Przejdź do treści

Ból stawu łokciowego, czyli sygnał wielu urazów i chorób

Ból stawu łokciowego – przyczyny. Czy dolegliwość można wyleczyć domowymi sposobami? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból stawu łokciowego związany może być z różnymi urazami i chorobami. Czasem jest on efektem zwyrodnień, innym razem – objawem łokcia golfisty. Ze względu na to, że dolegliwość ta potrafi bardzo utrudniać życie, zdecydowanie warto znaleźć jej przyczynę. 

Ból stawów łokciowych – przyczyny 

Ból stawu łokciowego często wiąże się z urazami, np. złamaniem łokcia lub wyrostka łokciowego, a także zwichnięciem lub skręceniem. Dochodzi do nich zwykle na skutek kontuzji, wypadków oraz upadków. Można także wymienić inne przyczyny bólu stawów łokciowych, takie jak: 

  • łokieć golfisty, 
  • łokieć tenisisty, 
  • zespół rowka nerwu łokciowego, 
  • zapalenie kaletki łokciowej, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • zespół kanału Guyona, 
  • borelioza, 
  • toczeń, 
  • podagra, 
  • zapalenie szpiku kostnego i kości, 
  • nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa lub jego odcinka szyjnego. 

 

Czym jest łokieć golfisty?

Bolące stawy łokciowe a łokieć golfisty 

Ból stawu łokciowego przy zginaniu może oznaczać łokieć golfisty. Jego charakterystycznym symptomem jest ból po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, przy czym ruchomość nie jest ograniczona. Objaw nasila się w trakcie wykonywania rzutów. Może być zarówno łagodny, jak i bardzo dotkliwy. Łokieć golfisty często wymaga rehabilitacji, choć na początku istnieje możliwość stosowania środków przeciwbólowych oraz okładów z lodu. 

 

Bolące stawy łokciowe a łokieć tenisisty 

Łokieć tenisisty, czyli entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, to kolejna przypadłość, której objawem może być ból stawu łokciowego przy prostowaniu. Do jego pojawienia się często dochodzi w wyniku wielogodzinnej pracy przy komputerze czy długotrwałego skręcania mebli. Ból wówczas pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, czasem promieniuje też do nadgarstka oraz przedramienia 

Dolegliwość jest odczuwana przy przenoszeniu, podnoszeniu, jak również chwytaniu. Czasem utrudnia nawet zwykłe podnoszenie kubka. Na początku można bolące miejsce ochładzać okładami z lodu oraz przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Później dobrze jest podjąć współpracę z fizjoterapeutą, zdecydować się na masaże oraz kinesiotaping. 

kobieta odwrócona plecami ma naklejone kolorowe plastry na górze pleców

Ból w stawie łokciowym a zespół rowka nerwu łokciowego 

Głównym objawem zespołu rowka nerwu łokciowego jest ból przyśrodkowej okolicy stawu łokciowego nasilający się podczas wykonywania ruchów oraz w nocy. To choroba, która pojawia się w wyniku ucisku nerwów. W jej przebiegu można zauważyć drętwienie oraz mrowienie czwartego (serdecznego) i piątego (małego) palca u dłoni, zazwyczaj w dominującej ręce.  

Z czasem schorzenie może doprowadzić do zaburzeń ruchomości palców i nadgarstka. W zaawansowanym stadium przyczynia się nawet do zaniku mięśni. Jak wyleczyć tę chorobę? Przede wszystkim stosuje się w tym celu leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważne też, aby zmienić swoje przyzwyczajenia ruchowe. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne. 

stawy w 3D

Bolące stawy łokciowe a zapalenie kaletki łokciowej 

Kaletka to zlokalizowana z tylnej strony łokcia przestrzeń, w której znajduje się niewielka ilość płynu maziowego. Zapalenie kaletki objawia się przede wszystkim poprzez zaczerwienienie i obrzęk tylnego fragmentu łokcia. Czasem obserwuje się również gorączkę i ból. Zdarza się, że w wyniku choroby formuje się miękka „kulka”, której rozmiar porównywalny jest z małą piłeczką. W leczeniu przydatne mogą być zabiegi fizjoterapeutyczne. Można też korzystać z metod domowych, takich jak przykładanie kompresu z octu jabłkowego czy też masaż olejkiem miętowym. 

Ból stawów łokciowych i kolanowych a reumatoidalne zapalenie stawów 

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która dopada nas wtedy, gdy organizm omyłkowo atakuje zdrowe tkanki. Wiążą się z tym bóle oraz obrzęki stawów, a także ich zaczerwienienie i ocieplenie. Co więcej, stawy stają się bardziej sztywne. Ważne jest to, że bóle pojawiają się w stawach po obu stronach ciała. Na początku obejmują stopy i dłonie, a z czasem też łokcie oraz kolana. Czasem stanem zapalnym zostaje objęty także kręgosłup szyjny. Choroba rozwija się zaledwie w ciągu kilku tygodni. Jeśli RZS nie jest jeszcze zaawansowane, lekarze podejmują terapię, która ma na celu jego remisję. Dzięki temu można zapobiec postępującej destrukcji stawów. 

Ból stawu łokciowego a zespół kanału Guyona 

Zespół kanału Guyona (zespół kanału nadgarstka nerwu łokciowego) to choroba, która powstaje w wyniku ucisku nerwu łokciowego. Oprócz bólu stawu łokciowego pojawiają się tutaj takie objawy jak ból palców, ograniczona ruchomość palców i stawu nadgarstkowego, a czasem nawet zanik mięśni. Występują również problemy związane ze sprawnością ręki. Zalecane jest w tym przypadku wdrożenie farmakoterapii oraz rehabilitacji, której efekty powinny pomóc już w ciągu 1-1,5 miesiąca. Niekiedy konieczny jest jednak zabieg chirurgiczny ręki. Choroba atakuje najczęściej sportowców oraz mężczyzn w średnim wieku. 

 

Bibliografia: 

  1. Cutts P., Gangoo S., Modi N., Pasapulab C., Tennis elbow: A clinical review article, Journal of Orthopaedics 2020, 17, s. 203-207. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431092/ [dostęp 20.08.23]. 
  3. Javed M., Mustafa S., Boyle S., Scott F., Elbow pain: a guide to assessment and management in primary care, British Journal of General Practice 2015, 65(640), s. 610-612. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.