Przejdź do treści

Co to jest otoskop i jak go używać?

Co to jest otoskop i jak go używać?
Co to jest otoskop i jak go używać?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Otoskop to jedno z urządzeń znane lekarzom każdej specjalizacji. Stanowi obowiązkowe wyposażenie poradni otolaryngologicznej. Dzięki temu, że jest lekki i przenośny umożliwia szybkie zbadanie ucha, gardła czy też nosa pacjenta. Co to jest otoskop? Do czego konkretnie służy? Jak wygląda badanie? Czy warto inwestować w otoskop prywatnie? 

Co to jest otoskop?

Otoskop to podstawowe urządzenie medyczne, którego używają lekarze różnych specjalizacji. Szczególnie ważne jest dla laryngologów, czyli specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem m.in. chorób ucha, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, czy też jamy ustnej.

Otoskop wyposażony jest zazwyczaj w jednorazowe wzierniki, które gwarantują bezpieczeństwo i higienę przy każdym badaniu. Urządzenie swoją moc czerpie ze zwykłych baterii lub akumulatorowych. Dzięki temu jest mobilne i można go bez problemu używać w każdych warunkach. Najbardziej praktycznym rodzajem otoskopu jest ten z wbudowanym na stałe źródłem światła. Kosztuje nieco więcej niż odpowiedniki, które są go pozbawione, ale komfort użytkowania jest znacznie większy.

Do czego służy otoskop?

Otoskop służy przede wszystkim do oglądania błony bębenkowej i zewnętrznego przewodu słuchowego. Dzięki temu możliwe jest m.in. wykrycie stanów patologicznych ucha zewnętrznego i środkowego. Dodatkowo umożliwia on weryfikację, czy w nosie lub uchu znajduje się niepożądane ciało obce. Otoskop jest też pomocny przy ocenie stanu kanału słuchowego.

Otoskop — rodzaje

W zależności od budowy i stopnia zaawansowania technologicznego wyróżnia się kilka rodzajów otoskopów. Można je podzielić na dwie główne kategorie:

  • ze względu na rodzaj emitowanego światła,
  • ze względu na rodzaj zastosowanej żarówki.

Lekarze różnych specjalności potrzebują odmiennych typów otoskopów. Inne modele rekomendowane są ratownikom medycznym, a także lekarzom rodzinnym, inne pediatrom, a otoskopy specjalistyczne stworzone są z myślą o zastosowaniu przez otolaryngologów. Na rynku istnieją nawet profesjonalne wideootoskopy, które umożliwiają natychmiastowy podgląd obrazu na komputerze. Co więcej, nowoczesna technologia pozwala na wykonanie zdjęcia w trakcie trwania badania, a następnie jego powiększenie w bardzo dobrej jakości. Dzięki temu lekarz ma do dyspozycji dokumentację medyczną, którą może dokładnie przejrzeć i opisać.

Otoskop — jak wygląda badanie?

Badanie wykonywane przy użyciu otoskopu nazywa się fachowo otoskopią. Do jego wykonania nie jest konieczne żadne specjalne przygotowanie. W przypadku, jeśli otoskop ma jednorazowy wziernik, konieczne jest nałożenie nowej, nieużywanej części. Wzierniki mogą mieć różne rozmiary: od 2,2 mm do 4 mm (standardowe), ale występują także modele do 10 mm.

Wziernik jest dobierany indywidualnie dla każdego badanego pacjenta. Jego wielkość zależy od szerokości kanału usznego konkretnej osoby. Samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i stosunkowo szybkie. Po przygotowaniu otoskopu lekarz lekko naciąga małżowinę uszną, by rozprostować kanał słuchowy, a następnie wkłada urządzenie do środka. Przy pomocy światła, które generuje otoskop i delikatnych ruchów możliwe jest dokładne obejrzenie np. wnętrza ucha.

Czy warto kupić otoskop do domu?

Niektórzy rodzice rozważają zakup otoskopu do użytku domowego mimo dość wysokiej ceny, którą trzeba zapłacić. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze i pozwala np. szybko zlokalizować ciało obce, które mogło utknąć w uchu czy nosie dziecka. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze jest to działanie bezpieczne. Jeśli dana rzecz znajduje się głęboko, konieczne jest udanie się do specjalisty, który wyciągnie ją szybko, bezboleśnie i profesjonalnie. Natomiast, jeśli część, która utknęła, jest widoczna gołym okiem, wówczas użycie otoskopu nie ma większego sensu. Podsumowując więc inwestycja w tego rodzaju urządzenie jest raczej zbędna.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.