Przejdź do treści

Badanie ABR – czym jest i jak przygotować się do badania słuchu

Badanie ABR – czym jest i jak przygotować się do badania słuchu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badanie ABR, nazywane też badaniem BERA, polega na rejestracji słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Za jego pomocą można wykrywać ubytki słuchu, a także określać stopień i rodzaje niedosłuchu u osób z różnych grup wiekowych: od noworodków i niemowląt aż po osoby starsze. Badanie ABR należy do obiektywnych metod oceny słuchu, w przeciwieństwie do audiometrii tonalnej czy próby Webera. Na czym polega badanie ABR i jak się do niego przygotować? Sprawdź, ile kosztuje i gdzie można zrobić badanie BERA. 

Badanie BERA – na czym polega?

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, czyli badanie ABR (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) to metoda badania słuchu, która pozwala na ocenę funkcji ślimaka, nerwu słuchowego oraz wyższych pięter drogi słuchowej. Pomiaru dokonuje się rejestrując czynność bioelektryczną pnia mózgu powstającą w odpowiedzi na bodźce słuchowe. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Można je wykonać u pacjentów w każdym wieku, gdyż nie wymaga współpracy ze strony badanego. 

Badanie ABR – wskazania

Badanie ABR przeprowadza się: 

  • u noworodków i niemowląt jako złoty standard rozpoznawania ubytku słuchu; badanie wykonuje się, gdy u dziecka uzyskano negatywny wynik badania przesiewowego słuchu; 
  • u dzieci, które nie rozwinęły mowy do 3. roku życia;  
  • u wszystkich osób, które wymagają zbadania progu słyszenia, a niemożliwe jest przeprowadzenie u nich subiektywnych metod oceny słuchu;  
  • do oceny czułości narządu słuchu; 
  • w przypadku podejrzenia niedosłuchu u niemowląt, dzieci i dorosłych; 
  • przy podejrzeniu neuropatii słuchowej;  
  • w diagnostyce patologii układu słuchowego: demineralizacji, ischemii, guzów nerwu słuchowego niemożliwych do wykrycia innymi metodami;  
  • w diagnostyce uszkodzeń pozaślimakowych. 

Standardowo badanie ABR poprzedza się tympanometrią i dodatkowo uzupełnia otoemisją akustyczną.

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Badanie ABR – przygotowanie i przebieg 

U niemowląt badanie ABR przeprowadza się podczas snu, dzięki czemu uzyskany wynik jest miarodajny. U dorosłych test może być wykonany w stanie czuwania. Ważne jest, aby przewody słuchowe były czyste. Zalegającą woskowinę można usunąć stosując specjalne preparaty zmiękczające i ułatwiające wypłukiwanie wydzieliny z ucha zewnętrznego. W przypadku małych dzieci zaleca się, aby w dniu wizyty obudzić dziecko wcześniej niż zwyczajowo, aby wieczorem zwiększyć szanse szybkiego zaśnięcia przed badaniem. 

Przed zakwalifikowaniem do badania lekarz przeprowadza dokładny wywiad – pyta o przebyte i aktualne choroby, stosowane leki i alergie na preparaty farmakologiczne. Osoby udające się na badanie powinny być zdrowe. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia ABR jest infekcja, ponieważ w jej przebiegu w nosogardle gromadzi się wydzielina, która może zafałszować wynik badania.  U chorych z niedrożnością górnych dróg oddechowych, padaczką, niewydolnością serca lub nerek nie stosuje się fenobarbitalu lub dichlorowodorku hydroksyzyny jako środków nasennych.  

Podczas badania pacjent leży na plecach, możliwie nieruchomo. Proszony jest o nienapinanie mięśni tułowia i zamknięcie oczu. W czasie badania nie można rozmawiać ani przełykać śliny. Istotne jest, aby w czasie pomiarów pacjent był zrelaksowany i wyciszony. 

Przygotowanie pacjenta polega na oczyszczeniu określonych miejsc na twarzy i głowie, w których będą zakładane żelowe elektrody. Lekarz wykonuje na tych obszarach peeling przy pomocy specjalnej pasty. Następnie elektrody umieszcza się na czole, policzku oraz za prawym i lewym uchem. Kolejnym krokiem jest założenie słuchawek (wewnątrzusznych lub zewnętrznych), którymi przesyłany jest sygnał akustyczny. Po uruchomieniu aparatury przechwytywane są reakcje neuronów drogi słuchowej i pnia mózgu powstające po pobudzeniu dźwiękiem. Wynik badania ma formę wykresu.

Badanie słuchu ABR – ile trwa i gdzie je wykonać?

Badanie BERA trwa ok. 1-2 godziny. W odniesieniu do dzieci czas jest jedynie orientacyjny, gdyż mogą wystąpić trudności z usypianiem. Jeśli niemożliwe jest rozpoczęcie badania podczas snu naturalnego, sen może zostać indukowany farmakologicznie. Badanie ABR można wykonać w ramach NFZ. Konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza otolaryngologa, audiologa bądź innego uprawnionego specjalisty. Badanie jest dostępne także w prywatnych placówkach, a jego koszt wynosi ok. 200-600 zł. Na wysoką cenę mają wpływ takie czynniki, jak: specjalistyczna aparatura pomiarowa czy konieczność wykonywania pomiarów w godzinach wieczornych. Niektóre ośrodki oferują możliwość przeprowadzenia badania ABR w domu pacjenta. Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, gdy pacjent jest niepełnosprawny lub w podeszłym wieku. 

Źródła: 

  1. Jos J. Eggermont. Auditory brainstem response. Handbook of Clinical Neurology, Vol. 160 (3rd series)Clinical Neurophysiology: Basis and Technical AspectsK.H. Levin and P. Chauvel, Editors, Chapter 30, 2019. 
  2. Allen Young; Jennifer Cornejo; Alycia Spinner. Auditory Brainstem Response.  StatPearls Publishing; 2022 Jan. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.