Przejdź do treści

Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę

Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę /fot. Pexels
Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

Co ma wspólnego wybudzanie się o stałej porze w nocy z naszym zdrowiem? Niewykluczone, że bardzo wiele. Zgodnie z chińską medycyną, w ten sposób wybrane narządy mogą dać nam znać o swojej „awarii”. Mówi o tym tzw. zegar narządów.

Czym jest zegar narządów?

Zegar narządów popularny jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. Odzwierciedla poziom energetyczny poszczególnych narządów w ciągu doby. Zegar narządów to nasz wewnętrzny, biologiczny rytm, który obrazuje przepływ energii Qi przez poszczególne narządy.

Energia ta powinna swobodnie przepływać przez nasze ciało. I rzeczywiście tak się dzieje, jeśli nie ma zaburzeń. Płynie swobodnie przez poszczególne narządy, które wykonują swoją pracę. Doba została „podzielona” na dwugodzinne okresy, w których każdy narząd wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie (maksimum energetyczne), a po 12 godzinach odpoczywa (minimum energetyczne).

Zegar ten, zwany także biologicznym, jest znany od wieków. Ale nie każdemu.

Medycyna chińska na szersze tory dopiero w Polsce wchodzi. I zaczyna się o niej więcej mówić – zauważa Elżbieta Kasztelaniec, mikrobiolog, terapeutka medycyny chińskiej.
Osób zajmujących się tą dyscypliną nie dziwi to, że wybudzanie się w każdą noc o stałej porze może stanowić sygnał płynący od naszego organizmu, że nie wszystkie nasze narządy pracują prawidłowo.

O jakich „awariach” mogą więc zawiadamiać pobudki?

Jeśli wybudzamy się między 1 a 3 w nocy, to sugeruje, że mamy dolegliwości z wątrobą. A jeśli między 3 a 5, to sugeruje dolegliwości z płucami. Oczywiście wszystko wymaga diagnozy. Nie jest powiedziane, że jeśli wybudzimy się minutę po trzeciej, to znaczy, że od razu odzywają się płuca – mówi Elżbieta Kasztelaniec. – Trzeba dokładnie zbadać pacjenta. Wiele także zależy od objawów. Często nad ranem pojawia się kaszel, jeśli jesteśmy przeziębieni. Między 3 a 5 jest właśnie maksimum energetyczne płuc. I w tych godzinach może pojawiać się mocny kaszel z tytułu przeziębienia, ale także dotyczy to osób astmatycznych. Pytam konkretnie moich pacjentów, o jakich porach się wybudzają, lub świadomy pacjent po moich szkoleniach przychodzi i sam od razu mówi, o której godzinie ma systematyczną pobudkę.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta ćwiczy

Kłopoty z wątrobą? To może być stres!

Co ciekawe, wspomniana wcześniej wątroba może dawać nam się we znaki, kiedy jesteśmy zestresowani.

Z pozycji medycyny klasycznej za stres odpowiada serce, ale w medycynie chińskiej przypisujemy to wątrobie. Tutaj możemy wymienić wiele wzorców patologii, np. zastój Qi wątroby, ogień wątroby, wznoszące się Yang wątroby czy niedobór krwi. W zależności od wzorca patologii doradzam zmianę diety, zioła, bańki, ćwiczenia oddechowe, akupunkturę, która udrażnia przepływ energetyczny. W zależności od tego, jakie zmiany chce wprowadzać pacjent, dobieram mu odpowiednią formę pomocy – tłumaczy Elżbieta Kasztelaniec.

Zastój Qi to najczęściej występujący wzorzec patologii związany z wątrobą. W obecnych czasach jest duże tempo życia, towarzyszy nam pośpiech, perfekcja, ale także tłumione emocje i to może prowadzić do zastoju energii – zauważa.

Jak mówi Elżbieta Kasztelaniec, nocne pobudki pozwalają naprowadzić na odpowiedni trop, ale nie zastąpią diagnozy lekarskiej.

– Nigdy nie odrzucam metod konwencjonalnych, bo badania laboratoryjne są bardziej zrozumiałe dla pacjenta niż moje diagnozy i wtedy rozumie powagę swoich dolegliwości. Jeśli pacjent jest bardzo zestresowany, wysyłam go na akupunkturę, a czasem do psychologa, ale zawsze powinien być pod kontrolą lekarza. Te dwa systemy medyczne mogą ze sobą doskonale współpracować, a nie wykluczać się – podsumowuje.

gettyimages.com

Sprawdź swój zegar biologiczny!

Jakie narządy pracują na najwyższym poziomie w tych godzinach?

