Przejdź do treści

Otyłość brzuszna – jak ją rozpoznać i jak skutecznie schudnąć?

Otyłość - jak schudnąć?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

Otyłość dotyczy dziś co czwartego dorosłego Polaka i ten problem stale rośnie. Ci, którzy zmagają się z otyłością brzuszną i szukają skutecznych sposobów jak schudnąć, powinni poznać ćwiczenia, które im w tym pomogą. Nieleczona otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia. Najlepszym sposobem będzie aktywność fizyczna i wprowadzenie zmian do swojego sposobu odżywiania.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tłuszcz, który zbiera się w okolicach brzucha, jest  bardziej niebezpieczny dla organizmu, niż ten w innych miejscach ciała. Może doprowadzić do zaburzeń przemiany materii, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Niestety nie ma leku na otyłość brzuszną, a jest to bardzo poważna choroba. Problem zwalczyć można jedynie odpowiednią dietą i ćwiczeniami.

Otyłość – przyczyny

Otyłość brzuszna ma wiele przyczyn. Można sądzić, że jest chorobą cywilizacyjną wynikającą z dzisiejszego trybu życia. Brak aktywności fizycznej, siedzenie przy biurku i w samochodzie nie sprzyjają zdrowiu. Utrzymaniu prawidłowej wagi nie ułatwiają również stres i spożywanie przetworzonych produktów. To wszystko przyczynia się powstawania wielu chorób, w tym także otyłości brzusznej. Czasami jako przyczynę wymienia się uwarunkowania genetyczne, jednak to zła dieta w dużej mierze odpowiada za otyłość. Jak schudnąć? Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe, obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie – najlepiej z dietetykiem – ustalić, co jeść, żeby schudnąć i zacząć intensywne ćwiczenia.

Otyłość – jak ją rozpoznać?

Otyłość nie jest problematyczna w jej zdiagnozowaniu. Pomóc może w tym:

 • BMI – wskaźnik masy ciała,
 • wskaźnik WHR – kryterium obwodu talia – biodro,
 • antropometria – pomiar grubości fałdu skórnego,
 • bioimpedancja elektryczna ciała – analiza składu ciała.

Aby rozpoznać, czy wzrost masy ciała związany jest z otyłością brzuszną, należy zaopatrzyć się w miarkę krawiecką i zmierzyć obwód pasa. U kobiet można mówić o tej chorobie, gdy obwód pasa wynosi równo lub ponad 88 cm, a u mężczyzn 94 cm. Aby stwierdzić dokładne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, można skorzystać ze wskaźnika WHR. Jeśli wynik wynosi więcej niż 1,0 u mężczyzn i więcej niż 0,8 u kobiet – jest to otyłość brzuszna.

Wskaźnik BMI nie jest jednak miarodajny, ponieważ nie pozwala określić lokalizacji tkanki tłuszczowej. Służy więc bardziej jako dodatkowa pomoc w diagnozie tej choroby.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

dwójka dzieci siedzi na tylnym siedzeniu samochodu

Otyłość – co jeść, żeby schudnąć?

Dieta przy otyłości brzusznej na początku może być zbyt wymagająca, później powinna stać się nawykiem i stylem życia. Jak schudnąć i co spala tłuszcz z brzucha? Skutecznym sposobem jest dieta redukcyjna, która nie wymaga kontrolowania ilości spożywanych kalorii, a ponadto nie jest przesadnie restrykcyjna.

Aby zredukować otyłość, dieta u osób z tą chorobą powinna opierać się na kilku zasadach.

