Przejdź do treści

Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna
Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dziewczyna z kotem
Czy ozonowanie zabija koronawirusa? Ekspert wyjaśnia
Wegańskie foie gras. Wielkanoc pod znakiem roślinnych potraw
Kobieta z dziećmi na kanapie - koronawirus
Dlaczego dzieciom tak bardzo brakuje teraz placów zabaw? Wyjaśnia fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny
Imbir / rawpixel
Co jeść, by naczynia krwionośne i serce były w dobrym stanie?
Kobieta z niemowlęciem
Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia opisuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez 12 miesięcy, mimo 2-4 stosunków seksualnych w tygodniu bez stosowania antykoncepcji. Coraz więcej par ma z nią problem. W staraniach o ciążę może pomóc osteopatia. – My, jako osteopaci, mamy swój udział w określonych warunkach. Najlepiej byłoby prowadzić pacjentkę w multidyscyplinarnym zespole, jakim jest: ginekolog, endokrynolog, osteopata i dietetyk – pisze D.O. Ewelina Tyszko Bury. Od czego zacząć?

Aspekt ginekologiczny

Jak wyjaśnia D.O. Ewelina Tyszko-Bury z kliniki Renort – Słuchając ciała, na samym początku, gdy pacjentka zgłasza się do osteopaty, specjalista bierze pod uwagę jej wiek w związku ze zgłaszanym problemem.

– Pacjentki poniżej 35. roku życia bez obciążeń w wywiadzie powinny udać się na konsultacje do ginekologa po roku bezskutecznego starania o ciążę. Powyżej 35. roku życia – po 6-ciu miesiącach, natomiast po 40. roku życia należy bezpośrednio po podjęciu decyzji o dziecku współpracować z lekarzem ginekologiem pod kątem diagnostycznym.

Diagnostyka u par bezskutecznie starających się o dzieci powinna obejmować zarówno kobietę, jak i mężczyznę. U kobiet podstawowy jest cykl, jego regularność, owulacja – czyli oceniamy funkcje jajników, należy sprawdzić drożność jajowodów i anatomię macicy. Jeśli krwawienia miesiączkowe są nieregularne, należy pomyśleć nad oznaczeniem stężenia hormonów.

Mężczyzna powinien poddać się badaniu pod kątem jakości nasienia – coraz więcej młodych mężczyzn ma problemy z nieprawidłowymi parametrami nasienia. Dzisiejsze czasy wcale nie wspomagają zdrowia mężczyzn. Telefony noszone w kieszeniach, duża ilość stresu i praktycznie bezruch – bo samochodem w pozycji siedzącej do pracy…, pracy siedzącej i potem znów auto i w korku do domu… na ruch zostaje niewiele lub chęci. W tak zwanym międzyczasie szybko należy coś przekąsić, więc i jakość jedzenia nie ta… – wyjaśnia osteopatka.

Ewelina Tyszko-Bury

Specjalistka dodaje, że jeżeli występują problemy z regularnością cyklu i owulacją, bierze pod uwagę czynniki hormonalne.

– Od razu przychodzi na myśl oś podwzgórze-przysadka-jajnik. Warto więc wziąć pod uwagę oznaczenie stężenia gonadotropin, AMH, TSH i prolaktyny. Bardzo często problemy z regularności cyklu wynikają z nadmiernego stresu (kortyzol), nadmiernego wysiłku fizycznego czy też zaburzeń odżywiania.

Jak się w tym wszystkim ma odnaleźć osteopatia? Jeżeli problemem jest oś hormonalna, należy sprawdzić co dzieje się ze spojeniem klinowo-podstawnym. Kość klinowa tworzy miejsce zwane siodłem tureckim, w którym spoczywa przysadka mózgowa. Za pomocą technik cranio-sacralnych można wpływać na poszczególne kości i szwy, a tym samym na ukrwienie/dożywienie narządów mózgowia. Tym samym mamy wpływ na oś podwzgórze-przysadka.

