Przejdź do treści

Co ma wspólnego osteopatia ze staraniami o ciążę? Osteopatka Ewelina Tyszko-Bury wyjaśnia

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna
Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
badanie krwii, test, ciążą
Test ciążowy z krwi – kiedy go zrobić i jak interpretować wynik?
Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach
Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze
Kobieta pijąca wino
Wino i jego wpływ na serce. Dietetyk dr Michał Czapla wyjaśnia, jak alkohol działa na nasz organizm
rodzina przy stole, dieta wegetariańska,
Wege-dzieci. Czy dieta roślinna jest dieta dobra, czy zła dla najmłodszych?
kobieta w laboratorium
Terapia CAR-T to nowa metoda leczenia raka. Uratowała życie pierwszej Polce chorej na chłoniaka

Światowa Organizacja Zdrowia opisuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez 12 miesięcy, mimo 2-4 stosunków seksualnych w tygodniu bez stosowania antykoncepcji. Coraz więcej par ma z nią problem. W staraniach o ciążę może pomóc osteopatia. – My, jako osteopaci, mamy swój udział w określonych warunkach. Najlepiej byłoby prowadzić pacjentkę w multidyscyplinarnym zespole, jakim jest: ginekolog, endokrynolog, osteopata i dietetyk – pisze D.O. Ewelina Tyszko Bury. Od czego zacząć?

Aspekt ginekologiczny

Jak wyjaśnia D.O. Ewelina Tyszko-Bury z kliniki Renort – Słuchając ciała, na samym początku, gdy pacjentka zgłasza się do osteopaty, specjalista bierze pod uwagę jej wiek w związku ze zgłaszanym problemem.

– Pacjentki poniżej 35. roku życia bez obciążeń w wywiadzie powinny udać się na konsultacje do ginekologa po roku bezskutecznego starania o ciążę. Powyżej 35. roku życia – po 6-ciu miesiącach, natomiast po 40. roku życia należy bezpośrednio po podjęciu decyzji o dziecku współpracować z lekarzem ginekologiem pod kątem diagnostycznym.

Diagnostyka u par bezskutecznie starających się o dzieci powinna obejmować zarówno kobietę, jak i mężczyznę. U kobiet podstawowy jest cykl, jego regularność, owulacja – czyli oceniamy funkcje jajników, należy sprawdzić drożność jajowodów i anatomię macicy. Jeśli krwawienia miesiączkowe są nieregularne, należy pomyśleć nad oznaczeniem stężenia hormonów.

Mężczyzna powinien poddać się badaniu pod kątem jakości nasienia – coraz więcej młodych mężczyzn ma problemy z nieprawidłowymi parametrami nasienia. Dzisiejsze czasy wcale nie wspomagają zdrowia mężczyzn. Telefony noszone w kieszeniach, duża ilość stresu i praktycznie bezruch – bo samochodem w pozycji siedzącej do pracy…, pracy siedzącej i potem znów auto i w korku do domu… na ruch zostaje niewiele lub chęci. W tak zwanym międzyczasie szybko należy coś przekąsić, więc i jakość jedzenia nie ta… – wyjaśnia osteopatka.

Ewelina Tyszko-Bury

Specjalistka dodaje, że jeżeli występują problemy z regularnością cyklu i owulacją, bierze pod uwagę czynniki hormonalne.

– Od razu przychodzi na myśl oś podwzgórze-przysadka-jajnik. Warto więc wziąć pod uwagę oznaczenie stężenia gonadotropin, AMH, TSH i prolaktyny. Bardzo często problemy z regularności cyklu wynikają z nadmiernego stresu (kortyzol), nadmiernego wysiłku fizycznego czy też zaburzeń odżywiania.

Jak się w tym wszystkim ma odnaleźć osteopatia? Jeżeli problemem jest oś hormonalna, należy sprawdzić co dzieje się ze spojeniem klinowo-podstawnym. Kość klinowa tworzy miejsce zwane siodłem tureckim, w którym spoczywa przysadka mózgowa. Za pomocą technik cranio-sacralnych można wpływać na poszczególne kości i szwy, a tym samym na ukrwienie/dożywienie narządów mózgowia. Tym samym mamy wpływ na oś podwzgórze-przysadka.

