Przejdź do treści

Stawy – jak o nie zadbać? Przedstawiamy kilka sposobów

Zdjęcie: MAX LIBERTINE / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by zadbać o stawy. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji.

Każda kość zakończona jest chrząstką stawową. Otacza ją torebka stawowa, a przestrzeń pomiędzy nimi tworzy jama stawowa wypełniona mazią. Brak ruchu, złe odżywianie czy używki niszczą delikatną strukturę stawów, co powoduje wysychanie wypełniających je płynów. To może oznaczać dotkliwe kłopoty, i to nawet przed czterdziestymi urodzinami.

Na szczęście jest kilka sposobów na przedłużenie żywotności stawów.

Rusz się!

Do bolesnych problemów ze stawami dochodzi, kiedy chrząstki stawowe zaczynają się ścierać. Składnikiem, który je odżywia, jest maź stawowa. Ruch powoduje zmiany ciśnienia w stawie, dzięki czemu chrząstka jest w stanie zassać odżywczy płyn. Naukowcy z Framingham University przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział niemal 300 zdrowych osób. Zebrano od nich szczegółowe informacje na temat nawyków i aktywności fizycznej. Po 13 latach badanie zostało powtórzone. Okazało się, że osoby, które wykonywały najbardziej intensywne ćwiczenia z obciążeniem, miały najgrubsze i najzdrowsze chrząstki w stawie kolanowym.

 

Kobieta stoi pod ścianą na sali ćwiczeń

Trzymaj się prosto

Nasze ciało ma duże możliwości i może przyjąć wiele pozycji. Nie oznacza to jednak, że siedzenie przy biurku z jedną nogą podkuloną na krześle i plecami wygiętymi w łuk jest właściwe. Twoje ciało powinno tworzyć linię prostą, dlatego wyobraź sobie, że na czubku głowy masz sznurek, który ciągnie cię do góry, i się wyprostuj. Trzymanie właściwej postawy sprawia, że mięśnie i kości będą współgrać, odciążając stawy. Chociaż początkowo możesz odczuwać dyskomfort, szybko poczujesz ulgę. Twoje mięśnie wkładają dużo więcej pracy w utrzymanie pozycji w kształcie litery S niż wówczas, gdy masz naturalnie proste plecy.

Zmień buty

Zrezygnuj z noszenia szpilek. Kiedy je wkładasz, zmienia się twój styl chodzenia – idziesz wolniej, a kroki stają się znacznie mniejsze. Im wyższy obcas, tym większy nacisk oddziałuje na kolano. Jeśli codziennie fundujesz sobie spacer w szpilkach, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów masz niemal zagwarantowany. Równie niekorzystne jest noszenie zbyt płaskiego, sztywnego obuwia o wąskim czubku. Idealne są buty na niskim i grubym obcasie, w których noga ułoży się pod swoim naturalnym kątem.

Rzuć palenie

Chemiczne substancje, które dostają się do organizmu wraz z dymem, atakują nie tylko płuca. Badania wskazują na to, że nałogowe palenie jest główną przyczyną rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) aż w jednym na pięć przypadków wystąpienia tej choroby. Papierosy działają jak zapalnik od bomby RZS. Toksyny w nich zawarte zmieniają strukturę białek, pobudzając układ odpornościowy do walki przeciw własnemu organizmowi.

Jedz owoce morza

Jednym ze składników budulcowych komórek chrząstki oraz mazi stawowej jest glukozamina. Jednak z wiekiem jej produkcja zwalnia, co pogarsza stan stawów. Nie musisz od razu sięgać po suplement z apteki. Glukozaminę w postaci naturalnej znajdziesz w jadalnych i pysznych skarbach morza – krewetkach, krabach czy małżach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.