Jeśli śledzimy układ podwzgórze-przysadka-jajnik to na pewno warto zastanowić się, co dzieje się z jajnikiem. Tętnica jajnikowa odchodzi od aorty w okolicy kręgu L2. Zaburzenia w tej okolicy mogą powodować problemy z prawidłowym ukrwieniem, czyli dożywieniem tego narządu. Tętnica jajnikowa tworzy anastomozy (połączenia) z tętnicą maciczną, która odchodzi od tętnicy biodrowej wspólnej.

Dlatego nierozerwalnie należy także zwrócić uwagę na wyżej wymienione struktury. Biorąc pod uwagę aparat wieszadłowy jajnik,a należy skupić się na więzadle wieszadłowym jajnika… i tu też wędrujemy powięziowo do poziomu odcinka lędźwiowego – tłumaczy ekspertka.

I wyjaśnia, że samo doprowadzenie krwi przez tętnice jest bardzo ważnym aspektem, ale nie możemy zapomnieć o tym, że ta krew musi też dobrze odpływać. Aby krew żylna dobrze odpływała, powinny być znormalizowane ciśnienia między klatką piersiową, jamą brzucha, a miednicą.

– Tu stanowczo zwracamy uwagę na funkcję przepony… powiem więcej, w zasadzie na funkcję wszystkich przepon ciała (mówię o tym na kursach baaardzo dużo). Kiedy już nie mamy nadmiernego ciśnienia tu i ówdzie, trzeba skupić się na aspekcie naczyniowym. I tu pod lupę bierzemy żyły gonadalne, czyli w tym przypadku żyłę jajnikową, zwłaszcza żyłę jajnikową lewą.

Dlaczego? Dlatego, że wpada ona do żyły nerkowej ze strony lewej, natomiast żyła jajnikowa prawa oddaje krew do żyły głównej dolnej (o tym też często mówię). Aby krew unaczyniająca macicę dobrze odpływała, należy „pochylić się terapeutycznie” nad więzadłem szerokim i uwolnić wszystkie jego restrykcje. Dlaczego?… zerknijcie w anatomię – dodaje d. o. Ewelina Tyszko-Bury.

Czynniki hormonalne

Na prawidłowe funkcjonowanie naszego cyklu rozrodczego będzie wpływał też odpowiedni poziom hormonów tarczycy.

– Dobre funkcjonowanie narządów jest uzależnione od ich unaczynienia, czyli odżywienia. Tarczyca zaopatrywana jest z 3 tętnic. Tętnicy tarczowej dolnej odchodzącej od aorty, tętnicy tarczowej środkowej- odchodzącej od tętnicy podobojczykowej oraz tętnicy tarczowej górnej – odchodzącej od tętnicy szyjnej wspólnej. Natomiast żylnie krew odpływa do żyły szyjnej wewnętrznej z 3-ech żył: żyły tarczowej górnej, środkowej i dolnej.

Pracując nad ukrwieniem, dbamy o prawidłową pracę narządu, jakim jest tarczyca. Nie możemy też zapominać o połączeniach powięziowych z kością gnykową, chrząstką pierścieniowatą, mostkiem, osierdziem, przeponą… w terapii należy wziąć pod uwagę wszystkie te struktury – dodaje ekspertka.

Nadmierny stres

W swoim wpisie osteopatka dodaje, że zaburzenia w regularności cyklu mogą być także spowodowane nadmiernym stresem.

– Nadmierny stres = podwyższony poziom hormonów kory nadnerczy (kortyzol). W reakcji na stres aktywowane są między innymi systemy biologiczne takie jak: układ współczulno-nadnerczowy i układ podwzgórze-przysadka-nadnercza (czyli sami widzicie, że jest to droga, która potrzebna jest nam do prawidłowego działania cyklu).

Układ współczulno-nadnerczowy odpowiada za szybką reakcję na bodziec, natomiast układ podwzgórze-przysadka-nadnercza aktywuje się później. Jeśli jednak kobieta narażona jest na przewlekły stres, układ ten pobudzany jest permanentnie. Ponadto taki stan będzie hamował układ podwzgórze- przysadka-tarczyca co oznacza, że będzie zmniejszał wydzielanie TSH i fT3 oraz fT4 (hormony tarczycy)- jako mechanizm zapobiegający wyczerpaniu energetycznemu… – wyjaśnia osteopatka.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój komfort psychiczny i wspomagać się terapiami, które będą regulowały i niwelowały poziom stresu.

