3 min.
Otolaryngologia – jakimi chorobami się zajmuje ta dziedzina?

Otolaryngologia — jakimi chorobami się zajmuje?
Jest szerokim obszarem medycyny, który często ograniczany jest niesłusznie jedynie do problemów z zatokami, chorób uszu czy nieprawidłową mową u dzieci. Jest tego znacznie więcej! Kiedy warto wybrać się do otolaryngologa? Czym zajmuje się otolaryngologia? Jak przebiega wizyta u lekarza? Czy konsultacja ze specjalistą jest płatna?
Spis treści
Co to jest otolaryngologia?
Otolaryngologia, a właściwie otorynolaryngologia, jest dziedziną w medycynie, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń narządów w obrębie głowy i szyi, a jest to m.in. gardło, krtań, nos, uszy, język, zatoki przynosowe, przełyk, dolne drogi oddechowe. Swoją dość skomplikowaną nazwę wzięła od narządów, które znajdują się w obszarze jej zainteresowania z greki: otos (uszy), laryngos (krtań), rynos (nos), pharyngos (gardło).
Otolaryngologia ma kilka specjalności, do których zalicza się:
- foniatria — związana z problemami funkcjonowania wiązadeł głosowych,
- audiologia — skupia się na prawidłowym funkcjonowaniu i zaburzeniach zmysłu słuchu,
- otologia — dotyczy chorób uszu,
- chirurgia podstawy czaszki — leczy schorzenia tkanek zewnątrzczaszkowych, krtani, zatok przynosowych, guzy w pobliżu opon mózgowych, naczyń krwionośnych, przysadki i nerwów czaszkowych,
- rynologia — diagnozuje i leczy choroby nosa i zatok przynosowych,
- endoskopia laryngologiczna — diagnozuje górne drogi oddechowe,
- mikrolaryngoskopia — monitoruje i diagnozuje kondycję krtani i gardła dolnego,
- onkologia laryngologiczna — związana z nowotworami narządów w obrębie głowy i szyi,
- otolaryngologia dziecięca — zajmuje się leczeniem uszu, nosa, krtani i gardła u dzieci.
Kiedy zgłosić się do otolaryngologa?
Istnieje szereg objawów, które powinny skłonić do wizyty w poradni otolaryngologicznej. Do głównych symptomów można zaliczyć m.in.: zatkane uszy, przewlekły katar, częste krwotoki z nosa, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nagłą głuchotę, chrapanie, uporczywe szumy uszne, długotrwałą chrypkę, problemy z przełykaniem, ból w uszach, niepokojącą wydzielinę z uszu lub nosa, oddychanie jedynie przez usta, zaburzenia węchu i smaku.
Każdy z tych objawów może być sygnałem, że funkcjonowanie organizmu nie jest prawidłowe, rozwija się jakaś choroba i konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczynę.
Jak wygląda wizyta u otolaryngologa?
Na wizytę u otolaryngologa można umówić się prywatnie, wówczas jest ona płatna, lub na Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym drugim przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego i zazwyczaj wiąże się z dłuższym oczekiwaniem. Konsultacja ze specjalistą rozpoczyna się od wywiadu i poznania objawów, z którymi boryka się pacjent. Następnie na podstawie zdobytych informacji laryngolog przechodzi do badania przedmiotowego. Jest ono uzależnione od objawów, na które skarży się pacjent. Może to być laryngoskopia, rynoskopia, otoskopia, badanie równowagi, badanie słuchu, testy smakowe, testy węchowe.
Do badania służą laryngologowi takie narzędzia jak otoskop, endoskop, bronchoskop, czy też mikroskop. W celach diagnostycznych otolaryngolog może zlecić także prześwietlenie lub tomografię komputerową konkretnego obszaru. Jeśli po wykonaniu zleconych badań nadal nie ma pewności co do diagnozy, wykonywane jest wówczas badanie endoskopowe lub punkcja zatok.
Leczenie w otolaryngologii może się odbywać za pomocą środków farmakologicznych, ale nie tylko. Jeśli zachodzi taka potrzeba, otolaryngolog wykonuje również zabiegi chirurgiczne.
Jakimi schorzeniami zajmuje się otolaryngologia?
W zakresie diagnostyki i leczenia otolaryngologii znajduje się szereg chorób, wśród których należy wymienić m.in.:
- anginę ropną,
- niedosłuch,
- zapalenie ucha, gardła lub krtani,
- zapalenie zatok,
- zespół Sjögrena,
- choroba Meniere’a,
- zapalenie ucha wewnętrznego lub zewnętrznego,
- urazy nosa, w tym także złamania,
- bezdech senny,
- nowotwory głowy i szyi,
- przerośnięte migdałki podniebienne,
- ostoskleroza,
- polipy nosa i krtani.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023