Przejdź do treści

Czy po seksie oralnym należy umyć zęby? Dentystka Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Mycie zębów po seksie oralnym / istock
Mycie zębów po seksie oralnym / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy po stosunku oralnym, tuż przed pójściem spać, myjesz zęby? Jeśli odpowiedziałaś przecząco, dentystka Marta Bik-Tavares ma dla ciebie wyjaśnienie, po którym już nigdy nie zaśniesz bez wyszczotkowania zębów.

Mycie zębów po seksie oralnym

„Podczas seksu oralnego może przejść [dojść – red.] do przeniesienia bakterii z jamy ustnej odpowiedzialnych m.in. za choroby dziąseł w okolice pochwy i doprowadzić do bakteryjnego zapalenia pochwy” – pisze na Instagramie autorka profilu ma_ma.dentystka.

Stomatolożka dodaje, że bakterie zamieszkujące naszą jamę ustną (F. nucleatum) przy przeniesieniu do pochwy zwiększają aktywność enzymatyczną tamtejszej bakterii (G. vaginalis) i dochodzi do nieprzyjemnej infekcji.

Mycie zębów po seksie oralnym / screen Instagram

„A jeszcze dodatkowo przypomnę, że jama ustna – szczególnie z owrzodzeniami, aftami, krwawiącymi dziąsłami, opryszczką itp. – jest potencjalnym miejscem, gdzie może dojść do zakażenia wirusem HIV, HPV, kiłą, rzeżączką, chlamydią itp. Prezerwatywa jako zabezpieczenie jest lepszą opcją niż ryzyko choroby!” – pisze ekspertka.

Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, autorki książki „Slow Sex. Uwolnij miłość” / Archiwum prywatne

Bakteryjne zapalenie pochwy a seks oralny

Temat skomentowała również Katarzyna Koczułap, seksuolożka.

„Mnóstwo osób było zaskoczonych, że od braku zabezpieczenia nie tylko infekcje przenoszone są drogą płciową, ale też właśnie choćby bakteryjne zapalenie pochwy. Jeśli ktoś się zmaga z nawracającymi infekcjami, dobrze, żeby ten aspekt wziął pod uwagę” – wyjaśnia seksuolożka.

Po seksie oralnym warto też przepłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Dzięki temu będziesz nie tylko czuć świeżość, ale i zachowasz bezpieczeństwo.

A co z myciem zębów przed seksem oralnym?

Inaczej jednak sprawa wygląda z myciem zębów przed seksem oralnym. Jeśli bowiem naruszysz strukturę dziąsła podczas mycia zębów, co może zdarzyć się podczas nitkowania i szczotkowania, możesz stać się bardziej podatna na niektóre choroby i infekcje.

„Jeśli chodzi o seks oralny, podatność na choroby przenoszone drogą płciową zwiększa się, jeśli masz owrzodzenia jamy ustnej lub doznajesz krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów” – wyjaśnia Erika Schwartz, internistka.

Mama Dentystka – kto stoi za tym profilem?

„Mama Dentystka” to profil na Instagramie prowadzony przez Martę Bik-Tavares, dentystkę mieszkającą na Maderze. Ekspertka pisze o swoim życiu na wyspie, międzynarodowej rodzinie oraz o pracy stomatologa. Profil „Mama Dentystka” obserwuje obecnie ponad 44 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.