– Warto pomyśleć w takim przypadku o terapii cranio-sacralnej. Można połączyć to z pracą nad emocjami uwięzionymi w ciele poprzez TRE, czyli Trauma Releasing Exercises (bo ciało zawsze pamięta i będzie kumulowało napięcie spowodowane sytuacjami stresowymi) czy na przykład warsztaty pracy z ciałem w koncepcji Aleksanda Lowena (jest mnóstwo rozwiązań, jak pracować z emocjami w ciele – to były tylko przykłady, każdy musi znaleźć swoją drogę) – dodaje specjalistka.

Osteopatka tłumaczy, że problem niepłodności ma wiele czynników. Do zaburzeń cyklu może również przyczyniać się zła dieta (spożywanie produktów prozapalnych) i nadmierna ilość wysiłku fizycznego.

– Dieta będzie miała zdecydowanie negatywny wpływ na płodność. Myśląc pod kątem diety, należy pamiętać też, że tkanka tłuszczowa (nie nadmierna, bo otyłość również ma negatywny wpływ na płodność) jest bardzo ważna, gdyż jest wysoce aktywna metabolicznie i endokrynologicznie.

Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, produkują wiele białek regulujących inne układy organizmu. Komórki te zawierają szlaki enzymatyczne aktywujące hormony sterydowe, a takim jest przykładowo estrogen.

Dbajcie więc o siebie i patrzcie na problem wieloczynnikowo! – kończy swój wpis specjalistka.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cholestaza w ciąży / istock

Swędzenie w ciąży nie zawsze jest zwykłym objawem rozciągania się skóry. To może być cholestaza ciążowa

Kobieta w ciąży / Unsplash

Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz

Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej

„Ważne jest, by nie zaprzeczać, że poronienie miało miejsce, ale iść dalej” – mówi terapeutka i psychiatra

„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu

Kobieta w ciąży

Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych. „Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest”

Luteina podczas ciąży - jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Luteina podczas ciąży – jak i kiedy stosować oraz jakie ma działanie?

Odczyn Coombsa - czym jest i jak interpretować wyniki?

Odczyn Coombsa – czym jest i jak interpretować wyniki?

Połóg - odchody połogowe / istock

Odchody połogowe. Położna Kasia wyjaśnia, czym są i jak powinna wyglądać higiena po porodzie

"Kazano mi wybierać: albo sekcja zwłok, albo wydanie ciała do pogrzebu"

„Nie, nie, na sali porodowej martwych dzieci się nie rodzi”

Tycie w ciąży - ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

Tycie w ciąży – ile to zdrowo, ile zbyt dużo?

usg ciążowe

Drugi trymestr ciąży – czego powinnaś się spodziewać?

kobieta w ciąży

Ciąża a koronawirus. Co powinnaś wiedzieć?

Objawy poronienia – późnego i wczesnego

Poronienie wczesne i późne – objawy

Poronienie. Co dzieje się w psychice kobiety, która straciła nienarodzone dziecko? Odpowiada psycholog Anna Bajkowska

Dr Wojciech Falęcki

Odporność kobiet w ciąży. Dr Wojciech Falęcki o tym, jak powinno się o nią zadbać

kobieta w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

,,Pierwsze chwile z noworodkiem” autorstwa położnej Izabeli Dembińskiej to spojrzenie na świat nowonarodzonego człowieka z jego perspektywy. Premiera książki już 11 marca 2020 r.!

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik

Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

badanie krwii, test, ciążą

Test ciążowy z krwi – kiedy go zrobić i jak interpretować wynik?

Endometrioza a niepłodność. Dr Michał Strus: „To jeden z największych problemów współczesnej ginekologii”

Dieta a płodność / freepik.com

Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.