Przejdź do treści

Ból kolana u biegaczy – skuteczne sposoby na zapobieganie bólowi

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból kolana po bieganiu zlokalizowany jest na ogół tuż pod lub nad rzepką. Większość biegaczy lekceważy pierwsze dolegliwości, co jest poważnym błędem. Kolano biegacza może być spowodowane nieprawidłową anatomią stawów, a w gorszych przypadkach ich uszkodzeniem, dlatego nie wolno przechodzić obok tego obojętnie.

Kolano biegacza jest dolegliwością często ignorowaną a nasila się przy bieganiu lub intensywnym wysiłku fizycznym. Bólowi towarzyszy specyficzne trzeszczenie lub chrobotanie. Zdecydowana większość ignoruje tę przypadłość i tłumaczy ją chwilową niedyspozycją. Jednakże, ból kolana po bieganiu może mieć kilka pierwotnych przyczyn.

Przyczyny powstawania kolana biegacza

Ból kolana podczas biegania może wynikać zarówno z błędów treningowych jak i uwarunkowań fizjologicznych. Najistotniejsze błędy powodujące ból kolana przy bieganiu to za bardzo intensywny trening, nie dobrane obuwie (bez uwzględnienia podłoża, kształtu stopy i sposobu lądowania – na piętę lub palce), bieganie po twardej nawierzchni, czy zła technika treningowa. Rzadziej symptomy związane są z patofizjologicznymi stanami kolan – nierównomiernym obciążeniem rzepki (z powodu osłabienia mięśnia czworogłowego) lub przykurczem więzadłowym. Konsultacji u lekarza wymaga ból w kolanie po bieganiu, który zakończył się upadkiem. Gdy w ciągu kolejnych godzin ból odczuwalny będzie jako przeszywający, pojawi się wysoka gorączka, zasinienie skóry w miejscu uderzenia i opuchlizna, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do urazu łąkotki (bardzo elastycznego elementu stawu kolanowego) albo stawu rzepkowo-udowego. U aktywnych fizycznie osób starszych ten rodzaj obrażenia występuje znacznie częściej niż u młodych biegaczy z powodu ubytków kostnych i naturalnego osłabienia stawów. Ból pod kolanem po bieganiu w niektórych przypadkach kończy się wysiękiem, czyli gromadzeniem się dużej ilości płynu stawowego. Zjawisko to określa się potocznie jako „woda w kolanie”. Kolano biegacza objawia się również uczuciem mrowienia i drętwienia, zniekształceniem stawu (co powoduje  ograniczenie ruchów w jego obrębie), stanami zapalnymi i uczuciem „uciekania” kolan na boki.

Zobacz także

Diagnostyka

Nie można diagnozować silnego bólu w kolanie samemu, tylko na podstawie objawów. Praktycznie w każdym przypadku kolano biegacza wymaga leczenia. Zanim jednak ortopeda przepisze farmaceutyki lub skieruje na rehabilitację musi rozpoznać stopień i rodzaj uszkodzenia. Ból kolana po biegu wymaga wizyty w pracowni radiologicznej i wykonanie zdjęcia RTG. W wątpliwych sytuacjach dodatkowo wykonuje się USG kolana. Aby sprawdzić czy ból w kolanie podczas biegania nie jest wynikiem poważnych złamań lub zwichnięć stawu, specjalista kieruje pacjenta także na obrazowanie techniką tomografii komputerowej. Po wywiadzie z pacjentem dotyczących objawów bólu kolana i analizie zdjęć z wykonanych badań, ortopeda może dobrać sposób leczenia i skierować na rehabilitację.

Zobacz także: RTG kręgosłupa 

Leczenie i rehabilitacja po urazie

Kontuzja kolana po bieganiu nie goi się szybko. Tymczasowymi, domowymi sposobami na pozbycie się rozrywającego uczucia w kolanie są zimne kompresy zmniejszające opuchliznę. Poza środkami przeciwbólowymi, lekarz może przepisać maści łagodzące obrzęki czy chroniące stawy, a w przypadku wysięgu z kolana – antybiotyki. Niekiedy terapią uzupełniającą przy kłuciu w kolanie jest artroskopia, czyli płukanie kolana (dotyczy zakażeń bakteryjnych). U starszych biegaczy, ból w kolanie powstający po bieganiu leczy się zastrzykami w tą część ciała. Zmniejsza się w ten sposób zmiany degeneracyjne, typowe dla ludzi w podeszłym wieku. Znacznie dłużej trwa rehabilitacja po urazie. Pomocna może okazać się fizjoterapia obejmująca jonoforezę, krioterapię, elektrostymulację, laseroterapię, ultradźwięki czy magnetoterapię. Orteza na kolano do biegania działa jak stabilizator, zapobiegający dalszym uszkodzeniem w obrębie stawu, odciąża rzepkę oraz zapobiega przemieszczeniom. W kolejnym etapie przy powrocie do ćwiczeń biegacze korzystają z opasek na kolana podczas biegania. Warto zapamiętać, że nie wolno zbytnio forsować chorego kolana nawet do kilku miesięcy po zakończeniu leczenia. Praca z rehabilitantem obejmuje lecznicze ćwiczenia na kolano, które polegają na delikatnym rozciąganiu i odciążaniu, co przywraca naturalną biomechanikę kolana. Popularnością cieszą się ostatnio plastry, które przykleja się w okolicy stawu. Metoda nosi nazwę kinesiotapingu i przyspiesza procesy regeneracyjne.

Zobacz także: Rady fizjoterapeuty 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.