Jeśli śledzimy układ podwzgórze-przysadka-jajnik to na pewno warto zastanowić się, co dzieje się z jajnikiem. Tętnica jajnikowa odchodzi od aorty w okolicy kręgu L2. Zaburzenia w tej okolicy mogą powodować problemy z prawidłowym ukrwieniem, czyli dożywieniem tego narządu. Tętnica jajnikowa tworzy anastomozy (połączenia) z tętnicą maciczną, która odchodzi od tętnicy biodrowej wspólnej.

Dlatego nierozerwalnie należy także zwrócić uwagę na wyżej wymienione struktury. Biorąc pod uwagę aparat wieszadłowy jajnik,a należy skupić się na więzadle wieszadłowym jajnika… i tu też wędrujemy powięziowo do poziomu odcinka lędźwiowego – tłumaczy ekspertka.

I wyjaśnia, że samo doprowadzenie krwi przez tętnice jest bardzo ważnym aspektem, ale nie możemy zapomnieć o tym, że ta krew musi też dobrze odpływać. Aby krew żylna dobrze odpływała, powinny być znormalizowane ciśnienia między klatką piersiową, jamą brzucha, a miednicą.

– Tu stanowczo zwracamy uwagę na funkcję przepony… powiem więcej, w zasadzie na funkcję wszystkich przepon ciała (mówię o tym na kursach baaardzo dużo). Kiedy już nie mamy nadmiernego ciśnienia tu i ówdzie, trzeba skupić się na aspekcie naczyniowym. I tu pod lupę bierzemy żyły gonadalne, czyli w tym przypadku żyłę jajnikową, zwłaszcza żyłę jajnikową lewą.

Dlaczego? Dlatego, że wpada ona do żyły nerkowej ze strony lewej, natomiast żyła jajnikowa prawa oddaje krew do żyły głównej dolnej (o tym też często mówię). Aby krew unaczyniająca macicę dobrze odpływała, należy „pochylić się terapeutycznie” nad więzadłem szerokim i uwolnić wszystkie jego restrykcje. Dlaczego?… zerknijcie w anatomię – dodaje d. o. Ewelina Tyszko-Bury.

Czynniki hormonalne

Na prawidłowe funkcjonowanie naszego cyklu rozrodczego będzie wpływał też odpowiedni poziom hormonów tarczycy.

– Dobre funkcjonowanie narządów jest uzależnione od ich unaczynienia, czyli odżywienia. Tarczyca zaopatrywana jest z 3 tętnic. Tętnicy tarczowej dolnej odchodzącej od aorty, tętnicy tarczowej środkowej- odchodzącej od tętnicy podobojczykowej oraz tętnicy tarczowej górnej – odchodzącej od tętnicy szyjnej wspólnej. Natomiast żylnie krew odpływa do żyły szyjnej wewnętrznej z 3-ech żył: żyły tarczowej górnej, środkowej i dolnej.

Pracując nad ukrwieniem, dbamy o prawidłową pracę narządu, jakim jest tarczyca. Nie możemy też zapominać o połączeniach powięziowych z kością gnykową, chrząstką pierścieniowatą, mostkiem, osierdziem, przeponą… w terapii należy wziąć pod uwagę wszystkie te struktury – dodaje ekspertka.

Nadmierny stres

W swoim wpisie osteopatka dodaje, że zaburzenia w regularności cyklu mogą być także spowodowane nadmiernym stresem.

– Nadmierny stres = podwyższony poziom hormonów kory nadnerczy (kortyzol). W reakcji na stres aktywowane są między innymi systemy biologiczne takie jak: układ współczulno-nadnerczowy i układ podwzgórze-przysadka-nadnercza (czyli sami widzicie, że jest to droga, która potrzebna jest nam do prawidłowego działania cyklu).

Układ współczulno-nadnerczowy odpowiada za szybką reakcję na bodziec, natomiast układ podwzgórze-przysadka-nadnercza aktywuje się później. Jeśli jednak kobieta narażona jest na przewlekły stres, układ ten pobudzany jest permanentnie. Ponadto taki stan będzie hamował układ podwzgórze- przysadka-tarczyca co oznacza, że będzie zmniejszał wydzielanie TSH i fT3 oraz fT4 (hormony tarczycy)- jako mechanizm zapobiegający wyczerpaniu energetycznemu… – wyjaśnia osteopatka.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój komfort psychiczny i wspomagać się terapiami, które będą regulowały i niwelowały poziom stresu.

