A wynik dość często zaskakuje i daje do myślenia. Liczby pokazują bowiem, ile organizm ma lat oraz czy jego kondycja jest dobra (jeśli na wydruku widzimy wiek rzeczywisty lub niższy w stosunku do metryki), czy też sporo mamy jeszcze do zrobienia (jeśli wiek jest wyższy od naszej rzeczywistej metryki).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Tłuszcz to nie tylko kwestia estetyki
Oczywiście tkanka tłuszczowa związana z dodatkowymi fałdkami to jedna sprawa, drugą, bardzo ważną kwestią związaną z podwyższeniem wieku metabolicznego, jest ilość tzw. wisceralnej tkanki tłuszczowej. To tłuszcz, którego nie widać na pierwszy rzut oka, ukryty jest bowiem w narządach – m.in. w wątrobie, trzustce czy naczyniach krwionośnych.
Im tego tłuszczu jest więcej, tym wyższy poziom złego cholesterolu i tym wyższy wiek metaboliczny. Znamy wiele osób, które mają po 30 lat, a ich wiek metaboliczny to 50. To przede wszystkim wina wielu zaniedbań związanych z nieprawidłowym żywieniem oraz brakiem ćwiczeń. Pamiętajcie, że im wyższy wiek metaboliczny, tym większe ryzyko wielu chorób, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nowotworu.
Jak obniżyć swój wiek metaboliczny?
Co zrobić, by ten wiek przynajmniej zgadzał się z metryką? Dużo się ruszajcie, uważajcie na to, co kładziecie na talerz, nie zapominajcie o nawadnianiu i odpowiedniej ilości warzyw. Jak ognia unikajcie przetworzonego jedzenia i pamiętajcie o zdrowych tłuszczach. I tak między nami – białą mąkę i cukier radzimy wywalić z życia raz na zawsze!
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022