Przejdź do treści

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

Brzuch
Dr Agnieszka Nalewczyńska: "Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą' was ginekolodzy, to ektopia"/ Pexels, fot. Anete Lusina
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Absolutnie w żadnym wypadku nie wolno tego mrozić ani wypalać (…) Nie wymrażamy, bo nie wiemy, co się będzie działo pod spodem. Jeśli jest konieczność, to usuwamy z wynikiem histopatologicznym” – pisze o „nadżerce” dr Agnieszka Nalewczyńska na swoim profilu na Instagramie.

Nadżerka a ektopia

Usłyszałaś w gabinecie ginekologa, że masz nadżerkę szyjki macicy? Jak wyjaśnia dr Agnieszka Nalewczyńska, w większości przypadków nie jest to nadżerka, a ektopia.

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. Nadżerki nie jesteśmy w stanie stwierdzić gołym okiem. To jest rozpoznanie postawione na podstawie kolposkopii. Takiego badania pod mikroskopem. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – pisze na swoim profilu na Instagramie dr Nalewczyńska.

Ekspertka wyjaśnia, że ektopia jest przesunięciem nabłonka z wnętrza szyjki na tarczę. I dodaje, że jest to normalny stan fizjologiczny. Podkreśla również, że takiej zmiany nie należy leczyć.

„Jak coś jest zupełnie normalne, to znaczy, że tego nie leczymy. Absolutnie w żadnym wypadku nie wolno tego mrozić ani wypalać” – zaznacza i dodaje – „Nie wymrażamy, bo nie wiemy, co się będzie działo pod spodem. Jeśli jest konieczność, to usuwamy z wynikiem histopatologicznym”.

kobiece ciało

Wskazania do pogłębionego badania

W jaki sposób można określić, czy mamy do czynienia z nadżerką, czy z ektopią? Dr Nalewczyńska wyjaśnia, że nadżerkę diagnozuje się za pomocą kolposkopii, która określa, czy zmiana powinna zostać usunięta. Badanie to umożliwia dokładną ocenę szyjki macicy oraz pozostałych struktur dolnej części układu rozrodczego kobiety. Kolposkopia to badanie bezpieczne, trwające kilkanaście minut i nieniosące za sobą ryzyka groźnych powikłań. Przeciwwskazaniem do badania nie jest wiek, a kolposkopię można wykonywać także w ciąży. Ginekolożka wymienia, że wskazaniem do pogłębionego badania są takie objawy jak:

  • upławy,
  • nawracające infekcje,
  • krwawienia po stosunku,
  • nieprawidłowy wynik cytologii.

Objawami nadżerki mogą być także:

  • przykry zapach upławów,
  • krwawienie z pochwy między miesiączkami,
  • plamienie po stosunku,
  • ból w podbrzuszu,
  • pieczenie sromu.

Lekarka w swoim poście odpowiada również na pytania swoich obserwatorek. Wyjaśnia m.in., że wydzielina i upławy to dwie różne rzeczy i jeśli przy ektopii są uciążliwe, należy rozpocząć głębszą diagnostykę. Dodaje także, że ektopia nie powinna być powodem bolesnych stosunków, a winowajcą w tym przypadku może być np. endometrioza.

„Podsumowując, ektopię zostawiamy w świętym spokoju. Oczywiście pamiętając o corocznej cytologii” – podsumowuje.

Kobieta z nadżerką podczas konsultacji lekarskiej.

Dr Agnieszka Nalewczyńska – kim jest?

Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.

Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 125 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

prof. Paweł Miotła, fot. archiwum prywatne

„Perimenopauza to czas, kiedy przed kobietami otwierają się drzwi do nowego życia” – mówi prof. Paweł Miotła

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej”

Czego nie lubi twoja pochwa? Niepokojące sygnały sugerujące, że powinnaś odwiedzić ginekologa

Wziernik ginekologiczny / istock

Wziernik ginekologiczny – kiedyś powodował traumy, ponoć doprowadzał do orgazmu. A jak jest dzisiaj?

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Podkowa, szparka, bułeczka czy motylek – każda z nas ma inną. Jak zbudowana jest wagina?

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Trzon macicy – co to jest? Budowa, funkcje, przypadłości i choroby

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

istockphoto.com

Kobieta w wieku 45 lat myślała, że zaszła w ciążę. Okazało się, że był to dynamicznie rosnący mięśniak macicy

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki. O Leanne, popularnej TikTokerce, rozmawiamy z ginekolożką

Co oznacza plamienie zamiast miesiączki?

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej