4 min.
Co to jest kolposkopia? Dowiedz się, jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak się do niego przygotować

Fot. YakobchukOlena / stock.adobe.com
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Kolposkopia jest bezpiecznym i szybkim badaniem diagnostycznym szyjki macicy. Dzięki niej możliwe jest wykrywanie nowotworów we wczesnej fazie rozrostu oraz zmian przednowotworowych, które wcześnie usunięte mogą zapobiec rozwojowi raka. Badanie umożliwia też ocenę dolnych struktur układu rozrodczego.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.
Kolposkopia szyjki macicy to badanie diagnostyczne, które umożliwia dokładną ocenę tego narządu oraz pozostałych struktur dolnej części układu rozrodczego kobiety. Kolposkopia z weryfikacją histopatologiczną pozwala wykryć nowotwory szyjki macicy oraz zmiany przednowotworowe, które dzięki wczesnemu usunięciu nie stanowią zagrożenia rozwojem raka. Interpretacji wyników kolposkopii dokonuje zarówno ginekolog, jak i patomorfolog. Na ich podstawie ustalane jest dalsze postępowanie. Kolposkopia to badanie bezpieczne, trwające kilkanaście minut i nieniosące za sobą ryzyka groźnych powikłań.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?
Kolposkopia umożliwia ocenę struktur dolnej części układu rozrodczego, a przede wszystkim szyjki macicy, pochwy i sromu. Narzędzie niezbędnym do wykonania badania jest kolposkop. Za nazwą tą kryje się specjalny mikroskop, którego obiektyw wyposażony jest w powiększenie rzędu od 5 do 50 razy. Wynik kolposkopii uwidaczniany jest za pomocą trójwymiarowego obrazu. Kolposkop posiada również specjalne filtry, które umożliwiają obserwację struktur układu płciowego w różnym świetle. Ponadto narzędzia te mają możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów. Umożliwia to np. porównanie aktualnych wyników kolposkopii szyjki macicy z badaniem wykonanym wcześniej i ułatwia konsultowanie wyników między lekarzami w przypadku wątpliwości diagnostycznych.
Kolposkopię wykonuje się, jeżeli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy. Umożliwia ona dokładną ocenę zmian będących stanami przedrakowymi. W przypadku nowotworu jej zadaniem jest zbadanie zaawansowania nacieku raka. Wycinki, które pobiera ginekolog w trakcie kolposkopii, przesyłane są do badania histopatologicznego, co umożliwia postawienie ostatecznego rozpoznania. Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania jest także potwierdzenie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Kolposkopia jest traktowana jako badanie kontrolne, odroczone w czasie, w przypadku nieprawidłowości wyników pierwszego badania.
Kolposkopia – jak przygotować się do badania?
Mając już wiedzę na temat tego, w jakim celu wykonywana jest kolposkopia, dobrze jest sprawdzić także, jak się do niej przygotować. Przed kolposkopią należy przede wszystkim zachować wstrzemięźliwość płciową (na kilka dni przed badaniem), zabroniona jest irygacja pochwy, nie powinno się też odbywać badań ginekologicznych. Wszystko to mogłoby zaburzać obraz badanych struktur. Kolposkopii nie przeprowadza się w czasie trwania krwawienia miesięcznego. Bezpośrednio przed rozpoczęciem badania lekarz pobiera materiał do badania cytologicznego – połączenie tych dwóch procedur zwiększa wskaźnik wykrywalności zmian przednowotworowych i nowotworów.
Zobacz także
Jak wygląda badanie i ile trwa kolposkopia?
Osoby, które mają poddać się temu badaniu, często zastanawiają się, czy kolposkopia jest bolesna? Uspokajamy, że badanie traktowane jest jako bezbolesne, może ono wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Kolposkopia przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym, w pozycji standardowej do badania ginekologicznego. Pierwszym etapem jest założenie przez lekarza wziernika dopochwowego (celem uwidocznienia szyjki macicy). Następnie przybliża on kolposkop i pod powiększeniem mikroskopowym ogląda ujście szyjki i jego wydzielinę. Aby usunąć śluz z narządu, jego powierzchnię przemywa się solą fizjologiczną, co umożliwia ocenę nabłonka i naczyń szyjki macicy. Zmiany i nieprawidłowości w unaczynieniu, mogące świadczyć o rozwoju patologicznych zmian, można zobrazować dokładniej, stosując filtry światła, w jakie wyposażony jest kolposkop. Następnie stosuje się dwa roztwory do przemycia szyjki macicy. Pierwszy to 3% kwas octowy, a drugi to płyn Lugola – powodują one zobrazowanie zmian, które przybierają inną barwę i stają się bardziej wypukłe w porównaniu z fizjologiczną tkanką. Jeżeli w czasie kolposkopii ginekolog zauważy niepokojące zmiany, jednorazowo może wykonać biopsję i pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Czasami w związku z tym zdarzają się krwawienia po kolposkopii – nie są one duże i ustępują samoistnie, nie stanowią więc powodów do niepokoju. Wyniki badania zapisywane są w systemie, w postaci opisowej oraz dokumentacji zdjęciowej lub filmu wideo. Rezultaty badań histopatologicznych dostępne są zwykle po 7–14 dniach.
Kolposkopia jest badaniem ważnym z punktu widzenia diagnostyki, ale bezpiecznym. Przeciwwskazaniem nie jest żaden wiek. Kolposkopię można wykonywać także w ciąży.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022