 1. Regularność. Otyłość u kobiet i mężczyzn spowodowana jest m.in. jedzeniem posiłków w pośpiechu i o nieregularnych porach. Aby pokonać tę chorobę – trzeba zacząć jeść regularnie. Zaleca się spożywanie czterech lub pięciu posiłków o stałych porach, średnio co trzy godziny. Kolację należy zjeść nie wcześniej, niż dwie godziny przed udaniem się na spoczynek.
 2. Zmniejszenie porcji. Aby zgubić brzuch, dieta nie polega na głodzeniu się, lecz na lekkim skurczeniu objętości żołądka. Jeśli będzie rozepchany, osiągnięcie uczucia sytości stanie się o wiele trudniejsze do zrealizowania.
 3. Wykluczenie niezdrowych produktów. Dotyczy to szczególnie tych zawierających białą mąkę, cukier i tłuszcze zwierzęce. Nieodpowiednie są oczywiście fast foody, słodycze, żywność wysoko przetworzona, białe pieczywo czy pszeniczne makarony. Jeśli chodzi o mięso, to najlepiej postawić na drób.
 4. Picie większej ilości wody. Przyczyn otyłości brzusznej u mężczyzn i kobiet należy doszukiwać się również w piciu małej ilości wody. Napoje dostępne w sklepach są bogate w cukier oraz substancje konserwujące, nie dziwi zatem fakt, że lepiej zaopatrywać się w zwykłą wodę mineralną. Powinno wypijać się jej minimum dwa litry dziennie.
miód

Otyłość – ćwiczenia na schudnięcie

Niełatwo jest rozpocząć regularne ćwiczenia, ale efekty można osiągnąć jedynie stosując się do zaleceń. Sport obok diety to zawsze aktualna odpowiedź na pytanie, jakie często zadają sobie osoby z otyłością, czy z nadwagą: jak schudnąć z brzucha?

Na początku dobrze jest zwiększyć aktywność fizyczną, można więcej spacerować. Ciekawą opcją są też codzienne treningi w postaci jazdy na rowerze, pływania czy energicznego marszu – można zacząć od 45 minut i stopniowo wydłużać czas wysiłku. Ćwiczenia na otyłość brzuszną mogą być na początku dużym obciążeniem dla organizmu, należy więc wdrażać aktywność stopniowo. Można zacząć od dwóch, trzech treningów w ciągu tygodnia.

Otyłość i jej konsekwencje

Badania jednoznacznie pokazują, że otyłość nie tylko zwiększa chorobowość i śmiertelność, ale również obniża poczucie własnej wartości. To kompleksowo wpływa na niską samoocenę i nakręca tę spiralę – osoby z otyłością mają problem z nawiązywaniem relacji i podtrzymywaniem kontaktów, co w efekcie może sprzyjać rozwojowi depresji.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in.:

 • cukrzycy typu 2,
 • zaburzeń gospodarki lipidowej,
 • chorób układu krążenia, m.in.: nadciśnienie, miażdżyca, niewydolność serca, zawał serca,
 • udaru mózgu,
 • niewydolności oddechowej i bezdechu sennego,
 • kamicy żółciowej,
 • chorób wątroby, w tym niealkoholowego stłuszczenia wątroby,
 • zwyrodnienia stawów,
 • dny moczanowej.

 

Artykuł rozbudowany przez Zuzannę Kowalewską

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Dlaczego te kobiety są grube?" - pyta trenerka personalna Marta Stoberska

„Dlaczego te kobiety są grube?” – pyta trenerka personalna Marta Stoberska. Jej odpowiedź może cię zaskoczyć

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

Babka lancetowata – właściwości lecznicze, sposoby przygotowania

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

"Żartujesz z kolegi, który nagle przytył 40 kg. Który z was jest świnią?" - pyta dr Damian Parol

„Żartujesz z kolegi, który nagle przytył 40 kg. Który z was jest świnią?” – pyta dr Damian Parol

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Kobieta przegląda się w lustrze

Co widzimy w lustrze? Porównujemy, jak oceniają siebie kobiety i mężczyźni

Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel

Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

sen

5 rzeczy, które dzieją się z tobą, kiedy bardzo mało śpisz

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

„Czasem pacjenci decyzję o operacji podejmują z prozaicznych powodów – nie mogą wejść po schodach czy zawiązać buta”. O leczeniu otyłości olbrzymiej mówi dr Michał Duchnik

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

Rogowacenie ciemne – objaw choroby czy defekt urody?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Żucie gumy, bekanie czy obgryzanie paznokci może mieć też zdrowotne korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×