19:00-21:00 krążenie: Czas, gdy składniki odżywcze przenoszone są do każdej komórki. W tych godzinach powinniśmy dać sobie odpocząć psychicznie, jak i fizycznie, czytając książkę czy medytując.

21:00-23:00 układ hormonalny: Okres, kiedy regulowana jest homeostaza organizmu, a enzymy uwalniane. W tym czasie powinniśmy układać się do snu, pamiętając o wcześniejszym zasypianiu zimą, a późniejszym latem. Zarówno pobudka o tej porze, jak i problemy z zaśnięciem, mogą świadczyć o kłopotach z tarczycą – hormonami, metabolizmem, układem odpornościowym.

23:00-1:00 woreczek żółciowy: Woreczek odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, jednak z psychicznego punktu widzenia, ma on wpływ na naszą samoocenę i łatwość podejmowania decyzji. Pobudka w tym czasie może oznaczać, że masz kamienie żółciowe lub spożywasz zbyt wiele tłuszczów, z którymi twój organizm sobie nie radzi.

1:00-3:00 wątroba: Jest to czas, gdy ciało powinno znajdować się w głębokim śnie. Toksyny uwalniane są z organizmu, a krew jest całkowicie oczyszczana. Jeśli budzisz się w tym czasie, może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumioną w sobie złość, gniew, frustrację. Ten moment jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ unikanie snu w tych godzinach może prowadzić do zaburzeń regularności miesiączki. Pozostałe objawy nierównowagi to bóle głowy, anemia i chroniczne zmęczenie.

3:00-5:00 płuca: W tym czasie ciało powinno w dalszym ciągu znajdować się w fazie snu. Płuca emocjonalnie związane są ze smutkiem i żalem. Jeśli zmagamy się z którymkolwiek z tych uczuć, możemy doświadczyć przebudzenia w tych godzinach. Nierównowaga z płucami objawia się przez świszczący oddech, kaszel, astmę lub zbyt łatwe zachorowanie.

5.00-7.00 – jelito grube. Nagła pobudka między 5 a 7 może oznaczać problemy z jelitem grubym, które mogą prowadzić do zaparć, przyrostu masy ciała, a nawet przedwczesnego starzenia. Tutaj także receptą będzie zdrowa dieta i ruch. Ta pora dnia jest też odpowiedzialna za oczyszczenie emocjonalne. W tym przypadku kłopoty ze snem mogą być przejawem uczuciowej blokady.


Źródło: azjatyckamedycyna.pl

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

Medytacja - czas na słuchanie siebie / unsplash

Czas na słuchanie siebie. „Nie musimy być zaawansowanymi medytującymi, aby czerpać korzyści z medytacji”

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia / pexels

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia, z czego może wynikać wzrost zapadalności na choroby psychiczne

Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

Dziecko siedzi na podłodze

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

Barbara Filipczyńska /fot. archiwum prywatne

„Kiedy dusza ustala kierunek działania, a umysł je realizuje, zaczynamy żyć tak, jak chcemy”. Czym jest Soul Coaching® mówi Barbara Filipczyńska

„Nie idziemy do lasu zwiedzać, tylko wziąć w nim udział”. O wielkiej mocy lasoterapii mówi psychiatra i ekoterapeutka Katarzyna Simonienko

Kobieta

Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem”

„3 minuty śmiechu odpowiadają 15 minutom joggingu. Kiedy się śmiejemy, pracuje 240 naszych mięśni” – mówi Henryka Radziejowska-Semków, specjalistka nauki o śmiechu

„Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z jej objawów” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz

Somatyzacja – zaburzenia somatyzacyjne, objawy, gdzie otrzymać skuteczną pomoc

„Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn

"Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić". Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

„Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić”. Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

Aleksytymia - czym jest? / pexels

Masz trudność z nazywaniem i identyfikowaniem emocji? Jak 10 proc. populacji, możesz być aleksytymikiem

Paulina Danielak / archiwum prywatne

Paulina Danielak: Kobiety często nie mają dostępu do złości. Pojawia się płacz, bo nikt nie uczył ich wcześniej, jak wyrażać złość

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

„Moje wspomnienia są dlatego tak pozytywnie ukrwione, bo tam była miłość”. Bogdan Frymorgen o życiu z ojcem i jego chorobą afektywną dwubiegunową

„Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka

„Już 3000 lat temu wiadomo było, że ciepłe zupy mają leczniczą moc. Jedną z nich nazywa się żydowską penicyliną”. O dietoterapii zupami mówi Anna Stoitsi-Nieprzecka

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×