Przejdź do treści

Często ucinasz sobie drzemkę w ciągu dnia? To może być ważny sygnał od organizmu

Kobieta leży na łące
Często ucinasz sobie drzemkę w ciągu dnia? To może być ważny sygnał od organizmu/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Chin sprawdzili, czy częste drzemki są powiązane z rozwojem wysokiego ciśnienia oraz wystąpienia udaru mózgu. Wnioski badaczy nie napawają entuzjazmem. „Z klinicznego punktu widzenia uważam, że ważne jest, aby pracownicy ochrony zdrowia rutynowo pytali pacjentów o drzemki i nadmierną senność w ciągu dnia oraz oceniali inne czynniki przyczyniające się do potencjalnej modyfikacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – wskazała dr Phyllis Zee, dyrektorka Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.

Drzemka a nadciśnienie tętnicze i udar mózgu

Naukowcy z Chin przeanalizowali dane z Biobanku ponad 360 tys. osób z Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 60 lat, których obserwowano przez 11 lat. Uczestnicy w tym czasie regularnie dostarczali naukowcom próbki krwi, moczu i śliny oraz szczegółowe informacje o swoim stylu życia, a także o tym, jak często drzemali w ciągu dnia. Badani zostali podzieleni na grupy na podstawie zgłaszanej przez siebie częstotliwości drzemek: nigdy/rzadko, czasami lub zwykle.

„Wyniki te są szczególnie interesujące, ponieważ miliony ludzi mogą cieszyć się regularną, a nawet codzienną drzemką” – mówił dr E. Wang, profesor i kierownik Oddziału Anestezjologii w Xiangya Hospital Central South University oraz autor korespondencyjny badania.

Naukowcy swoje analizy opublikowali w Hypertension, czasopiśmie American Heart Association. Jak się okazało, osoby drzemiące w ciągu dnia wykazywały o 12 proc. wyższe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i o 24 proc. wyższe ryzyko udaru w porównaniu z osobami, które nigdy nie ucinały sobie drzemki. Większość badanych przez lata nie zmieniała częstotliwości drzemki. U tych jednak, którzy z biegiem lat coraz częściej drzemali, ryzyko nadciśnienia wzrastało o 40 procent.

„Wyniki pokazują, że drzemka powiązana jest z większym ryzykiem występowania nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu, po dostosowaniu lub uwzględnieniu wielu zmiennych, o których wiadomo, że są związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i udarem mózgu” – wyjaśniła dr Phyllis Zee, dyrektorka Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.

Niewyspana nie siadaj za kierownicę! Brak snu działa jak alkohol / istock

Drzemka znakiem ostrzegawczym

Badacze podkreślili, że nie tylko drzemki zwiększały ryzyko nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Wskazano, że większość osób, które zapadały w krótki sen w ciągu dnia, paliło papierosy, codziennie piło alkohol, a także miało problemy z bezsennością i chrapaniem. Wiele z tych czynników może wpływać na jakość i ilość snu danej osoby. Jak wyjaśnił Raj Dasgupta, profesor nadzwyczajny medycyny klinicznej w Keck School of Medicine na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii, słaby sen w nocy powoduje „nadmierne zmęczenie w ciągu dnia, które może skutkować nadmiernymi drzemkami w ciągu dnia”.

„Wierzę, że drzemka jest znakiem ostrzegawczym zaburzeń snu u niektórych osób” – wyjaśnił i dodał – „Zaburzenia snu są powiązane ze wzrostem stresu i hormonów regulujących wagę, co może prowadzić do otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2 – wszystkich czynników ryzyka chorób serca”.

Wskazał także, że drzemka mająca pozytywny wpływ na organizm, to drzemka zaplanowana, która powinna trwać od 15 do 20 minut. Jeśli drzemiemy dłużej i w niezamierzonym czasie, to ważny sygnał od organizmu, który nie powinien zostać zbagatelizowany.

„Z klinicznego punktu widzenia uważam, że ważne jest, aby pracownicy ochrony zdrowia rutynowo pytali pacjentów o drzemki i nadmierną senność w ciągu dnia oraz oceniali inne czynniki przyczyniające się do potencjalnej modyfikacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – dodała Zee.

 

Źródło: Hypertension/American Heart Association journal

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.