6 min.
Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę

Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę /fot. Pexels
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Co ma wspólnego wybudzanie się o stałej porze w nocy z naszym zdrowiem? Niewykluczone, że bardzo wiele. Zgodnie z chińską medycyną, w ten sposób wybrane narządy mogą dać nam znać o swojej „awarii”. Mówi o tym tzw. zegar narządów.
Spis treści
Czym jest zegar narządów?
Zegar narządów popularny jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. Odzwierciedla poziom energetyczny poszczególnych narządów w ciągu doby. Zegar narządów to nasz wewnętrzny, biologiczny rytm, który obrazuje przepływ energii Qi przez poszczególne narządy.
Energia ta powinna swobodnie przepływać przez nasze ciało. I rzeczywiście tak się dzieje, jeśli nie ma zaburzeń. Płynie swobodnie przez poszczególne narządy, które wykonują swoją pracę. Doba została „podzielona” na dwugodzinne okresy, w których każdy narząd wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie (maksimum energetyczne), a po 12 godzinach odpoczywa (minimum energetyczne).
Zegar ten, zwany także biologicznym, jest znany od wieków. Ale nie każdemu.
– Medycyna chińska na szersze tory dopiero w Polsce wchodzi. I zaczyna się o niej więcej mówić – zauważa Elżbieta Kasztelaniec, mikrobiolog, terapeutka medycyny chińskiej.
– Osób zajmujących się tą dyscypliną nie dziwi to, że wybudzanie się w każdą noc o stałej porze może stanowić sygnał płynący od naszego organizmu, że nie wszystkie nasze narządy pracują prawidłowo.
O jakich „awariach” mogą więc zawiadamiać pobudki?
– Jeśli wybudzamy się między 1 a 3 w nocy, to sugeruje, że mamy dolegliwości z wątrobą. A jeśli między 3 a 5, to sugeruje dolegliwości z płucami. Oczywiście wszystko wymaga diagnozy. Nie jest powiedziane, że jeśli wybudzimy się minutę po trzeciej, to znaczy, że od razu odzywają się płuca – mówi Elżbieta Kasztelaniec. – Trzeba dokładnie zbadać pacjenta. Wiele także zależy od objawów. Często nad ranem pojawia się kaszel, jeśli jesteśmy przeziębieni. Między 3 a 5 jest właśnie maksimum energetyczne płuc. I w tych godzinach może pojawiać się mocny kaszel z tytułu przeziębienia, ale także dotyczy to osób astmatycznych. Pytam konkretnie moich pacjentów, o jakich porach się wybudzają, lub świadomy pacjent po moich szkoleniach przychodzi i sam od razu mówi, o której godzinie ma systematyczną pobudkę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kłopoty z wątrobą? To może być stres!
Co ciekawe, wspomniana wcześniej wątroba może dawać nam się we znaki, kiedy jesteśmy zestresowani.
– Z pozycji medycyny klasycznej za stres odpowiada serce, ale w medycynie chińskiej przypisujemy to wątrobie. Tutaj możemy wymienić wiele wzorców patologii, np. zastój Qi wątroby, ogień wątroby, wznoszące się Yang wątroby czy niedobór krwi. W zależności od wzorca patologii doradzam zmianę diety, zioła, bańki, ćwiczenia oddechowe, akupunkturę, która udrażnia przepływ energetyczny. W zależności od tego, jakie zmiany chce wprowadzać pacjent, dobieram mu odpowiednią formę pomocy – tłumaczy Elżbieta Kasztelaniec.
– Zastój Qi to najczęściej występujący wzorzec patologii związany z wątrobą. W obecnych czasach jest duże tempo życia, towarzyszy nam pośpiech, perfekcja, ale także tłumione emocje i to może prowadzić do zastoju energii – zauważa.
Jak mówi Elżbieta Kasztelaniec, nocne pobudki pozwalają naprowadzić na odpowiedni trop, ale nie zastąpią diagnozy lekarskiej.
– Nigdy nie odrzucam metod konwencjonalnych, bo badania laboratoryjne są bardziej zrozumiałe dla pacjenta niż moje diagnozy i wtedy rozumie powagę swoich dolegliwości. Jeśli pacjent jest bardzo zestresowany, wysyłam go na akupunkturę, a czasem do psychologa, ale zawsze powinien być pod kontrolą lekarza. Te dwa systemy medyczne mogą ze sobą doskonale współpracować, a nie wykluczać się – podsumowuje.
Sprawdź swój zegar biologiczny!
Jakie narządy pracują na najwyższym poziomie w tych godzinach?
19:00-21:00 krążenie: Czas, gdy składniki odżywcze przenoszone są do każdej komórki. W tych godzinach powinniśmy dać sobie odpocząć psychicznie, jak i fizycznie, czytając książkę czy medytując.
21:00-23:00 układ hormonalny: Okres, kiedy regulowana jest homeostaza organizmu, a enzymy uwalniane. W tym czasie powinniśmy układać się do snu, pamiętając o wcześniejszym zasypianiu zimą, a późniejszym latem. Zarówno pobudka o tej porze, jak i problemy z zaśnięciem, mogą świadczyć o kłopotach z tarczycą – hormonami, metabolizmem, układem odpornościowym.
23:00-1:00 woreczek żółciowy: Woreczek odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, jednak z psychicznego punktu widzenia, ma on wpływ na naszą samoocenę i łatwość podejmowania decyzji. Pobudka w tym czasie może oznaczać, że masz kamienie żółciowe lub spożywasz zbyt wiele tłuszczów, z którymi twój organizm sobie nie radzi.
1:00-3:00 wątroba: Jest to czas, gdy ciało powinno znajdować się w głębokim śnie. Toksyny uwalniane są z organizmu, a krew jest całkowicie oczyszczana. Jeśli budzisz się w tym czasie, może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumioną w sobie złość, gniew, frustrację. Ten moment jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ unikanie snu w tych godzinach może prowadzić do zaburzeń regularności miesiączki. Pozostałe objawy nierównowagi to bóle głowy, anemia i chroniczne zmęczenie.
3:00-5:00 płuca: W tym czasie ciało powinno w dalszym ciągu znajdować się w fazie snu. Płuca emocjonalnie związane są ze smutkiem i żalem. Jeśli zmagamy się z którymkolwiek z tych uczuć, możemy doświadczyć przebudzenia w tych godzinach. Nierównowaga z płucami objawia się przez świszczący oddech, kaszel, astmę lub zbyt łatwe zachorowanie.
5.00-7.00 – jelito grube. Nagła pobudka między 5 a 7 może oznaczać problemy z jelitem grubym, które mogą prowadzić do zaparć, przyrostu masy ciała, a nawet przedwczesnego starzenia. Tutaj także receptą będzie zdrowa dieta i ruch. Ta pora dnia jest też odpowiedzialna za oczyszczenie emocjonalne. W tym przypadku kłopoty ze snem mogą być przejawem uczuciowej blokady.
Źródło: azjatyckamedycyna.pl
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść” – Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety

„Ważne jest, żeby wejść na oddział z pozytywem. Jak mama przychodzi szczęśliwa, to dziecko wtedy myśli: no dobra, choruję, ale widocznie nic strasznego się nie dzieje”

„Mogę śmiało powiedzieć, że mandale karmią duszę i ratują zdrowie” – mówi Mayra Wojciechowicz, która prowadzi warsztaty z układania mandali. Czym są mandale? Jak wygląda proces tworzenia?
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022