Przejdź do treści

Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę

Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę /fot. Pexels
Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę /fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co ma wspólnego wybudzanie się o stałej porze w nocy z naszym zdrowiem? Niewykluczone, że bardzo wiele. Zgodnie z chińską medycyną, w ten sposób wybrane narządy mogą dać nam znać o swojej „awarii”. Mówi o tym tzw. zegar narządów.

Czym jest zegar narządów?

Zegar narządów popularny jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. Odzwierciedla poziom energetyczny poszczególnych narządów w ciągu doby. Zegar narządów to nasz wewnętrzny, biologiczny rytm, który obrazuje przepływ energii Qi przez poszczególne narządy.

Energia ta powinna swobodnie przepływać przez nasze ciało. I rzeczywiście tak się dzieje, jeśli nie ma zaburzeń. Płynie swobodnie przez poszczególne narządy, które wykonują swoją pracę. Doba została „podzielona” na dwugodzinne okresy, w których każdy narząd wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie (maksimum energetyczne), a po 12 godzinach odpoczywa (minimum energetyczne).

Zegar ten, zwany także biologicznym, jest znany od wieków. Ale nie każdemu.

Medycyna chińska na szersze tory dopiero w Polsce wchodzi. I zaczyna się o niej więcej mówić – zauważa Elżbieta Kasztelaniec, mikrobiolog, terapeutka medycyny chińskiej.
Osób zajmujących się tą dyscypliną nie dziwi to, że wybudzanie się w każdą noc o stałej porze może stanowić sygnał płynący od naszego organizmu, że nie wszystkie nasze narządy pracują prawidłowo.

O jakich „awariach” mogą więc zawiadamiać pobudki?

Jeśli wybudzamy się między 1 a 3 w nocy, to sugeruje, że mamy dolegliwości z wątrobą. A jeśli między 3 a 5, to sugeruje dolegliwości z płucami. Oczywiście wszystko wymaga diagnozy. Nie jest powiedziane, że jeśli wybudzimy się minutę po trzeciej, to znaczy, że od razu odzywają się płuca – mówi Elżbieta Kasztelaniec. – Trzeba dokładnie zbadać pacjenta. Wiele także zależy od objawów. Często nad ranem pojawia się kaszel, jeśli jesteśmy przeziębieni. Między 3 a 5 jest właśnie maksimum energetyczne płuc. I w tych godzinach może pojawiać się mocny kaszel z tytułu przeziębienia, ale także dotyczy to osób astmatycznych. Pytam konkretnie moich pacjentów, o jakich porach się wybudzają, lub świadomy pacjent po moich szkoleniach przychodzi i sam od razu mówi, o której godzinie ma systematyczną pobudkę.

Kobieta ćwiczy

Kłopoty z wątrobą? To może być stres!

Co ciekawe, wspomniana wcześniej wątroba może dawać nam się we znaki, kiedy jesteśmy zestresowani.

Z pozycji medycyny klasycznej za stres odpowiada serce, ale w medycynie chińskiej przypisujemy to wątrobie. Tutaj możemy wymienić wiele wzorców patologii, np. zastój Qi wątroby, ogień wątroby, wznoszące się Yang wątroby czy niedobór krwi. W zależności od wzorca patologii doradzam zmianę diety, zioła, bańki, ćwiczenia oddechowe, akupunkturę, która udrażnia przepływ energetyczny. W zależności od tego, jakie zmiany chce wprowadzać pacjent, dobieram mu odpowiednią formę pomocy – tłumaczy Elżbieta Kasztelaniec.

Zastój Qi to najczęściej występujący wzorzec patologii związany z wątrobą. W obecnych czasach jest duże tempo życia, towarzyszy nam pośpiech, perfekcja, ale także tłumione emocje i to może prowadzić do zastoju energii – zauważa.

Jak mówi Elżbieta Kasztelaniec, nocne pobudki pozwalają naprowadzić na odpowiedni trop, ale nie zastąpią diagnozy lekarskiej.

– Nigdy nie odrzucam metod konwencjonalnych, bo badania laboratoryjne są bardziej zrozumiałe dla pacjenta niż moje diagnozy i wtedy rozumie powagę swoich dolegliwości. Jeśli pacjent jest bardzo zestresowany, wysyłam go na akupunkturę, a czasem do psychologa, ale zawsze powinien być pod kontrolą lekarza. Te dwa systemy medyczne mogą ze sobą doskonale współpracować, a nie wykluczać się – podsumowuje.

gettyimages.com

Sprawdź swój zegar biologiczny!

Jakie narządy pracują na najwyższym poziomie w tych godzinach?

19:00-21:00 krążenie: Czas, gdy składniki odżywcze przenoszone są do każdej komórki. W tych godzinach powinniśmy dać sobie odpocząć psychicznie, jak i fizycznie, czytając książkę czy medytując.

21:00-23:00 układ hormonalny: Okres, kiedy regulowana jest homeostaza organizmu, a enzymy uwalniane. W tym czasie powinniśmy układać się do snu, pamiętając o wcześniejszym zasypianiu zimą, a późniejszym latem. Zarówno pobudka o tej porze, jak i problemy z zaśnięciem, mogą świadczyć o kłopotach z tarczycą – hormonami, metabolizmem, układem odpornościowym.

23:00-1:00 woreczek żółciowy: Woreczek odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, jednak z psychicznego punktu widzenia, ma on wpływ na naszą samoocenę i łatwość podejmowania decyzji. Pobudka w tym czasie może oznaczać, że masz kamienie żółciowe lub spożywasz zbyt wiele tłuszczów, z którymi twój organizm sobie nie radzi.

1:00-3:00 wątroba: Jest to czas, gdy ciało powinno znajdować się w głębokim śnie. Toksyny uwalniane są z organizmu, a krew jest całkowicie oczyszczana. Jeśli budzisz się w tym czasie, może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumioną w sobie złość, gniew, frustrację. Ten moment jest szczególnie ważny dla kobiet, ponieważ unikanie snu w tych godzinach może prowadzić do zaburzeń regularności miesiączki. Pozostałe objawy nierównowagi to bóle głowy, anemia i chroniczne zmęczenie.

3:00-5:00 płuca: W tym czasie ciało powinno w dalszym ciągu znajdować się w fazie snu. Płuca emocjonalnie związane są ze smutkiem i żalem. Jeśli zmagamy się z którymkolwiek z tych uczuć, możemy doświadczyć przebudzenia w tych godzinach. Nierównowaga z płucami objawia się przez świszczący oddech, kaszel, astmę lub zbyt łatwe zachorowanie.

5.00-7.00 – jelito grube. Nagła pobudka między 5 a 7 może oznaczać problemy z jelitem grubym, które mogą prowadzić do zaparć, przyrostu masy ciała, a nawet przedwczesnego starzenia. Tutaj także receptą będzie zdrowa dieta i ruch. Ta pora dnia jest też odpowiedzialna za oczyszczenie emocjonalne. W tym przypadku kłopoty ze snem mogą być przejawem uczuciowej blokady.


Źródło: azjatyckamedycyna.pl

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: