4 min.
Co oznacza ból śledziony? Przyczyny i leczenie dolegliwości bólowych po lewej stronie jamy brzusznej

Fot. pixdesign123 / stock.adobe.com
Ból śledziony to dyskomfort o różnym nasileniu odczuwany w jamie brzusznej, a dokładniej w lewym nadbrzuszu. Najczęściej jest spowodowany powiększeniem narządu, procesami chorobowymi, a niekiedy także wysiłkiem fizycznym. Leczenie bólu śledziony zależy od przyczyny, która go wywołała, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie badań diagnostycznych.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Śledziona to narząd limfatyczny, położony w jamie brzusznej, a dokładniej z lewej strony na wysokości pomiędzy 9 a 11 żebrem. Otacza ją błona surowicza i torebka włóknista. W prawidłowych warunkach śledziona nie jest wyczuwalna podczas palpacji powłok brzusznych. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie przeciwciał. Należy pamiętać, że sam narząd nie boli, natomiast to, co pacjenci określają jako ból śledziony, wynika z rozciągnięcia torebki włóknistej lub podrażnienia sąsiadujących tkanek i narządów.
Co oznacza ból śledziony?
Dolegliwość, określana jako ból śledziony, zlokalizowana jest w nadbrzuszu, a dokładniej w lewym podżebrzu. Niekiedy promieniuje także do pleców oraz lewego barku. Wrażenia bólowe oznaczają, że doszło do rozciągnięcia torebki włóknistej lub podrażnienia tkanek sąsiadujących ze śledzioną w wyniku procesu patologicznego toczącego się w jej obrębie.
Towarzyszące bólowi śledziony objawy to:
- powiększenie śledziony,
- uczucie pełności w jamie brzusznej,
- ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
- podwyższona temperatura ciała lub gorączka,
- nudności,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi i wzrost tętna,
- anemia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny bólu śledziony
Przyczyny bólu śledziony są różne i najczęściej spowodowane są procesem chorobowym, który toczy się w jej obrębie. Zwykle dolegliwości bólowe są związane z rozciągnięciem torebki włóknistej w wyniku powiększenia się narządu (splenomegalii). Jest ona wtedy wyczuwalna podczas omacywania powłok brzusznych, a niekiedy można zobaczyć wyraźne uwypuklenie i zmianę symetrii brzucha.
Do bólu śledziony spowodowanego jej powiększeniem dochodzi w przypadku zapalenia śledziony i chorób zakaźnych (dur brzuszny, bąblowica, zatrucie salmonellą, kiła lub borelioza). Poza bólem pojawiają się także: gorączka, osłabienie, nudności i uczucie pełności w żołądku. Do powiększenia śledziony dochodzi także w przypadku:
- ropnia śledziony,
- torbieli śledziony,
- nowotworu krwi,
- niedokrwistości hemolitycznej,
- pierwotnych nowotworów śledziony i przerzutów do tego narządu.
Jeżeli powiększeniu i bólowi śledziony towarzyszy równoczesne powiększenie wątroby, przyczyną tego stanu są procesy patologiczne w drogach żółciowych. Najczęstszym schorzeniem jest marskość wątroby. Ból jamy brzusznej, opisywany jako ból śledziony, może być spowodowany także urazem narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego, upadku z wysokości lub pobicia. Dochodzi wówczas do jej stłuczenia, zmiażdżenia, a nawet pęknięcia.
Ból śledziony po alkoholu
Ból śledziony po alkoholu jest najczęściej spowodowany chorobami wątroby wynikającymi z nadużywania napojów alkoholowych – marskości lub stłuszczeniu wątroby. Toksyny odpowiadają za rozrost guzowaty miąższu wątroby, przez co zwiększa ona swoją objętość i uciska na tkanki śledziony, prowadząc do ich podrażnienia.
Ponadto ból śledziony po alkoholu pojawia się na skutek wzrostu ciśnienia w jej naczyniach krwionośnych i spadku płytek krwi. Ten stan powoduje zwiększenie objętości narządu i dolegliwości bólowe.
Zobacz także
Ból śledziony po jedzeniu
Ból śledziony po jedzeniu wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ pojawia się zwykle w zaawansowanych procesach chorobowych. Śledziona znajduje się w bliskim sąsiedztwie żołądka. Spożycie nawet niewielkiego posiłku powoduje zwiększenie objętości żołądka, który, uciskając na tkanki powiększonej śledziony, wywołuje dolegliwości bólowe.
Ból śledziony po wysiłku fizycznym
Często zgłaszaną przez pacjentów dolegliwością jest ból śledziony po wysiłku fizycznym. W zdecydowanej większości przypadków nie jest on spowodowany żadnymi procesami patologicznymi, a wynika ze zbyt krótkiego odstępu czasu między spożytym posiłkiem a rozpoczęciem ćwiczeń. Dochodzi wówczas do skurczu jelit i szybkiego przepompowania krwi do śledziony, co skutkuje jej powiększeniem. Z tego powodu uprawianie sportu należy zacząć minimum godzinę po jedzeniu.
Leczenie bólu śledziony
Leczenie bólu śledziony zależy od przyczyny, która wywołała dolegliwości. Konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych krwi oraz badań obrazowych: USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. W przypadku zapalenia i infekcji konieczne jest stosowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych lub antybiotyków. Guzy mogą wymagać radioterapii i chemioterapii. Niekiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie śledziony.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023