Przejdź do treści

Ból głowy z przodu. Co może oznaczać taki objaw? 

Na zdjęciu: Kobieta odczuwa ból głowy z przodu, jest wyraźnie zmartwiona swoim stanem. Przyciska dłoń do czoła w geście bezsilności.
Ból głowy z przodu. Co może oznaczać taki objaw?  Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy z przodu to powszechnie występujący objaw, którego doświadczają tak kobiety, jak mężczyźni. Nie ma też znaczenia wiek, status społeczny czy rodzaj wykonywanej pracy. Problem manifestuje się o różnych porach, a także z odmiennym natężeniem. Czy taka dolegliwość powinna stanowić powód do niepokoju? Kiedy należy udać się na konsultację lekarską?

Ból głowy z przodu czoła najczęściej jest związany z napięciem 

Bóle z przodu głowy najczęściej są związane z silnym stresem, przemęczeniem albo napięciem mięśniowym i emocjonalnym (tzw. napięciowy ból głowy). Najczęściej występują rano, po przebudzeniu lub wieczorem, po całym dniu wrażeń. Charakterystyczne są wtedy następujące symptomy towarzyszące:  

  • ból rozchodzi się z czoła na skronie i gałki oczne lub w drugą stronę, 
  • skóra twarzy, szyi i ramion może być tkliwa, 
  • ból jest ciągły, tępy, jego nasilenie jest od łagodnego przez umiarkowane po duże, 
  • pacjenci mają wrażenie ucisku wokół głowy, które porównują do noszenia zbyt ciasnej czapki lub opaski. 

Jak długo trwa taki ból głowy z przodu? To zależy od indywidualnych cech pacjenta. W niektórych przypadkach mija po kilkudziesięciu minutach, w innych sytuacjach doskwiera przez kilka godzin, a nawet dni. Jak wspomniano, ta dolegliwość często dotyczy osób przeciążonych zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, a więc szczególnie narażone są osoby chorujące na zaburzenia lękowe czy depresję, a także przepracowujące się. Napięciowy ból głowy może być też jednak efektem:  

  • regularnego niewysypiania się,  
  • nieprawidłowej pozycji podczas snu, 
  • niewygodnego materaca, poduszki, 
  • nieprawidłowej postawy ciała, 
  • problemów z kręgosłupem i układem mięśniowym w obrębie pleców. 

Jak zatem widzisz, w wielu przypadkach wystarczy zadbać o prawidłową higienę snu, a także o wzmocnienie mięśni pleców i regularne rozciąganie spiętych mięśni karku i szyi, aby skutecznie poprawić jakość swojego życia. Natomiast kiedy ból z przodu głowy o etiologii napięciowej już się rozwinie, można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, zawierające np. paracetamol czy ibuprofen. 

Na zdjęciu: Przedstawiono czerwonym kolorem miejsca, w których odczuwa się najczęściej określone typy bólu głowy.

Na grafice przedstawiono czerwonym kolorem miejsca, w których odczuwa się najczęściej określone typy bólu głowy. Fot. Adobe Stock

Ból z przodu czoła i oczu może być powodem do zmartwień

Silny ból głowy z przodu, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe oczu (obu!), może wynikać z przemęczenia narządu wzroku. Częściej obserwuje się go też u pacjentów z astygmatyzmem lub nieleczoną wadą (mowa tutaj zarówno o krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności). Jeżeli takie problemy powtarzają się często i z dużym nasileniem, udaj się do okulisty i zbadaj swój wzrok – prawdopodobnie potrzebujesz szkieł kontaktowych. Niezależnie od diagnozy, zadbaj także o profilaktykę: 

  • podczas korzystania z komputera czy innych urządzeń emitujących niebieskie światło, rób sobie przerwy przynajmniej co godzinę, 
  • pilnuj swojej postawy podczas używania takich urządzeń, 
  • zadbaj o ergonomię stanowiska, jeżeli pracujesz przy komputerze, 
  • regularnie rozciągaj mięśnie karku, szyi i pleców, a także zadbaj o ich wzmocnienie. 
Na zdjęciu: Kobieta siedzi na łóżku w pozycji półleżącej i trzyma się za głowę. Świat wokół niej wiruje, tak objawiają się depresyjne bóle głowy.

Czujesz ból głowy z lewej strony z przodu albo z prawej strony? 

Ból głowy z przodu odczuwany z jednej strony, obejmujący przede wszystkim okolice oczodołu, to prawdopodobnie klasterowy ból głowy. Występuje rzadko, ale potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Najczęściej ma bardzo duże natężenie, a pacjenci odczuwają go po prawej lub lewej stronie czoła, skroni, ale też w okolicach oka. Ataki są nagłe, zwykle trwają kilka godzin, a także mogą powtarzać się w ciągu dnia. Objawy towarzyszące to: 

  • zatkany nos, 
  • łzawienie lub opuchnięcie oka, 
  • wydzielina wypływająca z nosa, 
  • pobudzenie lub uczucie niepokoju. 

W przypadku klasterowego bólu głowy konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ leczenie objawowe przy pomocy leków dostępnych bez recepty tutaj nie pomoże. Umów się do swojego internisty i zapytaj o dalsze kroki diagnostyczne w przypadku doskwierających ci objawów. 

Pulsujący ból głowy z przodu. Czy to objaw migreny? 

Co oznacza ból głowy z przodu, który ma pulsujący charakter? W ten sposób objawia się migrena. Najczęściej obejmuje jedną połowę czaszki (rzadziej obie) i towarzyszą jej takie objawy jak nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. U niektórych atak poprzedza tzw. aura, wiążąca się z zaburzeniami w polu widzenia. 

Podczas ataku migreny najlepiej jest się schronić w cichym i zaciemnionym miejscu w pozycji leżącej, ważny jest tutaj odpoczynek. Pomóc może zimny okład na karku lub ciepły na głowę. Jeżeli cierpisz na nawracające migreny, skontaktuj się z lekarzem internistą, który skieruje cię do neurologa specjalizującego się w leczeniu tej dolegliwości. Konieczne może się okazać zastosowanie specjalistycznych farmaceutyków. 

Ból głowy przed okresem często występuje razem z zawrotami. Dlaczego?; na zdjęciu kobieta leżąca w łóżku- Hello zdrowie

Od czego boli głowa z przodu? To mogą być chore zatoki 

Warto wspomnieć również o tym, że ból głowy z przodu może wiązać się z zapaleniem zatok na tle wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym. Przy zatkanych kanałach zatokowych charakterystyczne jest znaczące nasilenie dolegliwości podczas schylania się. W tym przypadku także wskazana jest konsultacja lekarska, szczególnie w sytuacji, gdy problem utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów takich jak aromaterapia czy inhalacje. 

 

Bibliografia: 

  1. Brendtsen L., Jensen R., Treating tension-type headache – an expert opinion, Exper Opinion on Pharmacotherapy 2011, vol. 12, iss. 7, pp. 1099-1109. 
  2. Hassan M., Asaad T., Tension-type headache, its relations to stress, and how to relive it by cryotherapy among academic students, Middle East Current Psychiatry 2020, 27, 20. 
  3. https://medlineplus.gov/ency/article/003024.htm [dostęp 11.09.2024]. 
  4. https://www.health.harvard.edu/pain/headache-when-to-worry-what-to-do [dostęp 11.09.2024]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?