Przejdź do treści

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców

Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock
Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na alzheimera, jego wczesna diagnoza ma wpływ na spowolnienie rozwoju choroby. Pomóc w tym może nowe odkrycie naukowców z Imperial College w Londynie. Badanie wykazało, że chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu.

Choroba Alzheimera

Szacuje się, że na chorobę Alzheimera na świecie choruje od 15 do 21 milionów ludzi. W Polsce liczba ta przekroczyła już 350 tysięcy. Alzheimer najczęściej występuje u osób powyżej 65. roku życia, ale nie tylko. Coraz częściej bowiem dotyka ludzi młodych. Rozpoznanie medyczne jest początkiem długiej i trudnej choroby, która trwa na ogół od 2 do 20 lat.

Choroba objawia się narastającym otępieniem umysłowym. Chory zaczyna zapominać podstawowe rzeczy związane z pracą zawodową czy czynnościami dnia codziennego, zapomina słowa, imiona, gubi się w znanych mu miejscach. Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie, nie panuje nad czynnościami fizjologicznymi.

Obecnie nie ma żadnych badań laboratoryjnych, które umożliwiałyby wykrycie Alzheimera. Lekarze opierają się głównie na testach kognitywnych czy analizie płynu rdzeniowo-mózgowego. Te metody mają jednak swoje ograniczenia.

Poprawić diagnostykę alzheimera może odkrycie naukowców z Imperial College w Londynie. Nowe badanie wykazało, że chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu.

Pojedynczy skan mózgu

Badacze wykorzystali dane MRI (rezonansu magnetycznego), by podzielić mózg na 100 różnych części. Kolejnym krokiem było sprawdzenie za pomocą sztucznej inteligencji obrazów mózgu setek pacjentów z alzheimerem i innymi zaburzeniami neurologicznymi. Dla porównania przeanalizowano też wyniki całkowicie zdrowych osób.

Naukowcy wyjaśniają, że nowoczesna technologia wyszukuje anomalie w ponad stu obszarach mózgu i analizuje ich cechy (rozmiar, tekstura). Wcześniej algorytm ten wykorzystywano tylko w diagnozowaniu guzów nowotworowych, gdzie pomagał on m.in. sprawdzić prawdopodobieństwo postępu choroby u kobiet z rakiem jajnika.

Zdaniem badaczy, dokładność metody wykrywania choroby Alzheimera wynosi 98 proc. Algorytm, oprócz postawienia diagnozy, jest też w stanie odróżnić dokładne stadium choroby.

 „Obecnie żadne inne powszechnie dostępne metody nie są w stanie przewidzieć choroby Alzheimera z takim poziomem dokładności. Nasze badania są ważnym krokiem naprzód. Wielu pacjentów, którzy zgłaszają się z podejrzeniem choroby Alzheimera, ma również inne schorzenia neurologiczne, ale nawet w tej grupie nasz system potrafił odróżnić pacjentów z chorobą Alzheimera od tych, którzy jej nie mieli” –  wyjaśnił prof. Eric Aboagye z Imperial Department of Surgery and Cancer, jeden z prowadzących badania.

Technologia zauważyła zmiany w obszarach mózgu, których nie łączono wcześniej z chorobą Alzheimera. Odkryto je m.in. w móżdżku (część mózgu, która koordynuje i reguluje aktywność fizyczną) i międzymózgowiu brzusznym (związanym ze zmysłami, wzrokiem i słuchem). Według naukowców, otwiera to potencjalne nowe możliwości badań w tych obszarach i ich powiązaniach z chorobą Alzheimera.

„Chociaż neuroradiolodzy już interpretują skany MRI, aby pomóc w diagnozowaniu choroby Alzheimera, istnieją zmiany, które nie są widoczne nawet dla specjalistów. Korzystanie z algorytmu zdolnego do wskazywania subtelnych cech strukturalnych mózgu dotkniętego chorobą Alzheimera może naprawdę zwiększyć liczbę informacji, które możemy uzyskać dzięki standardowym technikom obrazowania” – wyjaśnia Paresh Malhotra, jeden z autorów badania.

 

źródło: https://www.imperial.ac.uk/news/237494/single-brain-scan-diagnose-alzheimers-disease/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.