Przejdź do treści

Czy kobiety mają prostatę i do czego służy ten narząd? Poziom niewiedzy szokuje

prostata - do czego służy
Czy kobiety mają prostatę i do czego służy ten narząd? Poziom niewiedzy szokuje / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ponad połowa mężczyzn i blisko 40 proc. pań wierzy, że kobiety mają prostatę. Wyniki badania przeprowadzonego przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne komentuje dr Stefan W. Czarniecki. I wyjaśnia, do czego służy ten niepozorny narząd.

Prostata – co wie na jej temat przeciętna kobieta i przeciętny mężczyzna?

Niewiele – mówiąc najkrócej. Gruczoł krokowy będący częścią męskiego układu płciowego okazuje się być jednym z najbardziej tajemniczych elementów ludzkiego organizmu:

95 proc. moich pacjentów w chwili rozpoznania raka prostaty nie ma pojęcia, do czego służy ten narząd”- pisze na Instagramie dr Stefan W. Czarnecki.

Urolog przytacza wyniki badania przeprowadzonego przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Wynika z nich, że 54 proc. panów i aż 37 proc. pań jest przekonanych, że kobiety mają prostatę. „Odlot, co?” – komentuje specjalista. By raz na zawsze rozwiać wątpliwości, dr Czarniecki wyjaśnia:

„Pewnie są tam jakieś plemniki? A nie, to w jądrach… Ale uwaga! Ten wytrysk składa się właśnie w 95-98 proc. z płynu produkowanego przez prostatę – taka jest właśnie jej rola. Dość kluczowe, co? Plemniki to zaledwie 2-5 proc. Ale bez tego płynu nie ma mowy o naturalnym zapłodnieniu, to on daje plemnikom możliwość przetrwania we wrogim środowisku (pod kątem pH) kobiety”.

Powołując się na badania naukowców, urolog podpowiada też, co panowie mogą robić, by ograniczyć ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego w dojrzałym wieku:

„Odpowiedź znajduje się w niezwykle nośnej pracy: ‘Ejaculation Frequency and Risk of Prostate Cancer: Updated Results with an Additional Decade of Follow-up’ opublikowanej w 'European Urology’. To prospektywne badanie objęło aż 31,925 mężczyzn w USA, a obserwacja trwała 18 lat. Wykazano, że rak prostaty, z biegiem lat, rzadziej był rozpoznawany u tych mężczyzn, u których miesięczna liczba wytrysków wynosiła > 21! To nie jest doniesienie popularnonaukowe, to są twarde dane epidemiologów z Bostońskiego Harvardu”.⠀

Na zakończenie swojego instagramowego wpisu specjalista prosi, by dzielić się tą wiedzą – „z panami, którym dobrze życzycie”.

„Tym sposobem zapewnicie im bardzo potrzebne uświadomienie życiowe”  – pisze specjalista.

Redakcja Hello Zdrowie przyłącza się do apelu.

5 sygnałów, że pora do lekarza, chłopaku!

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan W. Czarniecki jest lekarzem urologiem. Prowadzi kanał na YouTubie i konto na Instagramie. Porusza na nich różne tematy związane z medycyną, ale i społeczeństwem. „Mówię wprost o prostacie i zdrowiu” – tak podsumowuje swoją aktywność w mediach społecznościowych.

Instagramowy profil specjalisty śledzi ponad 10 tys. osób.

View this post on Instagram

Masz dwie minuty? Czas się czegoś dowiedzieć ⌚️? Ponad 95% moich pacjentów w chwili rozpoznania raka prostaty nie ma pojęcia, do czego służy ten narząd. Uwierzycie? To pokolenie naszych Ojców i Dziadków, ale z nami będzie dużo lepiej – pod warunkiem, że doczytacie do końca i przychylicie się ku mojej prośbie. Już tłumaczę, o co chodzi…⠀ ⠀ Z wyników ankiety @uroweb wynika, że 54% męskich respondentów jest błędnie przekonanych, że kobiety mają prostatę, a aż 37% kobiet samych błędnie uważa, że ma ten narząd. Odlot, co? ⠀ ⠀ Teraz będzie mocne uderzenie. Do czego w takim razie służy ta prostata? Pewnie są tam jakieś plemniki? A nie, to w jądrach… Ale uwaga! Ten wytrysk składa się właśnie w 95-98% z płynu PRODUKOWANEGO PRZEZ PROSTATĘ – taka jest właśnie jej rola. Dość kluczowe, co? Plemniki to zaledwie 2-5%. Ale bez tego płynu nie ma mowy o naturalnym zapłodnieniu, to on daje plemnikom możliwość przetrwania we wrogim środowisku (pod kątem pH) kobiety. Niezłe, co?⠀ ⠀ Ale to nie wszystko! To się Wam na pewno jeszcze bardziej spodoba. Skoro już wiecie, po co jest prostata, to ustalmy, czy jest korelacja pomiędzy jej ważną i przyjemną funkcją, a rakiem prostaty. Odpowiedź znajduje się w niezwykle nośnej pracy: "Ejaculation Frequency and Risk of Prostate Cancer: Updated Results with an Additional Decade of Follow-up” opublikowanej w @euro_urol To prospektywne badanie objęło aż 31,925 mężczyzn w USA, a obserwacja trwała 18 lat. Wykazano, że rak prostaty, z biegiem lat, rzadziej był rozpoznawany u tych mężczyzn, u których miesięczna liczba wytrysków wynosiła >21! To nie jest doniesienie popularnonaukowe, to są twarde dane epidemiologów z Bostońskiego Harvardu.⠀ ⠀ Teraz moja prośba, aby ta wiedza dotarła do mężczyzn w Waszym życiu (jak coś jest związane z #sex, jest większa szansa że zapamiętają że w ogóle taki narząd i jego nowotwór istnieją). Udostępnijcie ten post w Waszych stories i otagujcie na dole w komentarzach (najlepiej kilku) Panów, którym dobrze życzycie. Tym sposobem zapewnicie im bardzo potrzebne uświadomienie życiowe. A może i trochę rozrywki?!⠀ .⠀ . ⠀ Fot. @tomsagan⠀ .⠀ .⠀ #lifeisgood #style #medycyna #lekarz #nauka #rakprostaty #prostatecancer

A post shared by Dr Stefan W. Czarniecki (@drczarniecki) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.