4 min.
Ból stawu łokciowego – przyczyny. Czy dolegliwość można wyleczyć domowymi sposobami?

Fot. Stasique / stock.adobe.com
Ból w łokciach może pojawić się z wielu przyczyn, mieć różny charakter i nasilenie. Kiedy ból w łokciu nie jest poprzedzony bezpośrednim urazem stawu, może być objawem entezopatii, neuropatii czy wszelkich zmian zwyrodnieniowych.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Ból łokcia przy podnoszeniu, zginaniu, a nawet w spoczynku może utrudniać codzienne funkcjonowanie, odpoczynek, pracę zawodową czy hobby. Leczenie domowymi sposobami bólu stawów łokciowych to tymczasowe rozwiązanie łagodzące dolegliwości i inne objawy, niemniej jednak warto znać kilka sztuczek poprawiających samopoczucie i komfort oczekiwania w kolejce do lekarza i specjalistycznej diagnostyki.
Ból w stawie łokciowym
Ból kości w łokciu i okolicznych tkanek miękkich to powszechny objaw i problem zdrowotny, zgłaszany przez pacjentów w poradni ortopedycznej. Dolegliwości mogą mieć różny charakter, np. miejscowy czy promieniujący do ręki czy od barku w kierunku łokcia. Bóle mogą też pojawić się niespodziewanie lub tylko w konkretnych pozycjach, np. ból w łokciu przy zginaniu lub prostowaniu, a także obciążać jedną powierzchnię stawu, np. ból łokcia od wewnętrznej strony. Informacje na temat rodzaju i miejsca dolegliwości stanowią cenną wskazówkę do rozpoznania przyczyny bólu łokcia i podjęcia ukierunkowanego leczenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ból łokcia – przyczyny
Prawidłowo przeprowadzony wywiad lekarski z pacjentem oraz badania przedmiotowe pozwalają ustalić przyczynę bólu w stawach łokciowych. Do najczęściej występujących przyczyn bólu w łokciu i jego okolic zaliczają się m.in.: zaburzenia stawowe dotyczące zmian strukturalnych elementów stawu, choroby tkanek okołostawowych, a także dysfunkcje na poziomie kręgosłupa szyjnego i obręczy barkowej promieniujące wzdłuż kończyny górnej.
Ból w łokciu – przyczyny na tle zaburzeń stawowych
Zaburzenia pracy i przerwanie ciągłości struktur stawowych, np. kości, chrząstek i więzadeł, to najczęściej spotykane przyczyny bólu łokcia. Objawy na poziomie stawu łokciowego wywołane są zazwyczaj na skutek urazów i zmian pourazowych, jak złamania wyrostka łokciowego i kości łokciowej lub promieniowej w bliższym odcinku; ponadto zwichnięcia i stłuczenia. Ból łokcia po uderzeniu czy upadku na wyprostowaną rękę w stawie łokciowym zazwyczaj pojawia się w towarzystwie obrzęku, bólu kości łokcia przy dotyku, krwiaków, podwyższonej temperatury miejscowej i ograniczenia ruchomości ręki. Ból łokcia przy opieraniu się czy prostowaniu łokcia może świadczyć również o zmianach zwyrodnieniowych w obrębie chrząstek i kości łokcia. Postępująca chondromalacja i powolne niszczenie chrząstek stawowych prowadzą do wycierania się własnych włókien, zmniejszenia szczeliny stawowej i odsłonięcia powierzchni kostnych, których tarcie w trakcie obciążenia i pracy wywołuje ból i ograniczenia ruchomości. Z kolei ból łokcia po siłowni może świadczyć o przeciążeniu wysiłkowym i mikrourazach lub nadwyrężeniu struktur łokcia w wyniku nieprawidłowej metodyki ćwiczeń.
Zobacz także
Ból w łokciach – przyczyny na tle zaburzeń okołostawowych
Zaburzenia okołostawowe, jak zapalenie tkanek miękkich stawu, czyli mięśni, ścięgien i kaletek, wywołują szereg dolegliwości bólowych o miejscowym i promieniującym do ręki charakterze, np. entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej (tzw. łokieć tenisisty) wywołuje ból łokcia po zewnętrznej stronie w miejscu przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców, ból łokcia przy zaciskaniu pięści i zgięciu grzbietowym nadgarstka, a także jednoczesny ból łokcia i przedramienia. Z kolei entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (tzw. łokieć golfisty) wywołuje ból łokcia po wewnętrznej stronie. Oba schorzenia utrudniają pracę całej kończyny górnej. Ból łokcia bez urazu może być wywołany również neuropatią nerwu łokciowego na poziomie stawu łokciowego (tzw. zespół rowka nerwu łokciowego), gdzie dochodzi do ucisku włókien nerwowych i ograniczenia przepływu nerwowego na skutek wielu przyczyn.
Ból ręki w łokciu – przyczyny od kręgosłupa i obręczy barkowej
Wszelkie dysfunkcje rozwinięte na poziomie kręgosłupa szyjnego, np. zespoły korzeniowe, objawiają się bólem promieniującym w kierunku nadgarstka przez łokieć. Natomiast ból od barku do łokcia może być świadectwem aktywnych punktów spustowych w okolicy obręczy barkowej i łopatki.
Ból łokcia – leczenie domowe
Ból łokcia i promieniujące dolegliwości do dłoni w ostrej fazie wymagają unieruchomienia lub ograniczenia aktywności. W tym celu wykorzystuje się np. ortezy stabilizujące uszkodzone struktury, ograniczające postęp zniszczeń i łagodzące ból. Ból łokcia przy dotyku może ustąpić lub osłabnąć po zimnych okładach, masażach z lodem oraz masażach ze wcieraniem maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej. W dalszym etapie poleca się ćwiczenia ruchowe w wodzie, np. podczas kąpieli czy na pływalni dla odciążenia tkanek i przyspieszenia procesu regeneracji uszkodzonych struktur łokcia.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023