– Warto pomyśleć w takim przypadku o terapii cranio-sacralnej. Można połączyć to z pracą nad emocjami uwięzionymi w ciele poprzez TRE, czyli Trauma Releasing Exercises (bo ciało zawsze pamięta i będzie kumulowało napięcie spowodowane sytuacjami stresowymi) czy na przykład warsztaty pracy z ciałem w koncepcji Aleksanda Lowena (jest mnóstwo rozwiązań, jak pracować z emocjami w ciele – to były tylko przykłady, każdy musi znaleźć swoją drogę) – dodaje specjalistka.

Osteopatka tłumaczy, że problem niepłodności ma wiele czynników. Do zaburzeń cyklu może również przyczyniać się zła dieta (spożywanie produktów prozapalnych) i nadmierna ilość wysiłku fizycznego.

– Dieta będzie miała zdecydowanie negatywny wpływ na płodność. Myśląc pod kątem diety, należy pamiętać też, że tkanka tłuszczowa (nie nadmierna, bo otyłość również ma negatywny wpływ na płodność) jest bardzo ważna, gdyż jest wysoce aktywna metabolicznie i endokrynologicznie.

Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, produkują wiele białek regulujących inne układy organizmu. Komórki te zawierają szlaki enzymatyczne aktywujące hormony sterydowe, a takim jest przykładowo estrogen.

Dbajcie więc o siebie i patrzcie na problem wieloczynnikowo! – kończy swój wpis specjalistka.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Endometrioza a niepłodność. Dr Michał Strus: „To jeden z największych problemów współczesnej ginekologii”

Dieta a płodność / freepik.com

Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer już po kolejnym etapie zapłodnienia in vitro. „Dziękuję za wasze wsparcie, jest ogromnie pokrzepiające”

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

osteopatia

Osteopatia – co to jest? Czy osteopatia naprawdę działa?

Brzuch po ciąży. Fizjoterapeuta tłumaczy, dlaczego nie zawsze wraca do formy

Rodzaje testów ciążowych. Sprawdź, jaki wybrać

Kassi Mansfield

Depresja ciążowa – znana blogerka Kassi Mansfield wyznała, że się z nią zmaga

Reklama Frida Mom o kobiecie w połogu zakazana na Oscarach

Reklama z mamą, która dochodzi do siebie po porodzie, zakazana na Oscarach. „Jest zbyt dosłowna”

test ciążowy

Ciąża. Sprawdź, kiedy powinnaś powtórzyć test ciążowy

noworodek

Cesarskie cięcie – dlaczego co drugie dziecko w Polsce rodzi się w ten sposób? Oto możliwe powody

Agnieszka Radwańska jest w ciąży!

Agnieszka Radwańska w ciąży. Była tenisistka pochwaliła się, że zostanie mamą

Małgorzata Rozenek-Majdan o poronieniu

Małgorzata Rozenek-Majdan: Poroniłam ciążę bliźniaczą w prawie 11. tygodniu

„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil

kobieta w ciąży

Czego nie można jeść, będąc w ciąży? Wymienia dietetyczka

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Położna Kasia o połogu: nie każda kobieta po urodzeniu dziecka lewituje nad ziemią

Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży

Anna Lewandowska o trenowaniu mięśni brzucha w ciąży. Czy w ciąży można robić brzuszki?

ashleygraham

Ashley Graham urodziła. „Nasze życie zmieniło się na lepsze!”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

test ciążowy

„Okresu brak a wynik testu negatywny”. Ginekolog wyjaśnia, kiedy najlepiej wykonać test ciążowy

Porodówki / istock

W Ustrzykach Dolnych chcą zlikwidować porodówkę. Kobiety będą musiały jeździć kilkadziesiąt kilometrów do innych placówek, by urodzić

Mięśniaki macicy – objawy, przyczyny, leczenie, zioła, mięśniaki macicy a ciąża

Mięśniaki macicy – jak wyglądają objawy? Mięśniaki macicy a ciąża

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska o drugiej ciąży: w takim momencie myślenie o formie nie jest dla mnie priorytetem

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – jak interpretować wyniki?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

8 sposobów na podniesienie libido

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?